Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

18-о издание на Националната библиотечна седмица

Снимка: Радио София

18-ото издание на Националната библиотечна седмица ще се проведе от 10 до 17 май 2024 г. на тема "Библиотеките-по-нужни от всякога". Това съобщават от Българската библиотечно-информационна асоциация (ББИА), които са организатори в партньорство с фондация "Глобални библиотеки – България". В деня на закриването на кампанията предстои да бъдат връчени годишните библиотечни награди за 2023 г., а домакин на събитието ще е Столичната библиотека. Подробности разказа Спаска Тарандова изп-директор на Фондация "Глобални библиотеки-България" и член на УС на Българската библиотечно-информационна асоциация.

"Националната библиотечна седмица" е застъпническа кампания, на която всички видове библиотеки в страната координирани от ББИА провеждат от 18 години насам. Идеята е в рамките на тази седмица библиотеките да се срещнат с представители на местната власт по места. Да се организират срещи и на национално ниво в съответните комисии в НС, които са свързани с култура, образование и иновации, да се организират срещи в Министерство на културата и да се поставят текущите проблеми на библиотеките, като се търси съдействие и промяна в политиките на национално и местно ниво", каза тя.

Акцентът на тазгодишното издание ще бъде комплетността, която библиотеките имат в своята дейност. Това е не само и единствено традиционната роля да осигурява достъп до информация и четене за всеки, а да се обърне внимание на ролята, която библиотеките имат по отношение на неформалното образование, на ученето през целия живот. Това са умения като медийна и информационна грамотност, базови цифрови умения на по-възрастните хора, както и достъп до отворена наука (достъп до всички научни разработки, финансирани с публични средства). Предстои да бъде утвърдена и авторско-правна реформа, която да даде достъп до дигитализирано съдържание.

"Един от проблемите, които стоят пред нашите библиотеки вече няколко години е, че не се постига разбирателство с издателите по отношение на достъпа на електронни книги в обществените библиотеки за гражданите. Надявам се, че когато това стане задължително в рамките на ЕС и нашите издатели макар да имат възражения, ако ние искаме да пазим интереса на читателите и да отговаряме на промените в читателските им навици, то трябва да се постараем поне определени заглавия, които са по-търсени, по-важни, по-полезни да бъдат достъпни в цифров вариант. Това ще стане със съответните споразумения и осигуряване на платформа, която защитава интересите разбира се и на двете страни", отбеляза Тарандова. И добави:

"Само и единствено в тази неутрална територия, каквато е библиотеката може хора с противоположни мнения да дискутират, а не да се ползват медии, или изобщо да се върви към тотално противопоставяне. Затова библиотеките гарантират демокрацията, диалога и те са съвременната обществена "Агора".  

По думите й в събитието се включват 27-те регионални библиотеки в страната, около 30 университетски и поне стотина училищни,както и много читалищни. Събитието ще бъде съпроводено с редица изложби, различни инициативи, запознаване с информационните ресурси, а на 17 май ще бъде закриването, което ще се състои в Американския център на Столичната библиотека. В рамките на кампанията ще се проведе инициативата "Посланик на библиотеките", с която се отличават представители на културния сектор, общественици и политици, които са ангажирани каузите на библиотеките. Поканени са представители на различни министерства, като гост на закриването ще бъде министър-председателят на България. За първа година ще бъде проведено и Национално състезание по публична реч за ученици на тема "Какво очаквам от Европейския парламент".  

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00