"Всичко започна от Деня на будителите, който по някакъв начин ме подсети за Стоян Омарчевски, тъй като Стоян Омарчевски обявява този ден за ден на будителите и оттам нататък започна всичко. Просто се огледах около себе си и разбрах и видях, че хората не знаят кой е той. Включително и мои много близки приятели", разказва за подбудата си да започне подобна кампания директорът на Сатиричния театър Калин Сърменов.
Стоян Омарчевски е роден на 24 декември 1885 година в Нова Загора. През 1912-а завършва философия, а пет години по-късно - и право в Софийския университет. Учителства в Белоградчик и Видин.
Стоян Омарчевски е министър на народното просвещение в правителството на Стамболийски от 1920-а до Деветоюнския преврат от 1923-та година.
Личният принос на министър Омарчевски в реформите на земеделския кабинет е огромен: въвежда задължително основно образование; издейства значителни средства за строеж на нови училища - само за две години броят на школата, предимно в селата и малките градове, нараства от 561 на 1676. Като министър на просветата предприема опростяване на правописа - прави го по-близък до говоримия език. Документът, наречен "Упътване за общ правопис на българския език", за пръв път кодифицира употребата на главни букви, разглежда някои въпроси на сричкопренасянето, въвежда просто правило за пълния и краткия член. Част от българската интелигенция се противопоставя на реформата. По негово време са открити два нови факултета - ветеринарен и богословски. Към Медицинския факултет са открити два нови отдела - зъболекарство и аптекарство. И още много далновидни промени, които Стоян Омарчевски въвежда.
Кампанията за набиране на средства е приключила. Събрани са 41643.46 лв., но директора на театъра се съмнява, че е възможно това да е по-лесната част от организирането на поставянето на бюст-паметника на видния българин на "Алеята на славата" в Борисовата градина.
Освен с тази задача Сатиричният театър се заема и с награждаването на театрали, които творят в жанра хумор и сатира за осма поредна година.
На 7 април 2024 г. от 19:30 ч. в Сатиричен театър "Алеко Константинов" се проведе церемонията по връчване на театралните награди за хумор и сатира "Златен кукерикон". Бяха отличени театрални творци, създатели на комедийни и сатирични спектакли. Това е жест на внимание от страна на трупата на Сатиричен театър "Алеко Константинов" към колегите от страната, които развиват комедията и сатирата на театрална сцена. Трупата на Сатирата не подлежи на номинации и награди.
Спектакълът "Монолози за вагината" от Ева Енслър получи две награди "Златен кукерикон". Постановката на театър "Бонини" бе отличена в категорията "Женска роля" – за изпълнението на Светлана Бонин, както и за режисурата на Стоян Радев. За най-добър спектакъл бе обявен "Онзи, другият Ню Йорк" – авторско представление на Ванина Кондова. Режисьорът Теди Москов прие лично "Златен кукерикон" за цялостно творчество на името на Георги Калоянчев.
Режисьорът Борислав Чакринов (1961-2024) бе удостоен посмъртно с извънредна награда за значим принос в развитието на Сливенския драматичен театър, театър "София", Сатиричния театър, Народния театър, за създаването на Малък градски театър "Зад канала" и дългогодишното успешно ръководене на Бургаския драматичен театър.
"Борето беше един от хората, които събираха около себе си съмишленици. Борето създаваше светове. Борето беше емоционално зарядно устройство. Той даваше път на младите. Той даваше надежда и изкривяваше призмата в посоката, в която в днешно време всички, които тръгват по тази сложна пътека на театъра да се чувстват добре", сподели топли думи за своя колега Борислав Чакринов, директорът Калин Сърменов.
Повече за Стаиричен театър "Алеко Константинов" и неговата програма и дейност чуйте в звуковия файл.
Днес Радиокафе гостува на с. Житен в район Нови Искър - Столична община. Първи гости са Жана Захариева , председател на читалище "Наука-1921" и Снежа Лозева , библиотекар: „Хората в пенсия имат много време да се веселят и да празнуват. Зарезваме лозите и имаме весела част. Направихме и конкурс „Сладко изкушение“ на женския празник...
От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..
Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..
Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..
TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика. Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..
За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July. Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..
Анита Гергова е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..