Каква е ролята на басните в съвременното общество - интервю със Стефан Стефанов, автор на книгата “Нови басни”. Едновременно смешни и тъжни, игриви и проникновени. Този сборник е същинска палитра от вълнуващи сюжети, захранени с мъдростта на миналото и заредени с енергията на нашето съвремие, а главният импулс винаги е един и същ – истината да надникне иззад завесите, за да се спогледаме:
"Това е сборник от разкази с поука, вдъхновени са от приказките на Оскар Уайлд. Още от дете харесвам формата на басните. Написах я в 2019. Радвам се на добрия ѝ прием днес. Това е завръщане към корените за мен. Книгата има хронологическо развитие, стига до днешните времена. Темите са доста актуални. По-близки и по-разбираеми са. Обща картина на днешните неща. Идеята идва и отлежава, после се случва. Не съм имал за цел да представям морални измерения и стойности. Но тя е актуална и сега, и след 10 години.
Това са моите разсъждения за човека, те са валидни за всяко едно време. Басните от преди 1000 години имат същата стойност и днес. Реших, че сега искам да кажа нещата по-ясно и посланието да е конкретно, надявам се да няма въпрос "какво е искал да каже автора". Винаги е хазарт и лотария това, което ще се случи, след като излезе книгата. Всеки харесва различен текст, разказите са различни като сюжети и послания. Тексът е амбивалентен като послания.
Самото писане е най-хубавата част, най-трудното е редакцията. Лично съм я редактирал многократно, 4 години, връщах се периодично. Влиза се в кръг на постоянно редактиране, но идва момент, в който казваш стоп. Винаги е по отношение на стила, не на героите и сюжета.
В момента, в който ми хрумна идеята, после стана лесно. По-често първо идва историята. Вземам едно зрънце от нея и после слагам героите, те се навързват един след друг. Всеки може да намери нещо за себе си в книгата си."
Тази седмица коментатори във "Форум“ са Мина Христова от Института за етнология и фолклористика към БАН и политологът, и председател на Националния младежки форум Атанас Радев. Заедно с водещия Лъчезар Христов, те дискутираха по различни теми от деня: - Ръст на заплатите с 65% не стига или защо няма шофьори за градския транспорт - Подкрепата в..
Вълна от състрадание отприщи загубата на живота на трите щъркелчета на най-известната щъркелова двойка у нас - Драго и Драга от с. Драгушиново. Изминалите дни, в които се наблюдаваха обилни валежи и ниски температури, доведоха до смъртта на малките. От Българското дружество за защита на птиците посочиха, че все още има малка вероятност..
Темз Арабаджиева представи едно от най-търсените заглавия на Пролетния панаир на книгата - най новата книга на Фредерик Бакман, познат на българския читател с книги, сред които “Човек на име Уве“. Магията на писателя остава неразгадана, но едно е сигурно, читателят винаги е докоснат от написаното. Последният му роман “Моите приятели“ се..
За талантливите деца, които свирят на ударни инструменти, разказаха техните преподаватели Радосвет Кукудов и Снежина Богданова в предаването “Радиокафе“. Перкусионен ансамбъл “Ритъм“ е създаден от Радосвет и Снежина, от деца, възпитаници на Музикално училище “Любомир Пипков“ в София. Те са участвали в множество продукции на..
Само с няколко клика в интернет можем да се сдобием с лекарства от различни сайтове или страници в социалните мрежи за продажба на вносни лекарства, най-често от Турция. Описанието приканва клиентите с фрази като "По-ефективни и евтини лекарствени продукти“ или пък "По-достъпни цени на широка гама от лекарствени продукти“. Споменава се, че не..
Канина Крисалис е завършила Американския университет и интензивна програма по творческо писане в Университета в Бостън. Точно това я кара да напише дебютния си роман "Нектар" на английски. "Като започнах да пиша, аз въобще не мислех за момента с публикуването. И тъй като съм учила в Щатите творческо писане, просто така ми идва писането", разказва..