Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Софийски разкази - Столичният герб

Александър Алексиев
Снимка: радио София

Говорим с Александър Алексиев от Българско Хералдическо и Вексилоложко Общество за герба на столицата - символи и история:

"Обичам да пътувам, издирвам и научавам детайли. Гербът има установени правила още от 13 век. Вексилологията е сравнително нова наука, от 60-те години на миналия век. Символът на България винаги е бил изправен лъв. Когато видиш даден символ, има набор от хералдически животни и растения, които са олицетворение, без конкретика - в България няма лъвове.

В нашето време властва нихилизмът, елементите на знамето са използвани грешно - по конституция няма герб на знамето и то трябва да е шито, не принтирано, като китайските ни знамена. Знамето не бива да докосва земята, дори на събор, трябва да се държи от хора или да се държи на пилон.

През декември организацията ни навършва 20 години. Имаме мечта да издадем книга с местните гербове и емблеми в България. Още в 1886 има проект на София, който наподобява малко герба на Белград - има го на сайта ни. Първият градски герб в България е този на Варна - от 1888, два лъва, които държат котва. Той е почти същият и днес. Софийският е изработен в 1900 от студента Харалампи Тачев, който е на 25 години. Поводът е Парижкото изложение, където София трябва да се представи и с герб.

На 29 април е приет официално от нарочната комисия с кмета, директора на Народния музей и директора на Рисувалното училище. Гербът е герб, утвърден е от цар Фердинанд, но не по хералдичните правила за градската хералдика. Символите са в 4-те полета, това означава, че са съществували 4 самостоятелни града, които са се обединили - т.н. "маршализиране". 

Като герб има добра визия. В хералдиката наше ляво е дясно. Светицата с корона, намерена на монета всъщност е Тюхе - Фортуна, не е Св.София, нито Улпия Сердика. Църквата до нея е с конкретен силует (Св.София), което не е позволено в хералдиката. Долу на син фон е зелената планина Витоша, която също е конкретика. Последният елемент - бог Аполон, намерен на монета, символ на минералните извори. Също е конкретно. Ако са били 4 града или ако не са конкретика, е ок. Златният лъв по средата е приемствеността с Търново - той е намерен там. Зидовата корона също е по-различен поглед, колкото повече е броят на кулите, това означава столицата.в 1911 е добавен девиза "Расте но не старее" (добавено е "но", за да не са 13 буквите). В 1928 се добавят лавровите клонки. В 1974 се добавя петолъчка.  В 1991 се възстановява герба на Харалампи Тачев, вече гербът и знамето са патентовани. Знамето е гербово, синьо.:


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50