Сетивни градски пътувания, създадени от „Театър на сетивата - София“ и Институтът за изследване на тишината, сетивните градски пътувания се случват отвъд думите като същевременно въвличат и провокират всичките сетива на участниците (зрение, обоняние, слух, осезание и вкус).
Повече по темата разказа Михаил Димов.
"Сетивните градски пътувания са едно откритие на "Театъра на сетивата – София". Откриват по случайност преди 7 години и оттогава ги практикуват като своеобразен жанр. Те са пътувания в тишина, част от изследоветелския арсенал на Института за изследване на тишината, който също е проект на Театър на сетивата. Изследването на тишината се случва буквално, тогава, когато изследователите се откажат да говорят и започнат да пътуват – било то във физическия свят, или пък създавайки музика, или в някоя от базите на института, където съществува един апартамент, в който никой не е говорил от 5 години", обясни Михаил Димов.
Къде се случва тишината в града?
Тя се случва в самия човек, който я изследва и не е в пряка зависимост от това дали навън е шумно, посочи той.
"Всъщност, парадоксално е, но най-дълбоката тишина може да бъде открита като една неподвижност и една будност в най-шумно място".
"Сетивните пътувания, освен че се случват отвъд думите, практически могат да се случат навсякъде, а това, което ние предлагаме на публиката от 7 години се случва в центъра на София, трае 2 часа, през които всички, които предприемат тези пътувания, приемат условието да не говорят през тези два часа. Обикновено хората идват по двойки, но това не е задължително. Двойките са приятелски или семейни, но ако дойдат поединично, ние ги събираме в двойка. След като приемат условието да не говорят, по време на това двучасово пътуване те ще преминат през две различни роли – ролята на воден и ролята на водещ. Воденият е със затворени очи, затова предупреждаваме хората да идват с тъмни очила“, разкри Михаил Димов и допълни, че към всяка от двойките ще има актьор от "Театъра на сетивата", който е водещ.
Тази интересна за наблюдение група, никога не надхвърля 18 души тръгва по един предварително приготвен път, неизвестен за водените, но известен на водещите и това трае 2 часа“ разкри още нашият гост. Той уточни, че когато участниците от двойката не се познават помежду си, то тогава доверието се прехвърля към опитния актьор от "Театъра на сетивата".
"Става дума за мека технология – за утихване, разширяване на сетивността, когато се затвори основното доминантно сетиво, каквото е зрението ни, всички останали сетива се обострят – човек започва да чува много повече, започва да усеща ясно миризми, започва да усеща с кожата си повеите на вятъра, колкото и парадоксално да звучи, човек попада в друга София – същата, но съвсем различна“, поясни Михаил Димов.
"Театърът на сетивата" има тази привилегия, за разлика от другите театри и киното, които работят с 2 сетива – зрение и слух, освен с тях той може да работи с обоняние, осезание и вкус.
"Имаме сетивни вечери, сетивни пътувания и спектакли, въобще търсим нови посоки и изобретяваме нови жанрове, свързани с отварянето и затварянето на сетивата“, каза още Михаил Димов.
"Театърът на сетивата" организира по няколко сетивни пътувания на месец, за които повече информация може да бъде открита на тяхнната интернет страница.
Още много интересни подробности чуйте в разговора на Яна и Роман.
. В Нови хан подготвят ден, посветен на съвременното българско изкуство . Творческо ателие, литературно четене и брут-арт изложба са сред акцентите в програмата. В предаването "Радиокафе" на БНР-Радио София за събитията разказаха Таня Николова и Христина Попова . Много рядко гостува съвременно изкуство - съвременни художници, артисти..
Поредна интересна теракота в гроб с кремация откриха археолозите от екипа на проф. д-р Людмил Вагалински (НАИМ-БАН) при спасителните разкопки в Западния некропол на Хераклея Синтика, съобщиха от Archaeologia Bulgarica. Бронзовата монета от ямата ориентира към погребение през III-I в. пр. Хр. Предстои уточняване на периода, след като монетата бъде..
На 26 юли, събота, с концерт в 19.30 ч. в парк “Ротонда“ ще бъде открит фестивалът “Лятно кино в Банкя: София-Запад Фест 2025“, съобщават от администрацията на столичния район Банкя. Мултимедийният концерт “Кино по ноти“ на Софийски духов оркестър (ОКИ – ДК “Искър“) с диригент маестро Юли Дамянов и гост-изпълнител Александра Александрова ще ни потопи..
През днешния ден ще бъде слънчево и отново горещо. Ще духа слаб вятър, предимно от изток. Максималните температури ще бъдат между 36° и 41°, в София – около 37°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. В планините ще бъде слънчево и топло. В следобедните часове над масивите от Западна и Централна България ще има купеста облачност,..
Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..
Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина. Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..
България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025) - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ е..