Вратата на монумента е разбита, охраната липсва и в обекта влизат хора, свободно и безнадзорно. Тревогата си изрази пред БНР-Радио София Радослав Илиев от екипа на Фондация "Проект Бузлуджа".
След успешното обезопасяване на сградата през 2022 г., което я подготви за отваряне за посетители, Бузлуджа не отвори врати.
Областният управител на Стара Загора Ива Радева, обаче, е издала заповед за забрана на какъвто и да е достъп. Иззела е ключовете за сградата от охраняващите я полицаи.
По този начин обектът става затворен дори и за екипите на фондация "Проект Бузлуджа", които от 2019 г. насам работят по реставрацията и опазването.
Изключена е системата за мониторинг от сензори и камери.
Възстановените мозайки в монумента - с финансиране от фондация "Гети", от Министерство на културата и от стотици дарители, отново са изложени на риск от разрушаване.
Част от защитните платна вече за пробити или разпорени (▼).
Нерегулираният достъп може да доведе и до нещастен случай, защото посетителите не следват обезопасените пътеки, а се катерят, влизат в подземия и други опасни зони.
Съдбата на този паметник на културата от национално значение е в ръцете на Областна управа Стара Загора, категорични са от фондацията. В града днес е насрочена специална пресконференция.
"Това е най-големият идеологически монумент от времето на социализма в цяла Централна и Източна Европа. През последните 5-6 години беше изследван и реставриран с помощта на около сто доброволци. Паметникът е важен като артефакт за една епоха – изтъкна Радослав Илиев. – Той е функционирал като символ на БКП само 8 години (1981-89), много повече – като антипод, като място за отпускане на социалното напрежение. Има и трети период, когато е обект за поп културата – за графити, заради причудливата форма, за творчески енергии. Той трябва да остане и заради повод за дискусии за идеологическите ни виражи през годините. Със събуждането на идеята на арх. Дора Иванова, стана и обект на интерес на научни институции извън България."
Монументът няма покрив, но са взети мерки за обезопасяване
Областната управа е собственик на сградата, но явно няма разбиране на положените усилия до момента.
Това е културно наследство със световно значение. Дори и да е ограничен достъпът, нека остане охраната до следващо решение за съвместен модел на управление и функциониране, подчерта още Илиев.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..