Днес в сутрешния блок „Събуди се, София“ се спряхме на места и проблеми в район „Надежда“. В колата на Радио София, заедно с водещия Божидар Янев, се качи кметът Димитър Димов.
В края на ноември месец се очаква да бъде готов ремонтът на бул. „Рожен“, което ще улесни придвижването до квартала.
„Това е първият етап от изграждането на бул. „Рожен“ от Северната скоростна тангента до ул. „Джерман“. Доста в напреднала фаза са строителите“, каза кметът.
Той добави, че се засилва инвеститорския интерес към квартал „Илиянци“.
„Район "Надежда" отдавна вече не е работнически квартал. Тук има потенциал за развитие в различни сфери на промишлеността и бизнеса“, обясни Димитър Димов и добави, че към момента има много IT компании, фирми, работещи в хранително-вкусовия сектор, лека промишленост и търговията, които развиват дейност на територията на „Надежда“.
Предстои изготвяне на проект за ремонт и на ул. „Илиянско шосе“, който ще включва и подмяна на трамвайните релси.
Димитър Димов каза, че в „Толстой“ са едни от първите жилищни кооперации в София. В квартала ще бъдат инвестирани 1 900 000 лева за изграждане на нови улици, подмяна на водопровода и канализацията, както и за изграждане на паркинги.
Район „Надежда“ е първият в София, в който беше изграден многоетажен паркинг. Той се намира на около 100 метра от метростанция „Надежда“. Предстои изграждане на още два такива- в „Свобода“ и „Надежда“ 1 до 101 СУ „Бачо Киро“.
„Там гражданите дадоха много интересно предложение миналата година. Имаме наши пет терена, които са за жилищно строителство, но ще се опитаме да направим етажен паркинг. Като ги обединим стават 3 дка. Надявам се за 200 до 250 автомобила да бъде, в момента го разработваме. Ще се опитаме да го направим на два етажа, плюс подземно ниво“, уточни кметът на „Надежда“.
По думите му скоро започват и обществени обсъждания за въвеждане на еднопосочно движение по доста от улиците в района, за да може да се паркира от едната страна на улицата. Ако и това не помогне, ще се наложи въвеждане на платена зона за паркиране, каза кметът на район „Надежда“ Димитър Димов.
220 хиляди лева ще бъдат отпуснати на всеки столичен район за граждански инициативи, каза Димитър Димов и добави, че до края на годината се очаква да е готова скейтборд площадката в Северния парк, да приключи изграждането да детска и спортна площадка до бл. 220 в „Надежда“ и да продължат ремонтите на тротоарите в района.
Подробности можете да видите и чуете в звуковия файл.
FesTEAval е посветен на чая и чайните традиции от цял свят. За поредното му издание сме с Николай Кандиларов: "Зимата е най-популярна за чай за българина. Но има промяна, има развитие на чаената култура в София. Има интерес, в АйТи сектора особено. Като цяло зеленият чай е по-популярен. Неправилно използваме думата чай за билковите отвари - те трябва..
Театрите ден и нощ - започваме с 13-та " Нощ на театрите " с гостуването на Мария Панайотова и Катерина Миланова:
Кампания "Направи го" - регистрирай бременност до края 2026 и спечели всичко за бебето безплатно за 1 година. Разказът е на Дани Старидолска: "В кампанията, която е целогодишна, всяко семейство може да се запише на сайта ни и да разкаже личната си история: "реших да имам дете сега, защото". Историите остават за целите на кампанията и няма да се..
Изложба "Спирка София: Пазарни дни” - втори фотографски проект от серията, посветена на мултижанровия район около Женски пазар и неговото опознаване. Гостува ни авторът ѝ, журналистът Константин Вълков: "Малко е сложно да снимаш Женския пазар, той е град в града. Едва ли не на всеки ъгъл има нещо цветно. Именно това създава големи проблеми - в..
Българският виолист Симеон Кирков живее и работи в Белгияот 1999 година. Музикалният му път започва от музикалното училище в София, а след казармата, когато е едва първи курс в Музикалната академия, печели конкурс и получава щатно място в Симфоничния оркестър на Българското национално радио: „ Тогава диригент беше Васил Казанджиев, а аз бях..
В края на седмицата и ден след заседанието на Столичния общински съвет, във фокуса на коментарите във "Форум" е едно от решенията, които засягат хиляди хора. КЗП се самосезира заради поскъпването на паркирането в София Водещият на предаването Константин Лавсов разговаря с Борис Колев, член на УС на Асоциацията на собствениците на..
Комисията за защита на потребителите (КЗП) се самосезира и започва проверка по повод предстоящото увеличение на цените за паркиране в синя и зелена зона в София. Комисията изразява становище, че планираните промени попадат под разпоредбите на Закона за въвеждане на еврото в Република България (ЗВЕРБ). Плануваните промени на цените в зоните за..