Децата трябва да се чувстват реализирани и удовлетворени, за да не чувстват нужда да посягат към психоактивни вещества. Когато това се случва, причините са различни. При по-малките водещо е любопитството, но също така – по думите им – за справяне с проблемите. При по-големите причина за употреба на такива вещества е принадлежността към групата.
Това обясни пред БНР-Радио София Велислава Цанкова, психолог в Столичния превантивно-информационен център по проблемите на наркоманиите.
При всеки човек, особено при младите, е важно да се уважават емоциите на другите, да се оказва подкрепа, да се споделя.
Центърът работи по две национални програми за превенция употребата на психоактивни вещества
- сред ученици от 5. до 7. клас и за по-големите - от 8. до 11-и.
"Най-новите психоактивни вещества не се контролират. Те са синтетични, по-евтини, но предизвикват същия ефект. Непрекъснато се появяват нови и законодателството не смогва да ги добави в забранителния списък. Контролът винаги е крачка назад, затова наблягаме на превенцията. И двете програми работят както с учениците, така и с родителите", допълни Цанкова.
По думите ѝ психоактивните вещества също водят до зависимости, както и употребата на електронни устройства. Децата разчитат на интернет, за да научат повече по темата, но в мрежата не всичко е достоверно - те трябва да се научат да проверяват и да различават истинската информация.
Превенцията е трудна, защото младите хора нямат чувство за смъртоносна опасност, искат удоволствие сега, в момента. Добри инструменти в това отношение са изкуствата, спорта. Важно е също подрастващите да имат ясно поставени цели, които да гонят.
Столичният превантивно-информационен център по проблемите на наркоманиите (СПИЦПН) организира информационно-дискусионна среща на тема "Кой стои срещу мен в мрежата?". Тя ще бъде представена от експертите към отдел "Киберпрестъпност" в ГДБОП.
Програмата на събитието включва разнообразни активности, които да развият критичното мислене и уменията за предпазване от онлайн заплахи, като същевременно насърчават позитивното и отговорно поведение в цифровото пространство.
Ще участват доброволци от 20 столични училища, които целогодишно участват в тренинги и инициативи за утвърждаване на здравословния начин на живот по метода "връстници обучават връстници".
Срещата е насрочена за 14 февруари 2024 г. в Дом на културата "Красно село".
Чуйте разговора на Данаил Конов.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..