Дружеството за ООН в България с официалната подкрепа на Министерството на външните работи на Република България и своите партньори от неправителствения сектор организира за 18-а поредна година национален конкурс за избор на български младежки делегати към ООН с мандат 2024-2025 година.
По темата разговаряме с Тодор Рогошев, координатор на програмата "Български младежки делегати към ООН".
“Да си младежки делегат към ООН е една страхотна възможност за младите хора да участват в процеса на взимане на решения на най-високо международно ниво.
Самата програма основно се координира от Дружеството за ООН в България с официалната подкрепа на Министерството на външните работи на Република България и своите партньори от неправителствения сектор. В рамките на своя мандат младежките делегати представляват гласът на младите хора пред ООН в различните му заседания. "Младежките делегати са гласът на ООН и в България, те са мост между международната организация и младите хора", посочи той.
Селекционната кампания, която се състои в 4 етапа онлайн и на живо от 16 март до юли 2024 г.
В момента тече първият етап, в който кандидатът попълва детайлно кратък формуляр. Кандидатурите се разглеждат от специална комисия, след което одобрените минават във втория етап, където получават 2 въпросника - на български и английски език. Който премине през втори етап, отива и към най-щателния - трети, който е конфиденциален и не се коментира, посочи Тодор Рогошев.
По думите му, чрез практически упражнения комисията ще има поглед върху това, как представилите се кандидати се сработват с останалите.
"Получаваме непосредствени впечатления за това, дали някои от нашите кандидати са от необходимото “тесто“ да бъдат български младежки делегат към ООН - илюстрира той. - Като казвам това, не означава, че имаме някакъв калъп, който търсим, някакъв модел. Дори напротив – младежки делегати са ставали хора със всякакъв житейски и професионален опит, имали сме юристи, архитекти, хореографи, доста богата палитра“, уточни Рогошев.
Кандидат-делегатите трябва да са навършили 18 години и в рамките на своя мандат да пребивават на територията на Република България. Владеенето на английски език е необходимо, за да могат да се справят на различните сесии на ООН и в Комисията за социално развитие. Изискването за навършени 18 години е за да могат да пътуват свободно, а изискването за уседналост е важно, защото работата на младежките делегати не включва само работа в ООН, но и на местно ниво в България.
Програмата "Български младежки делегати към ООН" дава възможност на двама млади души да се включат в делегацията на България към Общото събрание на ООН, Комисията по социално развитие на ИКОСОС и други международни форуми, където работят с правомощия, сравними с тези на акредитиран дипломат, съгласно политиките на ООН за младежта. Двамата младежки делегати изпълняват важната роля на представители на гласа на младежите в България на най-високо междуправителствено ниво.
В рамките на 18-месечния мандат работата на делегатите е насочена предимно към младежките политики и актуалните за българската младеж теми и предизвикателства.
Въпреки трудностите, произтичащи от световните и националните кризи през последните три години, българските младежки делегати продължават своето активно участие в обществените процеси, като усърдно отстояват интересите на младите хора. А България остава припознат сътрудник в насърчаването на младежкото участие на международно ниво вече повече от 16 години.
Чуйте разговора на Христина Иванова с координатора на програмата "Български младежки делегати към ООН" Тодор Рогошев.
Карлос Насар е най-търсената личност, a "Гунди – легенда за любовта" оглавява филмовите търсения в Google, в традиционния годишен обзор на платформата за най-търсените думи и изрази, които разкриват интересите на българите през 2024 година. Сред тях водещата тема са българските спортни успехи. Концертът на Тони Стораро се оказва по-търсен от..
Кметът на община Костинброд Трайко Младенов получи отличието в категория "Съвременна визия за иновативно управление на община“ (с над 8 хил. жители) от Годишните награди на Областния управител на Софийска област. Отличията бяха раздадени след 6-годишно прекъсване. През тази година управленският екип успя да постигне много за общината, каза..
Новата изложба на Любомил Драганов “Когато сутрин слушам джаз“ беше официално открита на 10 декември, в зала BLVD 138. Събитието отбеляза неговата 55-годишнина и предостави възможност на почитателите на изкуството да се докоснат до 25 специално направени акварела, вдъхновени от магията на джаза. Произведенията са посветени на..
Българската стопанска камара представи резултатите от годишното проучване сред членовете на Камарата относно бизнес климата през изтеклата година и очакванията за 2025 г. по отношение на икономическата среда, инвестициите, работните места и др. Традиционната онлайн анкета е проведена в периода 5 ноември – 6 декември 2024 г. сред 738 микро, малки,..
Инфлуенсърите обикновено създават съдържание, което е забавно, креативно и съобразено с интересите на младите хора. Те често изглеждат достъпни, автентични и модерни, споделят ежедневието си и предават идеята, че са „като нас“. Освен това играят ролята на „виртуални приятели“ на младежите, особено в периода на тяхното израстване, когато търсят..
За Панаира на книгата в София излязоха две нови издания на "Парижката Света Богородица" от Виктор Юго, с нови илюстрации, по повод откриването на възстановената катедрала "Нотр Дам" във френската столица, което се случи на 7 декември. Почти седмица след откриването на възобновената парижка катедрала, в България излиза луксозно издание на..
Климатичните промени оказват все по-голямо влияние върху ежедневието на хората, включително и в България. На този фон е кообразованието е недостатъчно застъпено в стандартните учебни програми и голяма част от младежите не се чувстват подготвени за предизвикателствата, които климатичните промени ще предоставят до края на живота им. Образователният..