Вторият ден от семинара ще се състои в социалния център "Таланти и иновации", а участие ще вземат представители на академичната общност – проф. дфн Албена Чавдарова и доц. д-р Костадин Нушев. Проект "Социална свързаност и подкрепа" се изпълнява от Сдружение "Света Богородица" и е финансиран от Фонд "Социална закрила". Неговата цел е да повиши информираността относно социалните услуги и предоставянето им от страна на Църквата. Предвидено е провеждането на още три подобни семинара в страната. Ели Цветанова, ръководител на социални дейности в Центъра за социална рехабилитация и интеграция "Свети Йоан Рилски" разказа подробности.
"Центровете отвориха врати от 2021 г., но всъщност ние от 10 години предоставяме социални дейности. Ние сме лицензиран доставчик вече от Агенцията за качеството на социалните услуги, а преди беше Агенция за социално подпомагане и Държавна агенция за закрила на детето", каза тя.
По думите й финансирането на центровете като сгради и оборудване е с европейски средства. Всичко останало е благодарение на дейността на Кремиковската света обител, а двата центъра са с държавно делегирана дейност. На територията им в момента се рехабилитират 283 деца.
"Слава Богу за всичко, това мога да кажа. Като открих семинара казах, че ние сме едно много голямо чудо. 17 специалисти работят в единия център и 13 в другия. Финансирането е освен част от дейността, много зависи от желанието и сърцето на всеки човек да се включи в това да рехабилитира, социализира и интегрира дечица, които имат по-специални потребности. Само някой, който не вярва не би ме разбрал. Ние имаме допълнително предоставени услуги, занималня, различни дейности, с които подпомагаме дейността си. Всички деца, които се рехабилитират го правят безвъзмездно на територията и на двата центъра. Това е благодарение на стопанството към манастира и държавно делегираната дейност, която вече три години е част от нашата дейност", каза Цветанова.
Тя подчерта, че срещат огромна подкрепа от хората, управляващите и общинските съвети на територията на двете общини. След навършване на пълнолетие на децата, работата продължава с центрове за настаняване от "семеен тип".
"Повечето центрове за възрастни хора предоставят друг тип социални услуги. Тези деца не се чувстват вече интегрирани в центъра, в който има само възрастни хора. Така, че ние се стараем да направим това. Затова прекрасно работим и с Агенция за социално подпомагане, с дирекцията, която е на наша територия като подразделение. Но няма много такива, които да са за младежи. Ние имаме едно вдъхновение, една сила, една любов и един страх, и това е Господ. Празникът на празниците е след една седмица и слава Богу за радостта, благодатта и възможността да бъдем полезни", сподели Цветанова. И добави:
"Когато човек забрави и се превръща в едно малко богче и смята, че той е постигнал, това не е така. Всичко е за слава Божия. Ние не сме направили нищо, което Той не е поискал да се случи."
В края на май и юни в Неврокопска епархия, Варна и Русе ще се проведат и други подобни семинари.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..