Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БФБЛ връчва 21-вите годишни награди за отговорен бизнес

Снимка: БГНЕС

На 19 март 2024 г. Българският форум на бизнес лидерите (БФБЛ) връчва 21-вите годишни награди за отговорен бизнес. Идеята е да бъдат отличавани компании, които инвестират в по-добър бизнес и по този начин инвестират в една по-добра България. Годишните награди за отговорен бизнес предоставят престижна трибуна за компаниите, които последователно и ефективно развиват и подкрепят проекти с положителен ефект върху хората, природата и обществото. Те имат възможност да споделят своите успешни социални кампании, да получат признание за устойчивите си практики и така да утвърдят репутацията си на ангажиран работодател. В конкурса могат да участват всички бизнеси в страната независимо от големина и бранш, при това напълно безплатно. Кандидатурите са 126 на 82 компании. Категориите в тазгодишното издание са:

  • Инвеститор в обществото
  • Инвеститор в знанието
  • Инвеститор в околната среда
  • Инвеститор в човешкия капитал
  • Многообразие на работното място
  • Маркетинг, свързан с кауза
  • Цялостна социална политика на малко и средно предприятие

По темата говори Максим Бехар, член на УС на БФБЛ. По думите му идеята се е родила, когато тогавашният принц Чарлз е бил на посещение у нас и след това е пристигнал директорът на неговия международен форум на бизнес лидерите.

"Ние искахме да направим нещо за петата годишнина на форума така, че нашите членове и българското общество да разберат, че ние сме организация, която се грижим в нашата любима скъпа България компаниите да се чувстват по-добре. Тогава се събрахме борда на форума и решихме, че е най-добре ако можем да покажем, че нашите членове, че техните партньори се грижат за обществото", каза той.


Освен това изтъкна, че от БФБЛ искат членовете освен, че правят бизнес да може да заделят средства от техните печалби и за обществото, като това е практика във всяка една европейска държава. От всичките 7 категории в тазгодишното издание най-много проекти има в категорията "Инвеститор в знанието". Най новата категория "Многообразие на работното място" беше въведена преди три години. Дали учредяването й показва промяна в корпоративната култура?

"Многообразието на работното място е нещо, което се влияе не само от бизнеса и не само от компаниите, които инвестират в тази насока, а се влияе от цялото общество чрез социалните медии. Разбира се, че сега 2024 година в голяма част от бизнесите има наистина много модерно, много спокойно, либерално и трезво разбиране върху това, че нито един служител нито един колега няма право и не може да бъде дискриминиран, или на него не може да бъде гледано с малко по-различно око заради цвета на кожата, полови предпочитания, или поради това, че някой е по-пълен, или някой е по-слаб, или по-висок, или по-нисък, или всичко останало. Не искам да кажа, че е някакъв остатък от социализма, но имахме съвсем други разбирания само преди двадесетина години. Сега бизнесът е друг, бих казал и хората са други", подчерта Бехар.

Той посочи, че в категорията има 25% ръст на участниците спрямо миналата година. Освен това каза, че трябва да се подеме важна кампания, чрез която да се обясни на българските медии, че когато някоя компания направи нещо добро, то трябва да бъде съобщено на обществото.

Периодът на кандидатстване за следващото издание е от 15 ноември 2024 г. до 15 януари 2025 г.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00