Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Задържал ли е Байдън “умишлено“ засекретена информация?

Снимка: архив

Журналистът Младен Петков направи седмичен обзор от САЩ за БНР-Радио София.

Тази седмица в Съединените Щати специалният прокурор Робърт Хър, който разследва как Джо Байдън в миналото е боравил със засекретени документи, се яви на изслушване в Конгреса. И демократи и републиканци се опитаха да го накарат да каже нещо в тяхна полза докато го разпитваха за доклада му.

В доклада на Хър от февруари бе посочено, че Байдън “умишлено“ е задържал засекретена информация. Но Хър казва, че не трябва да бъдат повдигнати обвинения, защото при едно дело съдебните заседатели (журито) ще гледат на Байдън като на „добронамерен възрастен мъж с лоша памет“ и това би повлияло на присъдата. Става дума за документи от времето на Байдън като вицепрезидент, намерени в офиса му във Вашингтон и в гараж в дома му в Делъуеър.

След доклада демократите изразиха недоволство за това, че Хър е направил заключения за паметта на Байдън.

Републиканците от своя страна приеха с пълни обятия коментара за паметта и поискаха Хър дакоментира и делата срещу Тръмп за боравене с класифицирана информация.

Изслушването в Конгреса във вторник даде възможност и на двете партии да извлекат полезни за тях цитати, но това не се получи.

На заключението в Конгреса, че Хър е оневинил Байдън специалният прокурор отговор с „Не съм го оневинил. Тези думи ги няма в доклада.“

На четиричасовото изслушване Хър се придържаше към фактите в доклада си и отказа да прави паралели с Тръмп.

Демократите се опитаха да накарат специалния прокурор да каже защо действията на Тръмп са много по-лоши от тези на Байдън, но не се получи. Тръмп е обвинен в нелегално задържане на информация за националната отбрана и възпрепятстване на опита на правителството да си вземе обратно тази информация. Докато при Тръмп има обвинения за липса на съдействие с властите, при Байдън е имало такова съдействие.

Имаше и питане защо Хър е решил да опише Байдън като старец с лоша памет като може би е бил наясно, че подобна квалификация ще се политизира. В своя защита Хър настоя, че е мислил, че докладът ще е конфиденциален. Това би трябвало да е така според политиките на Министерството на правосъдието, но пък и да не забравяме, че и други специални разследвания се появиха в публичното пространство като това на Робърт Мълър за връзка между Тръмп и Русия.

Видяхме едно силно политизиране и от демократи, и от републиканци на едно надпартийно разследване в момент, в който изглежда, че Байдън и Тръмп ще се борят за Белия Дом отново.

Докладът бе споменат и по време на дело срещу Тръмп за боравене със засекретена информация. Бившият президент се опита да свали обвиненията срещу него. Как се развиха нещата?

Във Флорида Тръмп се опита да свали обвиненията срещу него в неправилно боравенесъс засекретена информация с довода, че в законовата рамка липсва конкретност. Не успя. Съдията отхвърли искането вчера с мотива, че аргументите заслужават да бъдат разгледани сериозно, но на по-късен етап в процеса. От лагера на бившия президент има няколко иска за отпадане на обвинения включително и такъв, в който се твърди, че Тръмп е цел в политически-мотивирано преследване.

Тези искове не бяха обект на изслушването вчера, но адвокатите на Тръмп на няколко пъти говориха за отношението към други официални лица, в чиито домове е открита засекретена информация. Бе цитиран доклада на Хър, но в крайна сметка обвиненията срещу Тръмп към момента остават.

Тази седмица – в сряда, в Съединените щати също в Камарата на представителите бе приет законопроект, който би задължил ТикТок да се откъсне от китайска компания. В противен случай би се стигнало до общонационална забрана на приложението. Как се приема тази новина?

От няколко години насам се умува какво да се прави с това приложение като някои твърдят, че ТикТок представлява заплаха за националната сигурност. Притесненията са, че китайската компания трябва да се съобразява с китайското правителство, което във всеки един момент би могло да поиска достъп до данните на американските потребители.

