Общинските съветници от ГЕРБ - СДС в София предупредиха, че градът е изправен пред екологична криза заради лошо управление на завода за отпадъци.
Има риск София да бъде глобена, тъй като заравя стотици хиляди отпадъци, вместо от тях да се извлекат полезните суровини. Заравянето на RDF горивото трябва да се оползотворява, категорични са от ГЕРБ-СДС.
Липсват работници, които ръчно да разделят отпадъците, алармира Георги Георгиев:
"Това е огромен екологичен проблем, защото много по-бързо ще се запълни депото и, на второ място, огромен икономически проблем. Няма никаква логика да изхарчим хиляди левове от парите на софиянци, да обработим от камионите за боклук суровината да се превърне в RDF гориво и в крайна сметка да бъде заровено. Дали това е законно? Имаме огромни притеснения, че не е, затова с колегите днес подаваме сигнал до Регионалната инспекция по околната среда и водите. Фактът, че се заравя чист RDF, го признава и директорът на завода Савов, включително и във видеата, които сме качили.
На второ място, крайно притеснително е, че няма никаква организация, от 5 месеца, откакто са встъпили в длъжност колегите за рециклирането на отпадъци, говорим за следното - трябва да имат десетки работници, били са 70 през 2023 година на 24-часова смяна, които да отделят от поточните линии различните подлежащи на рециклиране материали. Сепариране, това, което се получава сега, че имат между 6 до 8 души на смяна, което означава, че 1 работник в завода за отпадъци вече пети месец трябва през ръцете му буквално да минат 70 тона отпадъци, от които той да извади метала, стъклото и хартията. Имаме задължения по договор с Европейската комисия, което е било изпълнявано през целия период на работа на завода от 9,52-процентно сепариране. Обърнахме внимание, че един от бункерите в завода е пълен на 90%, а другият на 70%. Такава запълняемост досега не е имало. Това е в резултат на лошата организация, че няма кой да отделя материалите за рециклиране, поради което имахме и десетки камиони на опашка пред завода".
Кметът Васил Терзиев заяви, че до края на годината само 10% от боклука на София ще се депонира в завода за отпадъци, а не 90%, както бе при предишното ръководство. Това е част от оздравяването на завода, в противен случай той ще бъде запълнен с отпадъци до 28 месеца. 2/3 от RDF - горивото, което се произвежда от боклука и вече е с добро качество, се заравя поради липса на интерес.
3 милиона лева ще бъдат спестени от ръчното сепариране на боклука. От 16 на 40 ще бъде увеличен броят на работниците, обяви Терзиев.
"Съоръжение с капацитет 21 години, 21 години експлоатационен срок ще бъде запълнено за около 9 години. Сами може да направите сметката колко точно добре управляван е целият процес по рециклиране и извозване и горене на съоръжение с капацитет 21 години, 21 години експлоатационен срок ще бъде запълнено за около 9 години. Сами може да направите сметката колко точно добре управляван е целия процес по рециклиране и извозване и горене на RDF. 21 години планиран срок за 9 години ще бъде изчерпан, като тук не се включва една малка подробност, че през този период са били извозвани стотици хиляди тонове боклук в Долни Богров. Тоест, това не е само един проблем. Имаме 2 проблема. Оттам нататък вече идват всички други проблеми, с колко се рециклира", коментира кметът.
Обществено обсъждане за обновяване и реконструкция на осем зелени пространства обявиха от столичния район “Красно село”. Инвестиционният проект е с възложител СО – район „Красно село“ и ще бъде представен на 10 март. Представянето на проекта ще се извърши от представители на възложителя и проектанта. Те ще дадат разяснения на гражданите за предвижданията..
Срещу 45-годишен мъж, шофирал след употреба на алкохол в София, е внесен обвинителен акт в съда, съобщават от районната прокуратура. Според данните по делото на 06.04.2024 г. около 05.10 часа обвиняемият Н.С. шофирал лек автомобил, марка „Сеат“, по ул. „Капитан Андреев“ в гр. София. Мъжът е спрян за проверка, като полицаите му направили тест с дрегер...
Ученици от ПМГ „Христо Смирненски” в гр. Перник дискутираха с д-р Тодор Якимов от психиатричното отделение към Многопрофилна болница за активно лечение „Рахила Ангелова“ вредите, които употребата на вейпове, райски газ, и т.нар. „дизайнерски дроги“ оказват върху здравето. Срещата на децата от седми, осми и девети клас с д-р Якимов е част от..
Дете е спасено в болница "Пирогов" след прием на голямо количество парацетамол, съобщиха от лечебното заведение. Момичето – на 14 г., е лекувано в Клиниката по токсикология. Детето е постъпило по спешност с тежко повръщане и с данни за първоначално засягане на черния дроб. Лечението е приключило успешно и детето вече е изписано. Предстои..
Тази нощ започва поетапно миене на Южната дъга в София. Още в първите дни с положителни температури са измити 14 ключови улици и булеварди в "Красно село", "Оборище", "Младост", "Сердика", "Средец", "Студентски" и "Кремиковци", включително тротоари, площади, алеи и други места за обществено ползване, съобщават от Столичната община. До края..
Възпитаниците на ЧОУ “Цар Симеон Велики”, с. Иваняне ще направят на 6 март дарение от техника за диагностика и лечение на екипа на СБАЛ по детски болести "Проф. Иван Митев", София. Апаратурата е закупена със сума, събрана на традиционния коледен базар в училището, където от продажба на ръчно изработени сувенири децата са спечелили близо 5000 лева. Именно..
На официална церемония беше представен новият супермодерен противопожарен автомобил на софийското летище "Васил Левски", съобщиха от СОФ Кънект. Високотехнологичното превозно средство е първото ново попълнение във флота от близо 10 години и е оборудвано с най-модерни технологии за гарантиране на безопасността на пътниците, екипажите и..