Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бъди благодарен и бъди щастлив - посланието на модерния стоицизъм

Стефан Марков и Петър Теодосиев разказват

Снимка: Радио София

Що е то "Модерен стоицизъм" - откровен разговор със Стефан Марков и Петър Теодосиев. Двамата водят подкаст със същото име, в който разказват кога и как са се запознали със стоическата литература, а в "Добър вечер, София!" разказаха какво точно е стоицизъм и как практикуването му помага в ежедневието и повишава качеството на живот.

Всичко започва когато Петър Теодосиев, който се занимава с "Комуникация на науката", и има свой блог и подкаст на тази тема, решава да потърси за интервю Стефан Марков - учен, занимаващ се с наука. В интервюто Стефан споделя за интереса си към стоицизма и желанието да създаде дори движение, което да се занимава с него. Петър също не скрива, че има сходен интерес и така в едно случайно запознанство ги обединява обща идея.

"Без да сме приятели, нито близки започнахме този проект, но днес мога да кажа, че сме приятели и правим нещо заедно вече над 6 месеца – срещаме се, записваме епизоди, дискутираме", разкри Петър Теодосиев.

В Уикипедия всеки може да прочете значението на думата "стоицизъм" – смелост, мъдрост, умереност, благоразумие. Защо приятелите започват да разнищват тази сложна материя?

"Най-специфичното и характерно нещо за стоицизма е така наречената "трихотомия на контрола", но идеята не е да слагаме разни сложни думи, с които да затормозяваме хората. Стоицизмът е една чудесна практическа философия, в която за разлика от повечето други философи, които се увличат от това да се изказват витиевато и да изследват смисъла на живота теоритично, стоиците са се интересували да разработят такава концепция, която да е приложима на ежедневно ниво", поясниха двамата съмишленици.

"Когато някой е достигнал до извода, че е по-добре да живее екипиран с житейска философия, отколкото без такава е хубаво да избере подходящата за него, а ние с Петър се оказахме подходящи реципиенти за стоицизма. Как приехме принципите на стоицизма като свои? Живеем просто по-щастливо, това е идеята. Целта на една житейска философия е двояка, както са казали древните гърци, да живееш по-добре и да умреш по-добре", посочи Стефан Марков.

"Стоически цитати, книги и клипове, могат да действат укрепващо в трудни времена, каквото беше времето на ковид пандемията, но лично моят път е по-отдавна свързан с тази тема, тъй като е син на преподавател по антична история за когото това бе естественото  състояние, да притежава библиотека с такива автори", допълни той.

Стефан и Петър поясниха, че откликът на тяхната идея е много позитивен и именно това е, което ги стимулира.

"Постепенно се заражда общност от хора, имаме нелоша група във фейсбук "Българско стоическо общество", което е регистрирано сдружение, юридически описано документално. Тази общност се състои от млади, интелигентни хора, програмисти, хора от IT сектора. Интересът към материята е огромен, в нея ти става ясно, че можеш да контролираш основно себе си – преценката, стремежа и действията си, както и реакцията на живота, който ти се случва – нещата които не зависят, или пряко зависят от теб", твърдят те.

Трябва да бъдем благодарни когато се събуждаме сутрин, че можем да правим нещата, които искаме. Човек може да се научи да бъде осъзнато щастлив, стига просто да се сеща за това, категорични са Стефан Марков и Петър Теодосиев.

Още интересни аспекти открийте в разговора на Крис Илиев и Деси Попова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На една сцена - две академии, обединени от инициативата "Musicorum Via"

"Пътят на музикантите" (Musicorum Via) е името на съвместна инициатива на Българската академия на науките и Националната музикална академия (НМА). Предстои поредица с поредица от концерти, която започва на 7 април в зала "Проф. Марин Дринов“ на БАН. В рамките на академичната година изявени студенти на Музикалната академия ще представят..

публикувано на 02.04.25 в 16:08
Снимки: Изследователски център „Тренд“

6 от 10 българи одобряват донорството, но не говорят за него, за да "не дърпат дявола за опашката"

Мнозинството от българите ( 55% ) са готови да дарят свой орган на роднина или близък , ако има животоспасяваща нужда, а 19% отговарят, че не биха го направили. По темата за донорството една трета от българите признават, че изобщо не са запознати , а 34% посочват, че "по-скоро не са запознати". 40 на сто биха се съгласили да дарят..

публикувано на 02.04.25 в 15:45
Юлия Спиридонова

Писателката Юлия Спиридонова: Трудно е днес да бъдеш дете и тийнейджър

Юлия Спиридонова, е една от най-четените и превежданите български писатели за деца и юноши . Книгите ѝ са превеждани на много езици. Носител е на множество награди като най-четен и обичан автор.  Тя  е номинирана за пореден път за наградата Астрид Линдгрен тази година .  В разговор в предаването "Радиокафе“ тя коментира британския сериал а..

публикувано на 02.04.25 в 15:14

Изслушване на кандидати за омбудсман по инициатива на 12 граждански организации

В аулата на Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ от 17:30 часа днес ще има изслушване на кандидатите за омбудсман, организирано от Форум „Гражданско участие“, Националният младежки форум, Български център за нестопанско право и други 9 НПО. Омбудсманът на Република България е..

публикувано на 02.04.25 в 14:50

Моноспектакъл ни помага за трудното влизане в обувките на другия

Новата книга на писателката Албена Ненкова "Не, аз благодаря!" стана основа и на моноспектакъла на Бориса Сарафова-Черкелова , носещ същото име. "Не, аз благодаря!" - разказ за малкия човек, намерил убежище в илюзията "театър". Това е на пръв поглед една история за гардеробиерката Невенка, която е останала по случайност сама в дома на..

публикувано на 02.04.25 в 13:34

За сърфа, спортната фотографията и за социалната промяна ще говорят основателите на "Акаша"

Морето и водните спортове са тяхната страст, професионален път и начин на живот. Организацията им се стреми да предава и популяризира морската култура в България чрез обучения по водни спортове, социални инициативи и състезания. "Акаша сърф" е и единственият международно сертифициран център по водни спортове в България, воден от олимпийски и..

публикувано на 02.04.25 в 12:55

Латино хореография разказва за женската сила

Константина и Кристин са част от Ритмо денс студио - една от най-големите школи по социални латино и народни танци. Те се занимават със салса и бачата от близо 10 години. Константина е автор на лейди хореография, която заедно с Кристин и други дами от клуба представят на 8 март в интернет пространството. "Аз правя такива лейди хореографии и..

публикувано на 02.04.25 в 11:34