Тази седмица в Съединените Щати специалният прокурор Робърт Хър, който разследва как Джо Байдън в миналото е боравил със засекретени документи, се яви на изслушване в Конгреса. И демократи и републиканци се опитаха да го накарат да каже нещо в тяхна полза докато го разпитваха за доклада му.
В доклада на Хър от февруари бе посочено, че Байдън “умишлено“ е задържал засекретена информация. Но Хър казва, че не трябва да бъдат повдигнати обвинения, защото при едно дело съдебните заседатели (журито) ще гледат на Байдън като на „добронамерен възрастен мъж с лоша памет“ и това би повлияло на присъдата. Става дума за документи от времето на Байдън като вицепрезидент, намерени в офиса му във Вашингтон и в гараж в дома му в Делъуеър.
След доклада демократите изразиха недоволство за това, че Хър е направил заключения за паметта на Байдън.
Републиканците от своя страна приеха с пълни обятия коментара за паметта и поискаха Хър дакоментира и делата срещу Тръмп за боравене с класифицирана информация.
Изслушването в Конгреса във вторник даде възможност и на двете партии да извлекат полезни за тях цитати, но това не се получи.
На заключението в Конгреса, че Хър е оневинил Байдън специалният прокурор отговор с „Не съм го оневинил. Тези думи ги няма в доклада.“
На четиричасовото изслушване Хър се придържаше към фактите в доклада си и отказа да прави паралели с Тръмп.
Демократите се опитаха да накарат специалния прокурор да каже защо действията на Тръмп са много по-лоши от тези на Байдън, но не се получи. Тръмп е обвинен в нелегално задържане на информация за националната отбрана и възпрепятстване на опита на правителството да си вземе обратно тази информация. Докато при Тръмп има обвинения за липса на съдействие с властите, при Байдън е имало такова съдействие.
Имаше и питане защо Хър е решил да опише Байдън като старец с лоша памет като може би е бил наясно, че подобна квалификация ще се политизира. В своя защита Хър настоя, че е мислил, че докладът ще е конфиденциален. Това би трябвало да е така според политиките на Министерството на правосъдието, но пък и да не забравяме, че и други специални разследвания се появиха в публичното пространство като това на Робърт Мълър за връзка между Тръмп и Русия.
Видяхме едно силно политизиране и от демократи, и от републиканци на едно надпартийно разследване в момент, в който изглежда, че Байдън и Тръмп ще се борят за Белия Дом отново.
Докладът бе споменат и по време на дело срещу Тръмп за боравене със засекретена информация. Бившият президент се опита да свали обвиненията срещу него. Как се развиха нещата?
Във Флорида Тръмп се опита да свали обвиненията срещу него в неправилно боравенесъс засекретена информация с довода, че в законовата рамка липсва конкретност. Не успя. Съдията отхвърли искането вчера с мотива, че аргументите заслужават да бъдат разгледани сериозно, но на по-късен етап в процеса. От лагера на бившия президент има няколко иска за отпадане на обвинения включително и такъв, в който се твърди, че Тръмп е цел в политически-мотивирано преследване.
Тези искове не бяха обект на изслушването вчера, но адвокатите на Тръмп на няколко пъти говориха за отношението към други официални лица, в чиито домове е открита засекретена информация. Бе цитиран доклада на Хър, но в крайна сметка обвиненията срещу Тръмп към момента остават.
Тази седмица – в сряда, в Съединените щати също в Камарата на представителите бе приет законопроект, който би задължил ТикТок да се откъсне от китайска компания. В противен случай би се стигнало до общонационална забрана на приложението. Как се приема тази новина?
От няколко години насам се умува какво да се прави с това приложение като някои твърдят, че ТикТок представлява заплаха за националната сигурност. Притесненията са, че китайската компания трябва да се съобразява с китайското правителство, което във всеки един момент би могло да поиска достъп до данните на американските потребители.
ТикТок отрича намеците, че може да бъде ползвана от китайската комунистическа партия и казва, че никога не е имало споделяне на данни на американски потребители с китайските власти. До момента не са и представени доказателства, че подобни действия са се случвали.
Над 150 милиона американци (много от които по-млади) използват приложението и стъпката в Конгреса би могла да се приеме негативно няколко месеца преди изборите.
В камарата на представителите и демократи, и републиканци подкрепиха проектозакона, но и критиката е двупартийна. Републиканците в опозиция казват, че е работа на държавата да предупреждава потребителите, ако има притеснения за личните им данни или за пропаганда, а демократите посочват, че забраната на платформата би навредила на много предприемачи и бизнеси, които я ползват. Има и притеснения, че забраната може да изпрати сигнал за авторитарни действия спрямо свободата на словото.
Законопроектът минава на четене в Сената и ако бъде приет там влиза в сила след подпис от президента. От Сената казват, че ще имат нужда от време да разгледат подробно въпроса. Президентът вече заяви, че ако двете камари приемат законопроектът той ще го подпише.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..