Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Неизбежният съюз" предсказва сбъсъка между диктатурите и демокрацията

Тони Николов с книгата и с Гергана Пейкова

Книгата "Неизбежният съюз Берлин-Рим-Москва" на българския журналист в емиграция Александър Ликов предрича съюза между Германия и СССР шест месеца преди пакта Молотов-Рибентроп. Тя е написана на френски език, издадена е през февруари 1937 г. в Женева и ни връща в първите 30-40 години на ХХ век. Неин автор под псевдоним е българският журналист в емиграция от 1923 г. Александър Ликов (1887-1954). 

В книгата се прави паралел, от една страна между идеологията на фашизма и нацизма, а от друга на болшевизма. Авторът предрича съдбовния предстоящ съюз между Германия и СССР шест месеца преди подписването на пакта Рибентроп-Молотов.

Екземпляр от "Неизбежният съюз Берлин-Рим-Москва" се намира в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Метoдий", но до 1990 г. достъпът до него е бил забранен.

В предаването "Радиокафе" гостува Тони Николов – философ и журналист, главен редактор на Портал "Култура", преводач от френски, автор на предговора. Той разказа за извървения път от легендата за съществуването и до момента, в който е трябвало да напише отзив за нея. Всичко започва през 1995 година, по време на докторантските му години в Париж, когато се среща с Евгений Силянов – български дипломат на Царска България.

"Човекът, разказал ми пръв за тази необичайна творба – Евгений Силянов (1907–1997) – бе човек легенда, за когото трябва да кажа няколко думи. Български царски дипломат и френски журналист, син на Христо Силянов, летописеца на "Илинден", той побираше в себе си поне няколко български времена, странно сплитащи се в една перспектива в изтичащия ХХ в.", разказва Николов.

Научавайки за книгата той се посвещава на усърдно й търсене няколко години.

"Опитвахме в интернет да напишем някакво заглавие, но не излизаше книгата", разкрива той. Години по-късно през 2009, политикът Лъчезар Тошев му съобщава, че е открил изданието. При срещата им получава ксерокопие, на което е видно, че изданието е съхранявано в специален фонд.

"Което означаваше, че от 1941, когато книгата е подарена, до пролетта на 1990 година никой не е имал право да я чете без разрешение от службите", допълва Тони Николов.

Според Николов това не е тип журналистическа съдържаща репортажи, а по-скоро философски трактат.

"Тя се опитва да представи какво ще се случва с тоталитарните държави и диктатури срещу демокрациите. Обяснява какво представлява тоталитарната държава, която ти отнема свободата, взима ти ресурса, който бива впрегнат за армията. Но пропагандата ще промива мозъците на хората, карайки ги да да смятат, че са все по-щастливи, тласкайки ги към нови войни, защото диктатурата трябва да има завоевания, да живее с врага, имайки непрекъснато враг. Призивът на автора е да се консолидират демокрациите, доколкото са останали в Европа, прогнозира сблъсъкът на диктатурите, които ще се унищожат, но преди това ще се сближат, как ще се промени съзнанието на хората, какви нови хора ще създадат тези диктатури, колко е опасно всичко това", пояснява Тони Николов.

Събитията в "Неизбежният съюз Берлин-Рим-Москва" са прогнозирани 2 години (1937) преди да се случат по време на Втората световна война (1939). Това е един трактат по политическа философия на френски, написан с препратки към литературата, с много богата литературна и философска култура, отбелязва журналистът.

Откъде авторът на "Неизбежният съюз Берлин-Рим-Москва" е черпил информация за всичко написано, още интересни детайли за самия него, както и паралелите с днешната действителност, които са изключително интересни, чуйте в разговора с Тони Николов. С него разговаря Гергана Пейкова.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Музей на българския спорт

Разговорът е с Катя Иванова - уредник на Музея на спорта в София. Дама, която заедно с нейния екип, носи вдъхновение и увереност в бъдните спортни успехи на нашата страна! Снимки от Музея на спорта може да откриете в описанието на епизода. С уговорката, че най-добре да го посетите лично. Припомням - намира се в сградата на Сектор А на..

публикувано на 27.04.24 в 16:00
Никола Фурнаджиев

Адресите на любовта - Никола Фурнаджиев

Поетът Никола Фурнаджиев и съпругата му са бохеми цял живот За поета Никола Фурнаджиев, Христо Радевски казва: “С него можеш да вървиш през цветя и тръни, да си сигурен и спокоен, да ловиш риба, да пиеш вино и да разделиш последната цигара. От близостта с такъв човек ти винаги се чувстваш виновен за това, че вземаш, а не можеш да дадеш“. Със..

публикувано на 27.04.24 в 14:00
Надя Розева

Как изкуството може да гради мостове

Надя Розева – за медалната скулптура и голямата си експозиция в Скопие: Надя Розева е художник, но твори основно в една много специфична ниша – медалната скулптура. В момента в 4 от залите на Националната художествена галерия в Скопие е подредена нейна изложба, която се радва на голяма посещаемост, медийно внимание и сериозен интерес в..

публикувано на 27.04.24 в 13:00
Божана Славкова

Поезията е откровение

Стереотипи и очаквания към жените в литературата – продължаваме дискусията, която започна Литературна агенция София на срещата им на 25.04 с дами от българската литературна сцена. С нас е  Божана Славкова – първият български автор спечелил най-големия международен конкурс за поезия Mili Dueli със стихотворението „Дървото с некролозите“: Ето и..

публикувано на 27.04.24 в 11:56

Изчезват ли врабците

Броим врабчетата на 27.04  – интервю с Димитър Градинаров , експерт природозащита към „Българско дружество за защита на птиците“: "Идеята на кампанията е да привлечем вниманието към изчезването на врабчетата. Освен домашните са испанските, които гнездят в гнезда на щъркели и евентуално полските. Навремето имаше струпвания в крайните квартали,..

публикувано на 27.04.24 в 10:30
Андрей Илиев

Какво търси поколение зет

Конференцията Gen Z rEvolution e мястото, на което се срещат бизнсът и Gen Z – интервю с организатора, Андрей Илиев: "Mного е удовлетворяващо. Резултатите и разчупиха стигмата, и потвърдиха някои очаквания. Ако преди години младите не са имали толкова възможности, сега те са много. По-важното е работодателите да дадат възможност да бъдат..

публикувано на 27.04.24 в 09:48

Младите и ЕС

Трябва ли ЕС да включи младите хора при вземане на решения – интервюта с  Никол Делчева – председател на студентски Клуб „Европеистика“ към СУ ; ·   Виктор Михайлов и Искра Лазарова – членове на студентския Клуб „Европеистика“ към СУ : "В училище тези теми не се повдигаха. Влизането ми в специалност "Европеистика" ми помогна..

публикувано на 27.04.24 в 11:00