Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стопанският факултет на СУ "Св. Климент Охридски" спечели най-значимия проект в историята си

Пред Радио София зам.-деканът доц. д-р Тодор Ялъмов

Доц. Тодор Ялъмов
Снимка: Христина Иванова

Наскоро Стопанският факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ спечели най-значимият до момента проект в своята история. Туининг проектът TWIN4ECO е на стойност 2,7 млн. лв. и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. Срокът на изпълнение е средата на 2026 година. 

Същността на проекта е пренасяне на опит и капацитет от водещи университети в Европа. Две са основните теми за проекта – моделиране на енергийни пазари и иновации в енергетиката.

Партньори са четири водещи университета – Кьолнският университет, Виенски технически университет, Технологичен университет Дъблин и Гронингенски университет.

Целта е да се повиши изследователския капацитет и Стопанският факултет да се превърне в национален център за научни постижения в областта на устойчивата енергийна икономика и иновации с регионално значение.

Повече разказа в предаването „Ритъмът на столицата“ доц. д-р Тодор Ялъмов – зам.-декан на Стопанския факултет.

 "Може би проектът е най-големият, надяваме се да е и най-значимият, но имаме и други значими проекти“, разкри той и направи следната съпоставка:

“Най-често научните проекти, които изпълняваме са фокусирани върху някаква научна задача, докато този проект от така наречените туининг проекти, има за цел да развие капацитета на институцията – имаме възможност не да правим чиста наука само, но и да си зададем въпроси, къде искаме да бъдем след 5-10 години, каква ни е стратегията, как да планираме следващите поколения докторанти, следващи поколения партньорства с бизнеси, които да не бъдат само от български компании, но и от европейски“, посочи той и допълни:

"Този проект ни дава възможност да гледаме в бъдещето и най-важното – дава възможност да мислим стратегически, да подредим в едно цяло науката, образованието, връзката с бизнеса, кариерното развитие, както и привличането на чужди преподаватели във факултета“.

Как ще се случи по този проект обмяната на опит и моделирането на енергийните пазари и как чисто практически това ще се отрази на развитието на страната ни в тази област?

"Една от важните задачи пред нас е да подпомогнем така наречения „справедлив преход“ към икономика, която не въздейства върху климата“, обясни доц. д-р Тодор Ялъмов.

По думите му "Зеленият пакт“ е по същество политически инструмент и цел. Той има поставени целеви стойности за постигане, но няма добра стиковка между отделните линии.

"Искаме да направим едно по-детайлно планиране, моделиране за това как зелеността се простира по веригата за добавяне на икономическа стойност".

Той уточни, че в бъдеще все повече ще се гледа не само колко е „зелено“ едно предпритие, но колко “зелени“ са и неговите доставчици. Този модел на цялата икономика, ще очертае и проблемните области, които няма да успеят да се „наместят“ и ще се получи трансформиране на работна сила от един регион в друг, от една индустрия в друга.

“Добре е да имаме представа за различните сценарии, така че да бъдем готови“, изтъкна доц. д-р Тодор Ялъмов. По думите му, това не би било чисто енергийно моделиране, от гледна точка на това колко енергия ще ни трябва, а акцентът е в междуотрасловите връзки и промените които ще настъпят в различните индустрии, не само заради енергията, а включително заради изкуствения интелект. Това е връзката между втория приоритет в проекта, където се фокусираме в иновациите и за това дали и как нашата индустрия е готова да използва новите технологии, базиране на ИИ, на големи езикови модели, на машинно самообучение и други“, подчерта заместник-деканът.

Още интересни аспекти по темата чуйте в разговора на Катя Василева в звуковия файл.



По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джей Ди Ванс (вдясно) се срещна скоро с българския премиер Росен Желязков в Париж

"Форум", 24.02.25: Тътенът от речта на Джей Ди Ванс трябва да събуди Европа

Седмицата започваме с нови коментатори, които вече са споделяли свои разсъждения в предишни издания на "Форум". Днес те се спряха на следните теми: Европа в новия световен ред на Тръмп . Подходът на американския президент и бизнесмен - икономика през политика. Истината в речта на Джей Ди Ванс: "Най-големият враг на Европа е помежду ни"...

публикувано на 24.02.25 в 18:35
Снимки: Столична община

B40 - повече от дипломатическа инициатива на 12 страни от Балканите

Най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40 беше открит днес в София от Васил Терзиев и кмета на Истанбул Екрем Имамоглу . Представители на близо 50 града от Балканите се включват в софийското издание на инициативата на тема "Бъдещето на Балканите: иновации, сътрудничество, зелен преход и растеж". 15 нови членове..

публикувано на 24.02.25 в 17:35
И през миналата година строителите са били сред най-търсените специалисти

Работещи са под 54% от българите, над 1 милион са "икономически неактивни"

Общият брой на икономически неактивните хора (тези, които не си търсят работа) на възраст между 15 и 64 години е малко над 1 милион (462,4 хил. мъже и 584,8 хил. жени). Това са 26,4% от населението в тази възрастова група, сочат данните на Националния статистически институт за четвъртото тримесечие на 2024 година. Общият брой на работещите хора..

публикувано на 24.02.25 в 16:50

30 години "Бон-Бон"

30 години навършва една от най-обичаните детски вокални групи "Бон-Бон“. По повод юбилея, те издават първия за България концептуален албум, озаглавен символично "30“. Създаден е в рамките на ексклузивен творчески лагер за писане на музика от деца, в който с таланти от различни възрастови групи работят творци като Venci Venc’, LATIDA, Сара Чакърова и..

публикувано на 24.02.25 в 16:25

Димитър Димитров, КАПБ: За какви пътища се искат по-скъпи винетки и тол такси?!

Членовете на Камарата на автомобилните превозвачи в България реагираха остро на предвиденото увеличение на цената на тол таксите и винетките в проектобюджета за 2025 г. "Това е пореден удар върху транспортния сектор и българските граждани, който идва в момент, когато пътната инфраструктура е в критично лошо състояние, а тол системата..

публикувано на 24.02.25 в 15:25

Поразителни прилики между древен Рим и съвременния Запад в книгата "Защо се разпадат империите"

Книгата "Защо се разпадат империите“ от Питър Хедър и Джон Рапли представя интересни паралели между Рим, Америка и бъдещето на Запада, като поставя въпроса възможно ли е тоталният колапс, каквато е била съдбата на древната империя, да бъде избегнат. Авторитетът на експертност на двамата автори по тематиката на книгата е неоспорим...

публикувано на 24.02.25 в 15:21

Филм за любовта печели златната мечка на 75-ото Берлинале

Филмът "Мечти (Секс Любов)" на норвежкия режисьор Даг Йохан Хаугеруд спечели голямата награда на международния филмов фестивал "Берлинале", който се провежда за 75-и път в германската столица. Добре е, че филмът има подзаглавие, защото в конкурсната програма има и друг филм с абсолютно същото заглавие, но на режисьора Мишел Франко от Мексико...

публикувано на 24.02.25 в 15:18