Васко Мавриков е преминал през много сфери на творчеството – той е актьор, телевизионен водещ и педагог.
Всичко започва още в далечната 1991-ва, в ранните тийнейджърски години на Мавриков, когато приятел го кани …на коктейл, който в последствие се оказва парти организирано по случай рождения ден на известно театрално студио. Там попада на Цвета Лазарова, която му дава първият сценарий.
"Първата пиеса в която играх беше по Стеле Костов – "Женско царство", много смешна пиеса, това беше първата ми театрална изява", споделя Мавриков.
С вълнение той се върна към спомените, към традициите, които събирали хората, за да общуват. "Защото днес сме се отчуждили, единаци сме, една от най-тежките болести, която днес е световна пандемия е депресията. Аз поне имам чувството, че постоянно съм в депресиращ филм", споделя Мавриков.
Преди да кандидатства във НАТФИЗ, отбива военната си служба в Берковица.
Кандидатства паралелно "Драматичен театър" и "Музикален театър".
"Учих близо три години и половина "Музикален театър", след това държах изпит при проф. Елена Баева", отбеляза той. В театъра го насърчава Деян Донков, който по това време завършва в класа на Енчо Халачев, който го кани на репетицията на свое представление в Театър 199. Работата на професионалните актьори омагьосва окончателно кандидат-студента Мавриков и тази магия остава в съзнанието му завинаги. Така започва да учи и завършва класа на проф. Елена Баева през 2003 година. Веднага след това получава предложение за работа от Варненския театър, което по думите му е прецедент, защото там рядко канят колеги, които завършват.
Началото на пътя.
"Никога няма да забравя как ме поканиха на Вечерта на Аскеер-ите в Театъра на Българската армия, беше велико", твърди актьорът. Получава внезапно предложение да играе в пиеса, където замества боледуващ актьор, като навлиза все по–дълбоко в театралните среди.
"Да захранваш публиката с емоции вдигайки я емоционално, душевно - това е сравнимо само с лекарската професия", категоричен е Мавриков. Днес той е отдаден преподавател и има своя школа за деца.
"Ако искаме отново да преживеем своя "златен век", трябва държавата да се обърне към духовната храна – към изкуството, културата, да засили този сегмент и тогава ще видите, колко мощна държава ще бъдем", категоричен е актьорът.
Чуйте вълнуващия разказ на Васко Мавриков, за неговия пъстър житейски и професионален път от разговора на Деси Попова и Крис Илиев, в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..