Руският опозиционен лидер Алексей Навални почина, съобщиха от управлението на затвора в Ямало-Ненецкия автономен окръг, където той излежаваше присъдата си, предаде Ройтерс.
"На 16 февруари 2024 г. в поправителната колония № 3 осъденият Навални А. А. се почувствал зле след разходка, почти веднага загубил съзнание. Веднага пристигнали медицински работници от институцията и бил извикан екип за спешна медицинска помощ", се казва в съобщение на сайта на руската Федерална служба за изпълнение на наказанията.
"Всички необходими реанимационни мерки бяха проведени, но не дадоха положителен резултат. Лекарите от спешна помощ констатираха смъртта на осъдения. Причините за смъртта се установяват", допълват от службата.
Навални неведнъж се е оплаквал от условията в наказателната колония, като директно ги е наричал изтезания. Критикът на Кремъл съобщи, че е бил лишаван от сън, не е получавал медицинска помощ и умишлено е бил поставен в килия с осъден за убийство затворник, който страда от тежки заболявания и не спазва лична хигиена. Освен това не му е бил разрешен никакъв контакт със защитниците или роднините му.
Припомняме, че през септември 2023 г. съдът в Русия осъди опозиционера на 19 години затвор.
През декември той беше преместен в наказателна колония отвъд Полярния кръг. За местоположението му нямаше данни със седмици.
Алексей Навални съобщи, че е "добре" след "доста изтощително" 20-дневно прехвърляне в наказателна колония в руския Далечен север на 1900 километра от руската столица.
Колонията "Полярен вълк", се смята за един от руските затвори с най-сурови условия. Преди това опозиционерът беше в наказателна колония във Владимирска област, на около 250 километра източно от Москва.
През януари опозиционерът беше изпратен в изолатора, защото, когато надзирател поискал от него да се идентифицира, той не го е направил съгласно процедурите.
Навални беше арестуван през януари 2021 г. при завръщането си в Русия от Германия, където се лекуваше след опит за отравяне. Според него опитът за покушение е бил организиран от руските специални служби. През февруари 2021 г. съдът отложи предишната присъда на Навални - лишаване от свобода за предполагаеми финансови измами.
През март 2022 г. опозиционерът беше осъден на 9 години в строго охранявана наказателна колония по обвинения в присвояване и неуважение към съда.
Два месеца по-късно срещу Навални бяха повдигнати нови обвинения, включително за "създаване на екстремистка организация", а през октомври 2022 г. списъкът с обвинения е разширен и включва "насърчаване на тероризма" и "реабилитиране на нацизма".
Във втория ден от седмицата темата за парламентарните разговори отново е във фокуса на дискусията в предаването "Форум". Още от темите: "ПП - ДБ" организира разговори в парламента с МЕЧ, "Има такъв народ" и "Алианс за права и свободи" за приемането на декларацията за санитарен кордон около санкционирания от САЩ и Великобритания Делян Пеевски и..
На 14 ноември отбелязваме Световния ден за борба с диабета. По този повод екип от Клиниката по ендокринология и болести на обмяната на Военномедицинска академия в София ще извършва безплатно измерване на кръвна захар и консултации с пациенти. Желаещите да се консултират могат да го направят на 14 ноември, от 9.00 до 12.00 часа, във фоайето на..
Само преди дни отвори врати обновеното педиатрично отделение в Многопрофилната болница за активно лечение в Ботевград . Средствата за ремонта на отделението са дарени от множество фирми и Община Ботевград. За реновирането на отделението своя принос има и Фондация „За доброто“ и тяхната инициатива “Светулка”, която си е поставила за цел да помага за..
През следващите два дни в столицата ще се състои Национална кръгла маса “Политиките за енергийна ефективност на сградите: в търсене на устойчивост, качество и предвидимост“, организирана от Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект и Общинската мрежа за енергийна ефективност ЕкоЕнергия в партньорство с Коалиция „Да обновим България“ и Асоциацията на..
В предаването "Радиокафе“ гостуваха Момчил Атанасов – пиано и басистът Християна Вълкова от Open Source Trio, за да разкажат за новата си музикална пиеса "Flow". Те вече имат издадени два албума, но по оношение на концепцията за стила музика, който определя звученето им, все още имат екзистенциални спорове, шеговито разкри Момчил Атанасов...
На заседанието на 14 ноември Столичният общински съвет ще гласува предложението в район "Лозенец" улица да носи името на Милчо Левиев, 5 години след смъртта на големия български музикант. Докладът е внесен от районния кмет Константин Павлов и общинския съветник Веселин Калановски. Двамата вносители напомнят, че Милчо Левиев (1937-2019)..
Симфоничният оркестър на БНР започва нова линия концерти само с българска музика. Първият концерт ще бъде на 13 ноември от 19.30 часа в Първо студио на БНР. Ще звучат „Заливът Дромос“ от Ценко Минкин, Концерт за цигулка и оркестър от Веселин Стоянов и сюита „Време разделно“ от Георги Генков. Ще гостуват двама даровити музиканти – цигуларят Стоимен..