При влизането в работата среда, открива неработещ завод за третиране на отпадъците, който не успява да преработва входящия отпадък, събиран на територията на Столичната община.
„Основният проблем е, че се оправдаха най-негативните ни очаквания във връзка със състоянието на депото, т.е. това, което твърдяха, че има за 7 години, се оказа, че няма такова нещо. На практика, за последните 7 години, при чудесно работещ завод, беше запълнено депото в Долни Богров, беше запълнено на 5/8 и депото в Садината и остават 3/8, което депо трябва да стигне за още 7 години и няма как да се случи това, разбира се. В рамките до две години и половина, ако не предприемем, а ние предприехме вече мерки за намаляване на количествата депонирани отпадъци, София няма да има къде да си депонира отпадъка“, каза Савов.
Той добави, че се работи в посока всяко количество отпадък вместо да бъде депонирано, да бъде изпращано за оползотворяване към циментовите заводи. Сключен е договор с още един завод за оползотворяване на RDF, към който вчера е изпратено тестово количество RDF. Сепараторите играят ключова роля за подобряване качеството на RDF, изтъкна Николай Савов.
„Основното нещо, което постигнахме е да мотивираме хората да работят. Администрацията беше станала повече от работниците. Освободихме много голяма част от неефективната администрация и тези работни места бяха преструктурирани на работнически“, обясни директорът на Столичното предприятие за третиране на отпадъците.
Той добави, че вече е намалено и времето за реакция при авария.
„Изисква се време. За съжаление, с магическа пръчка няма как за три месеца да оправим едно такова съоръжение. Нашите планове са до началото на лятото да го възстановим да работи в нормалните си параметри“, уточни Николай Савов.
За изминалите 100 дни е извършена ревизия на БРТ –тата в Приемната сграда и на отварачите на торби, като са сменени значителна част от лентовите транспортьори. Извършена е цялостна проверка на актуалното състояние на всички машини и транспортна техника, като е възстановен контрола върху извършваните ремонтни дейности. Възстановена е и ръчната сепарация на стъкло в Приемна зона, а в началото на 2024 г. е назначен първият екип от хора в „Механично сепариране“.
„Продължаваме да работим заедно със Столичната община, с дирекция „Отпадъци“, със зам.-кмета по екология, ще бъдат обособени площадки, на които хората да могат да си предоставят строителните отпадъци. Очакваме това да се случи до края на месеца или до началото на следващия месец“, каза Савов.
По думите му, в завода вече се набляга изключително на ръчното сепариране на отпадъците. Към момента 16 работници отделят текстила и хартията от общия боклук.
„Започнахме да отделяме по около 10 тона хартия на ден, което не е никак малко. Водим разговори да могат да бъдат назначени още 24 човека, тъй като нашата цел е да изпълним и целта, която е заложена в завода, да могат 9% рециклируеми отпадъци да бъдат отделяни. Работим и в посока товаренето да започне да се случва с роботи“, уточни Николай Савов.
Той добави, че Столичното предприятие за третиране на отпадъците отправя предизвикателство към всички училища на територията на общината, за разделно събиране на рециклиуеми отпадъци. От 11 март до 15 април, училищата, които заявят желание на сайта на СПТО, ще получат чували с различен цвят за събиране на хартия, пластмаса и алуминий, които ще се извозват по предварително установен график от общинското предриятие. Целта е децата от малки да бъдат приучени да събират отпадъците разделно, каза Николай Савов.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На снимката: Диана Димитрова и Николай Савов
Първите събеседници във "Форум" за тази седмица са комуникационният експерт и преподавател доц. д-р Александър Христов и Диана Гласнова , главен секретар на Хърватско-българското дружество и нещатен кореспондент на БТА. Пред Лъчезар Христов те коментираха следните теми: Сезонът на редовното правителство . Нормализация и успокоение сред..
С два пилотни проекта Столичната община въвежда изцяло нова концепция за превръщане на училищните дворове в зелени, модерни общностни центрове. Архитектурен наръчник с полезни ресурси за трансформиране на външната среда в училище вече е предоставен на всички райони в София. Освен каталог с добри практики от цял свят, наръчникът включва и..
На 4 февруари 2025 г. във връзка с извършване на техническа профилактика временно ще бъде преустановено водоподаването към чешмите на водоналивния кът на находище с минерална вода „София – Център“, съобщават от Столичната община. Предвижда се профилактиката да се извърши от 10:00 до 10:15 ч. По това време ще бъде спряно водоподаването към..
Новият спектакъл на Ива Свещарова "Ако Афродита беше чудовище" вече е с насрочена втора премиера. Свещарова е сред най-значимите артисти в съвременната ни хореография. Тя е носителка на награда "Икар" за съвременен танц и пърформанс и е един от създателите и организаторите на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс..
В момента, когато някои области минават през грипна епидемия, има засилено търсене и потребяване на имуностимуланти. Най-добре е те да се приемат след препоръка от специалист – лекар или фармацевт. Със сигурност е оправдано вземането на някои от продуктите, включително и лекарствени – те възпрепятстват усложнения при грипна инфекция. Това..
По последни данни от НИМХ в България има завишение на водните ресурси. Само повърхностните запаси са със средни годишни обеми от 17,7 млрд. куб м. Консумацията е около 5 млрд. кубика. Кризата с безводието в някои градове е като поговорката "Вода газим, жадни ходим" , коментира пред БНР-Радио София проф. Петър Калинков..
Грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари, която да се слее с междусрочната ваканция на 5 февруари. Това предлагат от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" с цел превенция на грипа. Регионалните инспекции по здравеопазването имат невярна информация за истинския процент заболели ученици, защото огромна част от учениците са в..