Новият кмет на Самоков Ангел Джоргов представя възможностите и проблемите на общината:
"Родом съм от Самоков, след Университета започнах работа в София и в края на миналата година приех предложението да се кандидатирам за кмет. Общината е най-голямата в Софийска област. Самоков не е само Боровец, картофи и зографи. Известни сме и с това. Градът има какво да покаже като традиции и история, дори за еднодневна разходка сме идеална дестинация. Въпреки глобалното затопляне имаме идеален климат, по-голямата част от хората не използват през лятото климатик. Летният туризъм става все по-популярен, не само в Боровец и Мальовица, във всяко село по поречието има по 50-60 къщи за гости.
Туризмът е едно от основните пера, но за младите хора липсват икономически перспективи и условия за семейства и деца. Искаме по-голям процент от завършили образованието си, да се връщат тук. Можем по-добре да използваме условията си и да предложим нещо повече на младите. Пандемията предложи възможността да се живее по-добре в къщи с двор - редица такива в селата се купиха от хора, които за постоянно се преместиха да живеят там. Вече трудно се намира къща за продан. Сега трябва да направим така, че хората да останат не само за събота и неделя.
Имаме договорка с операторите на съоръжения за карти за деца - една безплатна седмица за всички и за спортуващите активно - сезонни. Пистите са ни хубави и полагаме усилия да станем предпочитана дестинация като зимен курорт. Трябва да се направи основен ремонт на пътя. Надявам се да започне в края на годината, частта му отвъд Самоков към Костенец е в по-лошо състояние. От петък до неделя по пътя от София идват 2 милиона души и сме сред първите по ПТП. Евентуална магистрала Рила също ще ни облекчи, Боровец ще стане по-близо до София. На практика Банско също е близо до София с новите пътища.
Работата на администрацията ни не започва и не свършва с изборите, не бива да се похабява ресурса на предната и започнатото трябва да се довърши. Залагаме на 25 инфраструктурни проекта, с които да кандидатстваме за финансиране. Партиите са си партии, хората искат да се работи. Искам Самоков да е по-подреден и по-чист, селата да нямат проблем лятото с водата. И разбира се, качествено образование за децата. Последните години като че ли имаме отстъпление в спорта - ски, футбол, борба. Баскетболът е на прекрасно ниво, развива се от частни дарения на местен бизнесмен. Най-голям брой деца в момента тренират баскетбол.
Стъпили сме на стабилна основа и се надяваме да се възползваме от инструментите на Плана за възстановяване и развитие. С правилно управление общината ще стане по-добра. Нямам работно време, вратата ми е винаги отворена."
Поредният ни гост е Миролюба Ташева, председател на комисията за култура, образование и спорт:
"За втори път съм общински съветник, вече и председател на комисията. Изцяло съм от Самоков. Преоткривам го всеки ден, младите всеки ден ти представят нови неща. Самоков не е много малък, както казват някои. Самоков винаги е бил културен център. Имаме и исторически, и алтернативни събития в културния ни календар. Даваме начини младежите да се включват с техните желания. Те са изключително активни, те организират фестивал за 3000 човека, ние само ги подкрепяме.
Трябва да поработим за фестивалната култура, туризмът още не е свързан с културата - не може да е само ски и шкембе в кръчмата. Хората трябва да знаят за възможностите тук. Доста съм млада и приемат част от идеите ми за налудничави. Единственият вариант градът да се развива е младите да останат и работят тук."
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..
Сигурна съм, че всички са чували името на Найден Геров: възрожденец, писател, езиковед и фолклорист. Делото на неговия живот е „Речник на българския език“. А жената на неговия живот е Мария, също от сой. Потомка на рода Пулиеви и Евлоги и Христо Георгиеви, сродена с даскал Ботьо Петков, бащата на Христо Ботев. Т я също блести със собствена светлина..
Лора Младенова oт „Невидими животни” за благотворителния концерт-протест срещу насилието над животни , събиращ българските изпълнители на Благотворителен концерт-протест срещу насилието над животни събира българските изпълнители на 18 май от 18:00 часа в Концертната зала на Военния клуб в София с вход свободен: "Идеята дойде от певицата Тина, към..
Славея Сурчева ни кани на поредната „Нощ на музеите“ в НВИМ с атрактивна програма и вход свободен за външната и постоянната хронологична експозиция. В късните часове на деня посетителите ще имат възможността да разгледат една от най-богатите музейни колекции в страната и да съхранят този спомен със селфи в специално обособен за целта кът. Екипът..