Европейският съюз инвестира 9 млн. евро за да могат младежи (15-29 г.) в неравностойно положение бъдат привлечени в обучение и да развият уменията, с които по-лесно ще се (ре)интегрират на пазара на труда.
За целта се насърчава сътрудничеството между европейските държави и обмена на добри практики в различните области като наемане на работа, образование, усъвършенстване на уменията и социалното включване.
Така ще се развиват и разпространяват иновативните подходи, оказали се успешни в различни региони.
Процедурата е финансирана от Европейския социален фонд (ЕСФ+) и Инициативата за Социални иновации (SI+), а крайният срок за кандидатстване 29 февруари 2024.
"По темата много сериозно се работи както във всяка държава членка на Европейския съюз, така и с помощта през централните програми. За съжаление групата на младежите между 15 и 29 години е една от най-уязвимите и най-нестабилните в относно намиране на правилната работа. През последните 3-4 години с натрупването на няколко големи кризи проблемът като че ли се задълбочава и се добавят и нови групи", отбеляза пред БНР-Радио София Пенка Цветкова от Информационен център EaSI България.
Тя посочи, че по данни на Евростат за 2021 г. в България младежите, които нито учат, нито работят, са 18%. В това отношение сме четвърти отдолу нагоре в класацията.
"Има голямо поле за работа както в големите, така и в по-малките градове", допълни Цветкова.
За успех тя препоръча индивидуална работа и дейността да е съобразена с уменията на младежите.
Първите резултати по европейската програма се очакват след около година.
Чуйте разговора на Катя Василева.
Пътят от връх Ком до нос Емине е мечта за много любители на планинските преходи, но остава неосъществена за голяма част от тях. Дългият преход и стаха от провал в начинанието е това, което отказва любителите на природата да се впуснат в предизвикателството. За преминаване на маршрута Ком-Емине, знаете, има различни трасета, избор от множество пътеки и..
Представяме книгата на Ваня Петкова "Бог е любов". Говорим първо с нейната дъщеря - Оля ал Ахмед - журналист, публицист, преводач и поет, а после и с известния журналист и публицист Исак Гозес - реценцент на книгата и автор на послеслова: "Аз съм първият, който го прочете. Такъв роман се пише върху разранено коляно цял живот. Дано читателите да го..
Представяме едно от лицата и гласовете на радио София - журналистът и музикален редактор Лили Големинова, водещата на "Радиокафе", "Моята друга музика" и на новото предаване "Музиката на града": "Радиото присъства в живота ми откакто съм се родила на "Др.Цанков" 12. Дядо ми е бил създател на един от първите радиооркестри. Съдбата повели да се върна..
С д-р Йорданка Господинова – един от първите хранителни коучове у нас, говорим за здравословното хранене през зимния сезон: "Зимният сезон има своите красоти, но и предизвикателства като промяна на динамиката на живот. Обездвижване и застояване са сред особеностите му, както и малкият избор на пресни плодове и зеленчуци. Философията да прекарваме..
С урбаниста Здравко Петров говорим за някои от сградите по ул.Граф Игнатиев: "Улицата е наследник на стар сокак по направление Самоков. Затова и името ѝ е било Самоковска. Около т.н.Черна джамия (Св.Седмочисленици) е била една от най-богатите турски махали, с мегдан кафене-башъ (пл.Славейков). Улицата започва от отклонението на ул.Алабинска. Там е и..
"Рози срещу насилието“ е активистки проект, създаден с цел повишаване на информираността относно домашното и джендърното насилие. Концепцията е хората заедно да изплетат лилави рози и да ги поставят на видно обществено място в града. Това е форма на активизъм, известна като „yarnbombing“, която използва плетенето като начин да се привлече внимание към..
На 9 и 10 ноември се провежда последният за годината Фестивал на легалните графити Мостъ 3, който ще преобрази железопътния прелез на бул. "Ботевградско шосе". Това събитие събира на едно място някои от най-талантливите графити и стрийт арт артисти, които вдъхват нов живот на градската среда. Портрети на известни български спортисти като Георги..