Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Преплетени нишки II" - съвместна изложба на текстил между България и Унгария

Снимка: Юдит Пазман: Портрет

Под заглавие „Преплетени нишки“ на 6 и 7 март 2020 г. в три будапещенски галерии е открита обща изложба на 31 унгарски и 31 български гобленисти и текстилни творци. Изложбата „Преплетени нишки I.“ съдържа творби, изработени без строго определена тематика, като те варират според темата и използваните материали – от традиционни фолклорни техники до най-нови графики. Общ елемент във всички произведения е структурата на нишката, която на места е по-подчертана, на места – по-скрита. Заглавието на изложбата намеква за тази връзка. 

В софийската Галерия „Райко Алексиев“ ще бъде представена изложбата „Преплетени нишки II“ (22 български и 32 унгарски), с която се продължава диалогът между съвременните приложници, работещи с текстил, в чиито творби текстилната техника и посветеността към текстила се сплитат в едно цяло.

"У нас стенният килим е загубил популярност последните десетилетия по разбираеми причини: тъй като това е едно много скъпо изкуство, самият труд е много скъп, материалите също. У нас вече имаше такива ателиета, които бяха към Съюза на художниците, изпълняваха системни килими. Вече го няма това нещо, но се изучава в Академията, всички текстилци го знаят и могат, но главно работим със съвременно изкуство - всякакви теми, всякакви материали", разказва за българските текстилци представени в изложбата "Преплетени нишки II" кураторът от българска страна Михаела Пъдева. Тя допълва, че от унгарска страна има изложени само стенни килими, тъй като техните артисти са строго профилирани, докато българските произведения са направени с разнообразни техники.

Естел Кнайс - куратор на изложбата от унгарска страна, пътува между България и Унгария вече повече от 40 години, тъй като е омъжена за българина Огнян Кожухаров. Тя познава работата с текстил и на двете държави, но целта ѝ с това сътрудничество е да сближи артистите от двете страни.

Изложбата ще продължи с трета част, която ще бъде в Будапеща през октомври и ще се помещава в новооткритата зала на българското самоуправление там.

Повече за "Преплетени нишки II" чуйте в звуковите файлове.

По публикацията работи: Мария Бояджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Свилена Димитрова

Адв. Свилена Димитрова: Увеличаването на здравната вноска е нужно и неизбежно

Увеличаване на здравните вноски и/или допълнително здравно осигуряване ; ефективен контрол върху разходите – това бе едно от 10-те предложения за приоритети в здравеопазването, които направи Българската болнична асоциация (ББА). Средствата в този сектор от години са недостатъчни. Част от тях не се разходват правилно. " Нека има контрол на..

публикувано на 21.05.25 в 15:22

Лекциите "Азбучници на войната и мира“ припомнят за легендарни германски фотографи

Гьоте-институт България отново поставя акцент върху фотографското изкуство в своята културна програма, със специална авторска поредица от лекции „Азбучници на войната и мира“. Лекциите проследяват германската фотография преди и след Втората световна война . Лекциите са продължение на инициатива, започнала още през миналата година. “Аз поемам..

публикувано на 21.05.25 в 14:48

Единственото село в България с паметник на Буквите - с. Иваняне, празнува на 24 май

Единственото село в България с паметник на Буквите – с. Иваняне, празнува на 24 май, съобщиха от районната администрация в Банкя. Празничната програма ще завладее селото още от сутринта, като кметът на Иваняне Албена Иванова и район "Банкя“ са замислили тя да приключи чак в 22.00 часа. Програмата ще започне в 09.30 часа с разходка с..

публикувано на 21.05.25 в 14:25

Минералната баня в Княжево - паметник на културата с местно значение?

Одобрен е фишът за повишаване степента на защита на банята в Княжево като паметник на културата с местно значение. Това е важна стъпка към запазването на една ценна част от историята и архитектурата на нашия град, съобщават от "Екипът на София": "На 13 февруари внесохме в НИНКН документите, изготвени от арх. Любомир Пейчев. Благодарим на..

публикувано на 21.05.25 в 13:17

Градските топлинни острови взимат твърде много жертви

Асоциация за развитие на София и Бюро за интеграция и социални иновации организират Софийска работилница "Климатичен пясъчник" по пилотен проект за създаване на климатично убежище от градските топлинни острови. “Това е един проект, който цели да подготви София, заедно с други градове, да разберат малко повече за градските топлинни острови . Това е..

публикувано на 21.05.25 в 12:58
Ива Таралежкова

"Петелът, който буди хората" - сборник с вдъхновяващи истории за малките населени места

Сдружение "Деветашко плато" издаде сборник с вдъхновяващи примери и демократични подходи за управление в малките населени места. Изданието е озаглавено "Петелът, който буди хората" и води читателя на различни места в България – непознати, преоткрити, посвоему привлекателни и специални. Сборникът споделя историите и на хората в тези малки села –..

публикувано на 21.05.25 в 12:55