За какво всъщност си ползваш ръцете – можеш ли хем да държиш, хем да се храниш, или ако един се храни, всички други трябва да държат и всички да изчакваме, или ако искаш да се храниш, налага ли се да държим за другите? Показаното е метафора в по-широк смисъл – ако искам аз да съм свободен, да имам своето право на избор и на пълна свобода, както в наши дни всички говорим за индивидуализъм, всъщност не се ли налага понякога да направя компромис, да обърна внимание на това от какво цяло съм част, защото аз никога не съм сам във вакуум, разкрива Силвия Чернева.
"Критична маса" насочва вниманието към последиците от безмилостното преследване на личните нужди, което често ни оставя да висим в безтегловност. Спектакълът критично разглежда илюзията за самодостатъчност и поставя въпроса дали, ако искаме да имаме собствената си индивидуална свобода, понякога не се налага да държим масата, за да може някой друг да има своята.
В спектакъла участват трима изпълнители, въпреки че масата обикновено има четири края?
“Започнахме като четирима, но се оказа твърде лесно, освен това се оказа, че когато висим горе и сме четирима от четирите страни на масата, всичко се затваря в една вътрешност и до хората, които ни гледат от долу, достига много малка част от договарянето и цялата психологическа и физическа сложност на всичко и затова отворихме едната страна, така че публиката да бъде нашият четвърти участник на масата“, поясни режисьорът.
Илюстрирайки сюжета на представлението, тя сподели, че за екипа, взаимодействието с публиката е особено важно.
Жанрово спектакълът може да се определи като смесица между физически театър, танц с циркови елементи.
„Но не го определяме като цирк, защото, въпреки че висим във въздуха, акробатичните елементи са различни“, поясни Силвия Чернева.
"Нашият интерес е към по-скоро един постмодерен подход във пърформанса", отбеляза тя.
Екипът включва още Даниел Денев, Николай Райчев, Силвия Чернева, както и чуждестранните изпълнители Лу Кутон (Франция) и Дани Кърнс (Англия). Музиката за спектакъла създава Кристиан Василев, а декорите и сценографията - Яна Меламед.
Помощник в драматургично отношение е Ясен Василев, а с външен хореографски поглед допринася Цвета Дойчева.
Окачването на въжените системи е измислено и осъществено от Желязко Мечков. Визуалният дизайн е дело на Андреа Попйорданова, а снимковият и видеоматериалите - от Никола Гюлмезов, Александър Бенев и Николай Райчев. Продуцент на спектакъла е сдружение “Стайна температура” в копродукция с РЦСИ “Топлоцентрала”.
Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на НФК, програма „Дебюти“, с движенческа лаборатория „Ход“ и други партньори.
С хореографа и режисьор Силвия Чернева, разговаря Яна Спиридонова.
Резултатите от кампанията на сдружение „Безопасни детски прлощадки“: Преди няколко месеца, както обявихме и в ефира на Радио София, сдружение „Безопасни детски площадки“ стартира кампанията „Осинови спортна площадка“. Сега разбираме, че победителите са повече от първоначално обявените награди. Как се стигна дотук и голям ли беше интереса –..
Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...
Весела Кунчева за предстоящето на 13 април в НДК представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе..
Момчил Николов , автор на и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му "Чекмо"..
Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира." Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..
Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..