Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Преплетени нишки II" - съвместна изложба на текстил между България и Унгария

Снимка: Юдит Пазман: Портрет

Под заглавие „Преплетени нишки“ на 6 и 7 март 2020 г. в три будапещенски галерии е открита обща изложба на 31 унгарски и 31 български гобленисти и текстилни творци. Изложбата „Преплетени нишки I.“ съдържа творби, изработени без строго определена тематика, като те варират според темата и използваните материали – от традиционни фолклорни техники до най-нови графики. Общ елемент във всички произведения е структурата на нишката, която на места е по-подчертана, на места – по-скрита. Заглавието на изложбата намеква за тази връзка. 

В софийската Галерия „Райко Алексиев“ ще бъде представена изложбата „Преплетени нишки II“ (22 български и 32 унгарски), с която се продължава диалогът между съвременните приложници, работещи с текстил, в чиито творби текстилната техника и посветеността към текстила се сплитат в едно цяло.

"У нас стенният килим е загубил популярност последните десетилетия по разбираеми причини: тъй като това е едно много скъпо изкуство, самият труд е много скъп, материалите също. У нас вече имаше такива ателиета, които бяха към Съюза на художниците, изпълняваха системни килими. Вече го няма това нещо, но се изучава в Академията, всички текстилци го знаят и могат, но главно работим със съвременно изкуство - всякакви теми, всякакви материали", разказва за българските текстилци представени в изложбата "Преплетени нишки II" кураторът от българска страна Михаела Пъдева. Тя допълва, че от унгарска страна има изложени само стенни килими, тъй като техните артисти са строго профилирани, докато българските произведения са направени с разнообразни техники.

Естел Кнайс - куратор на изложбата от унгарска страна, пътува между България и Унгария вече повече от 40 години, тъй като е омъжена за българина Огнян Кожухаров. Тя познава работата с текстил и на двете държави, но целта ѝ с това сътрудничество е да сближи артистите от двете страни.

Изложбата ще продължи с трета част, която ще бъде в Будапеща през октомври и ще се помещава в новооткритата зала на българското самоуправление там.

Повече за "Преплетени нишки II" чуйте в звуковите файлове.

По публикацията работи: Мария Бояджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Юли идва с горещини, в София днес около 33°

Днес ще бъде слънчево, след обяд с купеста облачност, но само на изолирани места в планините ще превали. В източната половина на страната ще духа слаб югоизточен вятър, в останалите райони ще остане почти тихо, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще са предимно между 33° и 38°, в София - около 33°. В планините ще бъде слънчево, след обяд с..

публикувано на 01.07.24 в 07:35
Етрополе

Етрополе като европейски град

Гостуваме на празника на община Етрополе. В началото с нас е  Теодора Ботева, представител на местен бизнес:  

обновено на 30.06.24 в 11:50

За да бъде наистина Дунав „хубав и син“

Тази седмица (на 29 юни) беше отбелязан за поредна година Денят на Дунав под мотото „Да пазим Дунав син“. Всяка една от Дунавските държави беше избрала как да го отпразнува – например, във Видин започна фестивала на изкуствата „Реката“, в Тутракан се проведе конкурс за изработка на творба от естествени материали „Флората и фауната на Дунава“, в..

публикувано на 30.06.24 в 11:23
Илия Христов

Историята оживява - Музеят на футболен клуб “Левски"

Разговорът е с Илия Христов - председател на сдружение “Сини сърца”. Именно организацията реализира проекта за Музей на футболен клуб “Левски” . Музеят е открит на 2 октомври 2019 година: Мястото е стадион “Георги Аспарухов” - Герена и в него всеки може да види някои от светините на клуба - учредителния протокол, легендарните трофеи “Улпия..

публикувано на 29.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Старите софийски пазари

Софийски разкази - Старите софийски пазари: "В 1879 населениет вече е пораснало от почти 12 хиляди на цели 20 хиляди. Имало е множество чаршии до северната част на бул.Дондуков (днес - МС и ЦУМ), наблизо е бил и еврейският квартал. Касапската е съвпадала с района на днешния МС - крива уличка с дюкяни, пред които са били изложени части от животни...

публикувано на 29.06.24 в 15:00

Винофония на Варненско лято

Лили Големинова представя един от най-старите европейски музикални фестивали -  „Варненско лято“ . Един от скорошните му акценти с пианиста Жюлиен Жерне, както ще разберем от нея, е типично френски като съчетание: " Международният музикален фестивал „Варненско лято“ скоро ще стане на впечатляващите 100 години. Всичко започва през 1926 година, когато..

публикувано на 29.06.24 в 14:30
Гена Димитрова с Георги

Адресите на любовта - Гена Димитрова

Прочутата оперна прима Гена Димитрова среща съпруга си когато е студентка в Консерваторията и мие чиниите в мензата, за да се издържа. Тогава по-състоятелните ѝ колежки иронично се подсмихват, но именитата вокална педагожка Лиляна Жабленска им казва веднъж "Сега вие ѝ се смеете, че ви мие съдовете, а един ден може би вие ще миете нейните"...

публикувано на 29.06.24 в 13:55