Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Oт 19 март до 14 май

Архитектурата и градската среда във фокуса на серия от лекции в "Гьоте институт"

"#HUBAVOE - кризите и конфликтите на съвременността през призмата на архитектурата и градската среда“ се организира от фондация „Ново архитектурно наследство“.

Снимка: Радио София

Oт 19 март до 14 май, в „Гьоте институт“,ще се проведат четири лекции с акцент „#HUBAVOE - кризите и конфликтите на съвременността през призмата на архитектурата и градската среда“. Събитието се организира от Фондация „Ново архитектурно наследство“.

Публичните лекции са насочени към т.нар. „криза на критиката“, явления като архитектурен популизъм, нов архитектурен консерватизъм и др.

Пред Радио София арх. Зекие Емин и арх. Георги Мърхов от екипа на фондация "Ново архитектурно наследство обясниха, че целта е да изкарат на преден план темата за архитектурното наследство, „извън балона на архитектурата“.

„Винаги се опитваме да поглеждаме на процесите през призмата на обществото, да го включваме в разговора. Лекцията през миналата година беше един такъв опит, защото тогава говорихме именно за градски активизъм и как обществото реагира на процесите в градската среда. Лекционният курс, който сега предстои поглежда от още по-далече на проблемите, защото този път ще говорим за медии и общество – по какъв начин медиите реагират на процесите в средата, как ги разказват, как обществото комуникира с тях“, каза арх. Зекие Емин.

Четирите лекции са на теми: „Архитектура, общество и медии“; „Орли, „традиции“ и новият архитектурен консерватизъм“; „Паметници, паркове, парламенти и новият архитектурен популизъм“, „(Архитектурна) критика след дигиталната революция“.

„Реално погледнато, единственото печатно издание за архитектура в България е сп. „Архитектура“. То е тясно специализирано и се получава единствено от членовете на САБ. Архитектурната критика също е доста ограничена, доколкото разбирам това се отнася и за другите изкуства. Именно затова част от нашата работа е да успяваме да говорим едновременно и на професионалисти, и на по-широката публика или поне да се опитваме да го правим“, обясни арх. Георги Мърхов.

Той добави, че до голяма степен обществено мнение в социалните медии повлиява на реакцията на институциите. Това би могло да реши конкретен проблем, но не е в помощ на проблемите, свързани с културното наследство, опазването на архитектурното и строителното качество, както и на човешкото здраве.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Готови ли сте за Великден?" учи какво се е правело някога във всеки ден от Страстната седмица

Националният етнографски музей представи последното издание „Готови ли сте за Великден?“. От него читателите ще научат какво се е правело някога във всеки ден от Страстната седмица. Пред Радио София гл. асистент д-р Иглика Мишкова – зам.-директор на Института по етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН обясни, че това последно..

публикувано на 03.05.24 в 12:54

"Образ и присъствие" - изложба на Катерина Кацарова

Музеят "Борис Христов" представя изложбата на 20-годишната художничка Катерина Кацарова с вернисаж - 22 април 2024 г., от 18.00 часа до 20 часа. Нейните над 20 иконографски творби напомнят на публиката за срещата между небесната духовност и земния, ефимерен свят на реалността. Всяко от представените произведения е проникнато от нейното искрено..

публикувано на 03.05.24 в 12:46

"Под езика: част втора" - типографските идеограми на Дамян Дамянов

Проектът „Под езика“ стартира първоначално през 2016 г. само за забавление във Фейсбук. По свой начин, художникът Дамян Дамянов решава да отбележи най-българския празник – 24 май. Захваща се с кирилицата и започва да преобразява всяка буква от нея, така че да илюстрира значението на дадена дума. Получава се колекция от 30 идеограми. През 2018 г...

публикувано на 03.05.24 в 11:38
Димитър Главчев

Премиерът ще сигнализира ДАНС и прокуратурата за случая с болница "Мама и Аз"

Министър-председателят Димитър Главчев ще подаде сигнал в ДАНС и прокуратурата по случая с "Многопрофилна болница за активно лечение "Мама и Аз", за да бъде направена пълна проверка как е дадено разрешение за изграждане на лечебното заведение. НЗОК потвърди, че е дала положителни становища за проекта за частна детска болница Решението..

публикувано на 03.05.24 в 10:57

Съвременният човек като бог в развитие според Ваклуш Толев

Повод за разговор с режисьора Ники Василев (режисьор на документалния филм "Ваклуш") е новата книга на духовния учител Ваклуш Толев. Албумът съдържа над 160 фотографии, както и истории, които не са влезли във филма. "Този филм е нещо, което не можа да се побере в стоте часа кино време и докато трябваше да решавам какво да остане във..

публикувано на 03.05.24 в 10:47

Разпети петък е!

За православните християни Разпети петък е най-тъжният ден от годината.  Този ден е посветен на Христовото разпятие, кръстната смърт и полагането на Исус Христос в гроба.  Сутринта, около 9 часа, във всички храмове Светата плащеница се изнася за поклонение. През целия ден вратите са отворени, така че християните символично да се поклонят..

публикувано на 03.05.24 в 08:43

Хладно и дъждовно

Атмосферното налягане ще продължи да се понижава, като ще остане по-ниско от средното за месеца.  Днес синоптичната обстановка ще се усложни. Над страната ще има краткотрайни, временно интензивни валежи от дъжд. В планинските райони валежите ще бъдат значителни, придружени с гръмотевици. На някои места в Югозападна България, Родопската..

публикувано на 03.05.24 в 07:15