Певицата Доля Новачкова представи в предаването “Добър вечер, София“ песента "Sensing you“ (Да те усещам), чиято реализация събира заедно много хора. Сред тях е и музикантът Йосиф Пилов, който в по-голямата част от годината живее в Далас, САЩ.
Песента е създадена от Академия “Маат“. Текстът е по идея на Милена Маат, музиката и вокалите са на Йосиф Пилоф, в тях участва и Доля Новачкова.
Повод за създаването на „Sensing you“ е загубата на приятел, но авторите решават да се организират и да превърнат болката от загубата в песен за любов.
Налага се текстът на песента да бъде преведен на английски, за да бъде възможно да достигне до приятелите на момичето, на които е посветена песента в не толкова далечната Нидерландия.
Доля Новачкова разказа за още нещо интересно, което практикуват в Академия “Маат“ – техника за реализиране на потенциала, било то в изкуството, бизнес или личностно развитие.
Милена Маат, която е треньор по съзнателно живеене, се оказва и много добър откривател на таланти.
"Преди 12 години срещнах Милена и тя, виждайки моя потенциал в пеенето, ме инициира за този специален вид пеене, чрез който в състояние на медитация се опитваш да се свържеш със своя автентичен „аз“ и да чуеш музиката му. Може би се свързваш с вселената, излизат много интересни мелодии. Оказа се, че този начин на пеене въздейства много терапевтично. Практикувам го от 10 години и правя доста експерименти с него. То води до баланс и хармонизиране на всички нива. Така преобразувахме болката и създадохме нещо ново", разказа Доля Новачкова.
По думите ѝ, така нареченото “спонтанно“ пеене импровизира мелодията на момента, и вие улавяте музиката, която идва към вас.
"Мариана, героинята на тази песен, беше алхимик на ума, лидер, който практикуваше преобразуването – на дефекта в ефект, на лимона в лимонада. Песента е в нейна памет, посветена на нейното творчество и на всичко, което е създала", с тези думи от Италия в разговора се включи Милена Маат. Тя допълни, че по света, този метод се използва за преобразуване не само в пеенето.
"Но когато работя с музиканти, певци, те се учат да преобразуват най-вече личния си живот", допълни Милена Маат.
Музикантът свикнал да твори през болката си, ако може да преобразува и твори през болката на някой друг, дори през болката и любовта си към човечеството да създаде песен, няма да е нужно да е сам, винаги да страда, когато пише песен, за да стане тя уникална, шедьовър, да слезе отгоре, поясни Маат.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..