ТикТок отрича намеците, че може да бъде ползвана от китайската комунистическа партия и казва, че никога не е имало споделяне на данни на американски потребители с китайските власти. До момента не са и представени доказателства, че подобни действия са се случвали.

Над 150 милиона американци (много от които по-млади) използват приложението и стъпката в Конгреса би могла да се приеме негативно няколко месеца преди изборите.

В камарата на представителите и демократи, и републиканци подкрепиха проектозакона, но и критиката е двупартийна. Републиканците в опозиция казват, че е работа на държавата да предупреждава потребителите, ако има притеснения за личните им данни или за пропаганда, а демократите посочват, че забраната на платформата би навредила на много предприемачи и бизнеси, които я ползват. Има и притеснения, че забраната може да изпрати сигнал за авторитарни действия спрямо свободата на словото.

Законопроектът минава на четене в Сената и ако бъде приет там влиза в сила след подпис от президента. От Сената казват, че ще имат нужда от време да разгледат подробно въпроса. Президентът вече заяви, че ако двете камари приемат законопроектът той ще го подпише.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Музей на българския спорт

Разговорът е с Катя Иванова - уредник на Музея на спорта в София. Дама, която заедно с нейния екип, носи вдъхновение и увереност в бъдните спортни успехи на нашата страна! Снимки от Музея на спорта може да откриете в описанието на епизода. С уговорката, че най-добре да го посетите лично. Припомням - намира се в сградата на Сектор А на..

публикувано на 27.04.24 в 16:00
Никола Фурнаджиев

Адресите на любовта - Никола Фурнаджиев

Поетът Никола Фурнаджиев и съпругата му са бохеми цял живот За поета Никола Фурнаджиев, Христо Радевски казва: “С него можеш да вървиш през цветя и тръни, да си сигурен и спокоен, да ловиш риба, да пиеш вино и да разделиш последната цигара. От близостта с такъв човек ти винаги се чувстваш виновен за това, че вземаш, а не можеш да дадеш“. Със..

публикувано на 27.04.24 в 14:00
Надя Розева

Как изкуството може да гради мостове

Надя Розева – за медалната скулптура и голямата си експозиция в Скопие: Надя Розева е художник, но твори основно в една много специфична ниша – медалната скулптура. В момента в 4 от залите на Националната художествена галерия в Скопие е подредена нейна изложба, която се радва на голяма посещаемост, медийно внимание и сериозен интерес в..

публикувано на 27.04.24 в 13:00
Божана Славкова

Поезията е откровение

Стереотипи и очаквания към жените в литературата – продължаваме дискусията, която започна Литературна агенция София на срещата им на 25.04 с дами от българската литературна сцена. С нас е  Божана Славкова – първият български автор спечелил най-големия международен конкурс за поезия Mili Dueli със стихотворението „Дървото с некролозите“: Ето и..

публикувано на 27.04.24 в 11:56

Изчезват ли врабците

Броим врабчетата на 27.04  – интервю с Димитър Градинаров , експерт природозащита към „Българско дружество за защита на птиците“: "Идеята на кампанията е да привлечем вниманието към изчезването на врабчетата. Освен домашните са испанските, които гнездят в гнезда на щъркели и евентуално полските. Навремето имаше струпвания в крайните квартали,..

публикувано на 27.04.24 в 10:30
Андрей Илиев

Какво търси поколение зет

Конференцията Gen Z rEvolution e мястото, на което се срещат бизнсът и Gen Z – интервю с организатора, Андрей Илиев: "Mного е удовлетворяващо. Резултатите и разчупиха стигмата, и потвърдиха някои очаквания. Ако преди години младите не са имали толкова възможности, сега те са много. По-важното е работодателите да дадат възможност да бъдат..

публикувано на 27.04.24 в 09:48

Младите и ЕС

Трябва ли ЕС да включи младите хора при вземане на решения – интервюта с  Никол Делчева – председател на студентски Клуб „Европеистика“ към СУ ; ·   Виктор Михайлов и Искра Лазарова – членове на студентския Клуб „Европеистика“ към СУ : "В училище тези теми не се повдигаха. Влизането ми в специалност "Европеистика" ми помогна..

публикувано на 27.04.24 в 11:00