Георги Михов от сомелиер.бг за Wine Women Show, което ще се проведе в неделя, 21 април от 12 до 18:30:
"Всъщност това е винено изложение, където изложителите са дами и те правят вината. В България е уникално - дамите са по-голямата част от енолозите тук. Винарството е трудна професия, но през година дамите успяха да се докажат като много мъжки момичета и правят едни от най-хубавите вина.
Знаем си във винения свят, че дамите са абсолютно равни и вината им не отстъпват с нищо. Работата с чашката е най-малката, има тежка работа с маркучи преди това. Тези, които работят в малки изби - а те са мнозинството - са one man show, one woman show.
Идва сезонът на новите реколти, паправени през септември-октомври. Над 150 са, предимно бели, розе и малко червени. Розето е много популярна категория и може да се каже, че винените категории станаха целогодишни.
Пенливите вина започнаха да стават популярни и тук, след бума на просекото 2012-9. В България нещата идват със закъснение и особено дамите много харесват пенливи вина.
Жените купуват повече вино, имат повече интереси. В моите курсове от по 15 човек, ако има 4 мъже, вече казваме, че са много. Ако един мъж купува вино, то е за жена му.
Важно е когато се дегустира, вината да се градират. Да не се дегустират ведната мощни червени, след тях няма да усетим ефирните бели. Танините и тялото притъпяват рецепторите и губим много.
Това ни е трето издание, вече се знае, но като цяло дамите преобладават. Сега имаме 19 производителя, изби, които произвеждат тези над 150 вина. Много хора приемат, че дамите са по-добри дегустатори.
Виното не е толкова динамично като модата. Дамите правят натурални, по-модерни вина. Новите течения не са голяма част. Изложението ще протича пивко, от 12 до 18:30. Ще има и един изложител на премиум белгийски шоколад. Тук идеята е когато някой дойде да опита, да си поговори с хората, които ги правят и после да знае какво да пие."
В сутрешните часове, когато температурите ще са малко под нулата, в Западна България ще има условия за поледици. Ще бъде почти тихо, съобщиха от НИМХ. Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София – около минус 2°. Преди обяд облачността ще се задържи значителна, но ще започне да се разкъсва и намалява и към края на деня над по-голямата..
Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", предизвиквани от Константин Лавсов, обсъждаха горещи новини и по-дълготрайни проблеми: Инаугурацията на Тръмп Прекалено ли беше вниманието на българските медии и дали не е резултат на политическа поръчка? Какво (не) каза новият американски президент в речта си след клетвата? Мощните, богати..
Ново изследване, водено от природозащитната организация WWF, сочи, че жизненоважните услуги, с които дивата природа осигурява ежедневния ни живот, не получават нужното обществено внимание . Експертите предупреждават, че този пропуск може да има пагубни последствия както върху околната среда, така и върху нас – хората. Изследването,..
Денят на родилната помощ, още познат и като Бабинден, за поредна година бе отбелязан тържествено в първата у нас Акушеро-гинекологична болница – "Майчин дом". В аулата на лечебното заведение присъстваха лекари, акушерки, анестезиолози и обучаващи се студенти. Отслужена бе и света литургия. Изпълнен бе и ритуалът по измиването на ръце със..
Мая Райкова е продуцент "Поп и джаз" в Българското национално радио (БНР). В предаването “Радиокафе“ тя разказа за предстоящ концерт в Джаз академията на Биг бенда на БНР, в която редом с опитните музиканти от Биг бенда, застават млади музиканти, които са не по-малко опитни, защото имат сериозен стаж в различни формации, но за някои от тях,..
Предизвикателствата пред Европа стават повече с идването на 47-ия президент на САЩ – и по отношение на зелените политики, и по отношение на сигурността и отбраната, относно търговската политика и други. Голямата част от търговията на Стария континент е вътрешнообщностна – в рамките на ЕС, но немалка част от стоките – особено от силните..
Първо студио на БНР ще бъде домакин на концерта "Петолиния и вдъхновения“ на 5 февруари от 19.00 часа. Проектът е на композитора Костадин Генчев, който изследва пресечната точка между класическата музика и българския фолклор. Диригент ще бъде Любомир Денев-син, а публиката ще чуе нестандартни инструментални съчетания – гъдулка и виола, кавал и..