Стереотипи и очаквания към жените в литературата – продължаваме дискусията, която започна Литературна агенция София на срещата им на 25.04 с дами от българската литературна сцена. С нас е Божана Славкова – първият български автор спечелил най-големия международен конкурс за поезия Mili Dueli със стихотворението „Дървото с некролозите“:
Ето и как реагира на прочитането му в ефира на Радио София:
"Мислех си за паузите, които правех и се критикувах. Като дете си творих по най-естествения начин. Тогава не осъзнаваш разликата момче-момиче. Първите поетични неща, които майка ми ми е чела са били от жени - Дора Габе, Елисавета Багряна. Връзката между женското и детското присъства във всички изкуства. Смята се, че жените пишат най-добре за деца. Но и това е рамка.
Основният проблем е как ще бъдеш приета, след като пишеш за смърт. Ти си често срещан, но рядко откриван вид. Всяка жена е по-чувствително същество. Забелязала съм, че младите които пишат поезия, повечето са момичета. Но после се губим - като се появи чувствителен мъж - уау!
Очакванията към мен бяха да съм като Петя Дубарова. Но поезията ѝ няма нищо общо с моята. Вече сме по-приети и няма нужда да се крием под мъжки псевдоним. Не мисля, че вече има какво да крием.
Не мисля, че докато пише, пишещият човек си мисли, че пише "мъжки" или "женски", не мисля, че това разделение е позитивно. Това донася изкуствено разделение.Какво е да си шампион с поезия
Нямам любима тема, стихотворението е по истински случай. Един призив към жените - да сме милички само когато искаме. Поезията е откровение."
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..