Българският парламент се готви да приеме нов закон за насърчаване на научните изследвания и иновациите. Проектът му беше внесен през януари т.г. и след гласуването му се очаква повече млади хора да се занимават с наука, и то в България.
Той регламентира ролята на всяка от институциите, участващи в процеса на създаване, провеждане и оценка на държавната политика в областта на научноизследователската и иновационната дейност. Уреждат се и начините за финансово насърчаване на научните изследвания и иновациите.
Наскоро в парламентарната Комисия по образованието се проведе обществено обсъждане на законопроекта, а пред БНР-Радио София го коментираха д-р Кристина Николова и Вадим Рошманов от Асоциацията на младите учени в България (АМУБ), единствената НПО, която участва в дискусията.
По думите на Рошманов този закон е един от 100-те, които българското правителство трябва да приеме, за да бъдат отпуснати средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. Той е важен със своите цели, насочени към обществените отношения за наука и иновации. От там - да се даде по-дългосрочна финансова рамка за фундаментална наука, както да се създаде фонд за насърчаване на приложната.
Преди закона за научните изследвания тази връзка липсваше.
Сега ще бъде препоръчано на общините да окажат местна подкрепа на учените, а те – да създават нещо полезно за общностите.
"Идеята е с този закон да постигнем устойчивост, дългосрочност, учените да имат предвидимост относно различните проекти – допълни д-р Николова. – Очакваме приемането на закона да стане възможно най-скоро. Предстои и да видим ефекта от него. Как се разпределят средствата и къде отиват."
Чуйте разговора на Невена Николова.
Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..
Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..
Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб. RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София. И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..
Лятно кино под звездите се провежда за поредна година в столичния парк "Възраждане". Инициативата стартира емоционално снощи с хитовата лента "Гунди: Легенда за любовта", съобщават от районната администрация. Филмът, който проследява живота на един от най-обичаните български спортисти – Георги Аспарухов – Гунди, развълнува публиката и предизвика..
Национален младежки форум (НМФ) стартира дванадесетото издание на Национална младежка академия (НМА) – обучителна програма, която повече от десетилетие изгражда капацитета на младите хора и организациите, в които те участват. След 11 успешни издания, тази година Академията поставя нов фокус върху организациите и тяхното устойчиво развитие,..
В градинката "Кристал" от 10:00 ч.ще бъде открита изложбата "3 секунди вечна преднина" , посветена на живота и постиженията на Васил Радев (1961-2025) – световен шампион по академично гребане, осми на Олимпийските игри в Сеул (1988), многократен балкански шампион и победител в едни от най-престижните международни регати, включително..
Във връзка с високите температури до 25 юли включително Столичната община организира раздаване на минерална вода за гражданите. Пунктовете за раздаване са три: на площад „Св. Неделя", до НДК (пилони) и в подлеза на Софийски университет "Св. Климент Охридски". Началото е от 12:30 до изчерпване на количествата. Дейностите са..