Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Около 500 бебета годишно у нас се раждат с вродени малформации на сърцето

Безплатни консултации в Националната кардиологична болница

Асоциация "Детско сърце" предлага да се въведе паспорт за хората с вродени сърдечни заболявания

| Репортаж
Снимка: НКБ

Около 500 бебета годишно у нас се раждат с вродени малформации на сърцето, като близо половината се нуждаят от хирургично лечение. Благодарение на напредъка в детската кардиология и кардиохирургия значителна част от тях достигат зрялост и могат да водят пълноценен живот. Данните са на асоциация "Детско сърце“, които съвместно с Националната кардиологична болница в София ще отбележат Седмицата на информираността по проблемите на тези пациенти. Част от инициативата са започващите днес безплатни консултации с кардиолози и психолог в лечебното заведение. 

Предизвикателствата за хората с вродени сърдечни заболявания и техните семейства започват още от поставянето на диагнозата в детска възраст. Там е нужна намесата на психолог. Като Мила Маркова, психолог в детската кардиологична клиника на Националната кардиологична болница и част от асоциация "Детско сърце“.

"Повечето родители не са подготвени за това да имат болно дете. Често се налага спешна интервенция още в първите дни и часове след раждането. Хората са в шок. Подкрепата започва още от там.

Нужно е някой, който да придружи семейството - да намалят тревожността, да приемат ситуацията.

Когато децата започнат да растат, те също имат нужда от подкрепа“. 

След навършване на пълнолетие тези пациенти са застрашени от изолация, тъй като се разделят с детския кардиолог и трябва да намерят специалист за възрастни, който да следи развитието на заболяването им. И тъй като вродените сърдечни малформации са широк спектър от заболявания, от асоциация "Детско сърце" предлагат създаване на паспорт на пълнолетния човек с такова заболяване. За него ни разказа проф. Анна Кънева, началник на детската кардиология в Националната кардиологична болница.

"Те израстват, отиват на лекар и когато ги попита какво е заболяването им, те казват, че имат вроден сърдечен дефект. Какъв е този вроден дефект? Ми не си спомням. Този поспорт, който искаме да създадем, е в полза на пациентите и на хората, при които ще отидат“. 

Идеята е тази информация да бъде достъпна по електронен път чрез специален баркод, а отделно всеки пациент да носи пластика, подобно за дебитната си карта, на която да са написани имената, диагнозата, приеманите лекарства. От асоциацията имат още едно предложение - на всяко бебе до 6 месечна възраст да се прави ехокардиография като част от профилактичните изследвания по Здравна каса.

"Правенето на ехокардиография на кърмачета до 6-месечна възраст ще разкрие част от вродените сърдечни малформации и ще бъде база за сравнение в бъдеще.

Ако сърцето е здраво, профилактика ще се провежда в следващите етапи от детството."

Профилактиката следва да продължи в младежка и в зряла възраст, тъй като никой не е застрахован срещу заболяване на сърдечно-съдовата система, споделя проф. Кънева.

"Пациентите със сърдечно-съдови заболявания най-често са със структурно здрави сърца. Просто лошият начин на живот и други рискови фактори са довели до увреждане. Важно е навреме да ги хванем и профилактираме." 

А за хората с вродени малформации е важно да имат постоянен достъп до психолог, който по думите на Мила Маркова към момента е ограничен.

"Вече във всички болници има назначен поне по един психолог. Здравната каса обаче не ни разпознава като отговорни за здравето на хората." 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 28.11.24: Седмият неуспешен опит за избор на председател на НС разтърси коалицията ПП-ДБ

Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - ПП поиска оставките на Явор Божанков и Даниел Лорер - Либерализмът в Европа и САЩ - Футболен обзор в края на годината Подробности по..

публикувано на 28.11.24 в 19:05

Незаконно сметище тормози жителите на гр. Елин Пелин

Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..

публикувано на 28.11.24 в 17:55

Младежи ще се борят с фалшивите новини в новаторския проект MediaWise

Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..

публикувано на 28.11.24 в 16:56
Продуцентът Дилян Калчев и режисьорът Даниел Ненов

"Чистота или смърт" - историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност

Документалният филм  "Чистота или смърт“ представя историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност за зависими в България. Въпреки че много хора са чували за такива общности, малцина знаят как всъщност изглеждат и какво се случва в тях.  На 6 декември, в кино „Люмиер“ е премиерата в София, а прожекции има в Бургас,..

публикувано на 28.11.24 в 16:55

Защо Младежкият конкурс за нова песен е нужен на младите музиканти и публиката?

Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите .  Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..

публикувано на 28.11.24 в 16:07
Албена Ненкова с книгата(-те) в ръце

900 страници за подаръците е "книгата на живота" на Габриела де Лука

Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ  може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..

публикувано на 28.11.24 в 14:54

Евгения Кринчева-Jenyka представи нови песни, записва без умора

В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..

публикувано на 28.11.24 в 13:36