Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Васко Мавриков: Държавата трябва да засили сегмента с изкуството и културата

Мавриков в "Добър вечер, София"

Васко Мавриков

Васко Мавриков е преминал през много сфери на творчеството – той е актьор, телевизионен водещ и педагог.

Всичко започва още в далечната 1991-ва, в ранните тийнейджърски години на Мавриков, когато приятел го кани …на коктейл, който в последствие се оказва парти организирано по случай рождения ден на известно театрално студио. Там попада на Цвета Лазарова, която му дава първият сценарий.

"Първата пиеса в която играх беше по Стеле Костов – "Женско царство", много смешна пиеса, това беше първата ми театрална изява", споделя Мавриков.

С вълнение той се върна към спомените, към традициите, които събирали хората, за да общуват. "Защото днес сме се отчуждили, единаци сме, една от най-тежките болести, която днес е световна пандемия е депресията. Аз поне имам чувството, че постоянно съм в депресиращ филм", споделя Мавриков.

Преди да кандидатства във НАТФИЗ, отбива военната си служба в Берковица.

Кандидатства паралелно "Драматичен театър" и "Музикален театър".

"Учих близо три години и половина "Музикален театър", след това държах изпит при  проф. Елена Баева", отбеляза той. В театъра го насърчава Деян Донков, който по това време завършва в класа на Енчо Халачев, който го кани на репетицията на свое представление в Театър 199. Работата на професионалните актьори омагьосва окончателно кандидат-студента Мавриков и тази магия остава в съзнанието му завинаги. Така започва да учи и завършва класа на проф. Елена Баева през 2003 година. Веднага след това получава предложение за работа от Варненския театър, което по думите му е прецедент, защото там рядко канят колеги, които завършват.

Началото на пътя.

"Никога няма да забравя как ме поканиха на Вечерта на Аскеер-ите в Театъра на Българската армия, беше велико", твърди актьорът. Получава внезапно предложение да играе в пиеса, където замества боледуващ актьор, като навлиза все по–дълбоко в театралните среди.

"Да захранваш публиката с емоции вдигайки я емоционално, душевно - това е сравнимо само с лекарската професия", категоричен е Мавриков. Днес той е отдаден преподавател и има своя школа за деца.

"Ако искаме отново да преживеем своя "златен век", трябва държавата да се обърне към духовната храна – към изкуството, културата, да засили този сегмент и тогава ще видите, колко мощна държава ще бъдем", категоричен е актьорът.

Чуйте вълнуващия разказ на Васко Мавриков, за неговия пъстър житейски и професионален път от разговора на Деси Попова и Крис Илиев, в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ева Перчемлиева

Българската Summertime

Ева Перчемлиева - Тъканова, позната и от "Цинга Манга Фънк", и като преподавател по оперно пеене, записва поредица песни от български композитори: "Винаги съм имала интерес към авангарда. Иван Спасов е не просто композитор и диригент, той е един от тях, с особен поглед над света. Много съжалявам, че не съм го познавала лично.  На 7 ноември ще..

публикувано на 03.11.24 в 12:01

Зодиакът - благодат за композитора

Христо Йоцов за "Зодиак" - албум, който тази вечер, 3 ноември ще бъде представен на живо в София лайв клуб: "Генезисът на проекта се крие в документалиста Марио Кръстев. По време на КОВИД той е прочел всички книги на Харуки Мураками и му е благодарен, че го е върнал във времето. В края на миналата година ми се обади и ми каза, че иска да правя музика,..

публикувано на 03.11.24 в 11:25
Владимир Пасев и Добромир Добрев

Интерактори за живот

Владимир Пасев, президент на Интеракт-клуб към Немската гимназия и Добромир Добринов - ротарианец за благотворителна проява , организирана от учениците:  "Организацията е на 3 етажа - до 18 г., интеракт, до 35 г. - ротаракт и след 35 г. - ротарианци. Най-голямата ни кауза е полиомиелитът - почти сме го убили, само в две страни по света има останало."..

публикувано на 03.11.24 в 10:22
Александър Шаламанов

Историята оживява - Добрият човек Александър Шаламанов

Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..

публикувано на 02.11.24 в 16:00
С Александър Шпатов

Софийски разкази - Александър Шпатов

Александър Шпатов,  председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..

публикувано на 02.11.24 в 15:00
Мими Иванова и Развигор Попов

Адресите на любовта – Мими Иванова и Развигор Попов

Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..

публикувано на 02.11.24 в 14:00

От Франкенщайн до ИИ

Емблематичното чудовище „Франкенщайн“ на Мери Шели оживява в ново издание. Представя ни го Емил Минчев – писател и преводач:  „Беше огромно предизвикателство, езикът преди 200 години е доста различен. Франкенщайн въвежда два нови жанра – научната фантастика и хоръра. Да не забравяме, че Мери Шели като го е писала, е била само на 19! За да..

публикувано на 02.11.24 в 12:09