Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В седмицата на гората

1800 ученици от 11 училища в Община Елин Пелин ще засадят 1800 борчета и дъбове

Седмица на гората
Снимка: Дарина Григорова

По случай Седмицата на гората учениците от 11-те училища на територията на община Елин Пелин ще засадят над 1800 дъбови и иглолистни фиданки в землището на село Нови хан. Инициативата е на Община Елин Пелин, а новозалесената площ ще приеме името „Гората на децата“.

Подготовката за инициативата е започнала още през есента на миналата година, когато учениците от общо 11 училища на територията на общината са започнали посаждането и отглеждането на жълъдчета в класните стаи, които утре предстои да засадят в местността „Краище“. За посланието и идеята на инициативата сред децата с цел опазване на природата разказва още председателят на Общински съвет в град Елин Пелин - Богомил Бранков.

"Започнахме със засаждането на жълъдчета във всички наши училища, които са единадесет, в тях учат над 1900 деца, съответно засадихме и толкова жълъдчета и ги оставихме на грижата на децата през цялата зима, след това решихме да продължим инициативата с "Гората на децата". Идеята е децата да са съпричастни към това природата да се развива, а не да бъде просто изполвана“, посочи той.

Посланието на инициативата е "Пазете природата!"

Оказва се, че децата са по-съпричастни и обичащи природата от възрастните и може би накрая те ще учат нас как да се грижим за нея, а не обратното, коментира Богомил Бранков.В утрешният ден, посветен на залесяването на нови гори, децата от Община Елин Пелин ще пристигнат на мястото, където всеки клас ще има терен за засаждане.

В основното училище „Св.св. Кирил и Методий“ в село Нови хан се обучават около 200 деца, всички от които ще оставят лична следа в „Гората на децата“. По думите на кмета на село Нови хан, Александър Стоичков, географските ширини на Общината предлагат благоприятни условия за гори от смесен тип – това е и причината, поради която дървесните видове, които предстои да бъдат засадени, ще включват както дъбове, така и борчета.

“Мястото където ще се случи засаждането, местността Краище, е една изключително красива зона, за което смятам, че когато след години гората вече е факт, децата ще могат да отиват там като възрастни и да си спомнят за времето, когато те са участвали в тази акция. Това ще бъде скъп спомен за тях и ще допринесе за това да обичат природата“, каза кметът на с. Нови хан, Александър Стоичков.

Според него благородната инициатива ще спомогне за това децата да се откъснат от електронните устройства, заради които нямат време за игри навън, ще провокира в тях приключенския дух и желание за повече разходки с родителите им.

Василена и Екатерина са ученички във 2а клас на основното училище „Св.св. Кирил и Методий“ в село Нови хан. Споделят, че преди шест месеца са посадили малко жълъдче, а днес нямат търпение да засадят пораснало дърво. Според тях няма нещо по-важно и значимо от грижата за природата и залесяването на нови гори.

"Вълнувахме се за засаждането на дръвчетата, защото ги отглеждахме поне 6 месеца и те сега ще отидат на свеж въздух в гората. Ще засадят дръвче, защото "Няма по-хубаво нещо от засаденото дърво" и защото "Така гората може да стане по-голяма и да има по-хубав кислород".

На утрешният ден, 11 април, в 10.00 часа сутринта ще започне акцията по засаждане на фиданките. Мястото е местността „Краище“ в село Нови хан, където 1800 деца ще посадят своето дръвче. От Общината приканват желаещи  доброволци да се включат, като общият брои на подготвените растения е 2000.

Чуйте репортажа на Надежда Герова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00