"Основната тема, около която се обединиха всички специалисти в събитието е свързана с това, че е необходимо всички да работят в съдружие и екип, за да могат да се справят със съвременните предизвикателства за общественото здраве. Това са нововъзникващи, добре познати от миналото инфекциозни заболявания така, както е с коклюша например", каза той.
Въпреки, че в България имунизационният календар е задължителен, отказът от имунизации е предпоставка за завръщането на отдавна забравени заболявания.
"Такива се връщат, очаквам да се появяват и други, така както очаквам и случаите на коклюш да се увеличават. Но не мисля, че отливът от имунизация е толкова голям, че да бъде застрашен задължителния имунизационен календар. Там обхватът ни е много добър, той не е отличен за сега, не ни достигат по няколко процентни пункта за да покрием изискването, което се цели. Ние трябва да поддържаме обхвата от около 25% и сме почти там, но ни трябват още малко усилия", заяви той.
По думите му връзката лекар-здравни специалисти-пациент се къса по няколко повода. Първо това е огромният обем информация, който е на разположение на гражданите, независимо от техния социален, образователен или друг статус. Често пъти тази информация е невярна и подвежда пациентите да вземат ирационални и безотговорни решения. И второ - липсва достатъчно ефективна комуникация между двете страни.
"Настоящата Световна и европейска седмица на имунизациите е посветена на това, че е възможно по човешки начин да постигнем добър имунизационен обхват така, че да сложим под контрол инфекциозните заболявания, които поставят в риск здравето на отделния индивид и общественото здраве като цяло. Това е възможно благодарение на широки усилия, които се наблюдават при заинтересованите страни в този процес. Това са институции, лекари, НПО-та, експертни дружества и т. н. Само в едно такова обединение можем да достигнем до всички, които се нуждаят от ваксини. Продължава да има много деца по света, които имат пропуснати имунизации и тези пропуснати дози реално са причината за появата на епидемични взривове от различни заболявания", каза д-р Баев.
Той уточни, че ваксинацията е най-евтината и най-ефективната превенция за редица заболявания. При една епидемия най-важното е болните да бъдат карантинирани и да бъдат лекувани, като не бива да се прилага самолечение в домашни условия. Относно настояването за действаща политика за ваксинопрофилактика в България той каза:
"Промяната, която виждаме не е напълно в ход, но представители на Министерство на здравеопазването все по-често говорят за промяна на националната програма, която в момента се бори с рак на маточната шийка. Тази промяна ще бъде в посока на това, че програмата вече ще касае и свързани заболявания, няма да говори само за рак на маточната шиййка, а ще разшири своя обхват."
Във форумът са взели участие около 150 души онлайн и около 40 присъствено.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Правителството одобри 795 678 лв. за допълнително финансиране на общински училища за издръжката на паралелки с ученици в VIII клас, които се обучават за придобиване на квалификация по защитени специалности от професии и такива с очакван недостиг от специалисти на пазара на труда. Средства ще получат 147 училища, в които се обучават 2449 осмокласници. По..
Темите в коментарното предаване на БНР-Радио София в средата на седмицата бяха: Политически обзор на годината – избори, блокажи, коалиции и предизвикателствата пред демокрацията. 9-и неуспешен опит за избор на председател на НС . "Ситуацията е ненормална." Как протестите променят демокрацията. Криза на демокрацията, новият преход,..
Повече от 200 000 деца и подрастващи от над 800 учебни заведения (училища и детски градини) от цялата страна се включиха в разнообразните програми, посветени на спорта и здравословния начин на живот, отчитат националните координатори от сдружение "BG Бъди активен" . Организацията за 10-а година беше инициатор на кампанията "Ден на..
В края на ноември в Националния исторически музей беше официалното представяне на новата монография „ Червенофигурна керамика от некропола на Аполония Понтика (Созопол) от фонда на Националния исторически музей“ . Публикацията, чийто автор е д-р Любава Конова , е посветена на една от най-богатите колекции от антична рисувана керамика в България,..
През втората половина на 2024 година цената на кафето продължава да се повишава . Сортът "Арабика" поскъпна рекордно – връх от 1977 г., като причината е тазгодишната суша в Бразилия . (Половин килограм "Арабика", търгуван в Ню Йорк, достигна 320,10 щатски цента, при максимум от 337,50 щ. цента през 1977 г.) Според анализаторите..
Социалните мрежи са ново явление, което улеснява, преодолява граници - време и разстояния, но поставят и предизвикателства, защото обществото не беше напълно подготвено за тях. Еуфорията от свободата, която те дават, се сблъска с нуждата от правна регулация, коментира пред БНР-Радио София проф. Георги Димитров, председател на фондация "Право..
Екипът на предаването „Добър вечер, София“ беше завладян от Коледния дух, защото в откритото мобилно студио на Радио София посрещна своите многобройни гости именно на територията на Sofia Christmas Fest . Първа се включи Михаела Пехливанова , която освен, че отправи любезна покана да посетим коледното чудо наречено Sofia Christmas Fest..