Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Валентина Стоева: Децата предпочитат да четат книги, които са близки до тях и са си избрали сами

Снимка: Радио София

На български излезе книгата „Защо учениците не обичат училището?" от Даниъл Уилингам. Авторът насочва вниманието към своите открития върху цялостната основа на процеса на учене и формулира работещи техники за преподаване.

Пред Радио София основателят на Фондация „Детски книги" и Фондация „Четене" Валентина Стоева сподели, че Даниъл Уилингам е посветил живота си на това да помогне на учителите да удовлетворят своята мечта да преподават знания.

„Книгата му не се фокусира толкова върху училището, а по-скоро как учителите да станат по-добри, така че задаването на въпроси да не ги плаши. Детските въпроси, всички знаем, могат да бъдат много провокативни и е доста притеснително, когато някой възрастен трябва да си признае, че не знае нещо. Това е проблем и на нашето общество, но и не само в България. Затова смятам, че тази книга би могла да направи връзката, така че учителят и училището да означават едно – ходя с желание, за да натрупам знания“, каза Валентина Стоева.

Тя добави, че в книгата„Защо учениците не обичат училището?", Даниъл Уилингам стъпва на 9 принципа, по които мозъкът работи и обработва информация.

„Ученето е важно за хората, но това, което на мен най-много ми харесва в книгата е началото, когато той преобръща нагласите ни и казва, че в крайна сметка, макар и ние да си мислим, че целта на мозъка и на ума ни е да трупа знания, това въобще не е така. Всъщност неговата задача е да ни пести енергия, а мисленето е много трудоемък процес, който хаби много енергия и освен това въобще не е сигурно, че ще стигнеш до задоволителни резултати. Въпреки това, без да трупаме знания, ние не бихме могли да се справим с ежедневието“, обясни основателят на Фондация „Детски книги".

Валентина Стоева каза още, младите учители трябва да надграждат, да обясняват и да повтарят. По думите й, децата предпочитат да четат книги, които са близки до тях и са си избрали сами.

„Затова съм много щастлива, че 12 години чрез Националната награда „Бисерче вълшебно“ им даваме правото само и единствено те да гласуват за книгите, които са ги впечатлили. Често се говори, че децата не искат да четат, не обичат да четат, но ние силно вярваме, че децата, които казват, че не харесват книгите, най-вероятно не са открили точната книга за тях“, каза Валентина Стоева.

Тя добави, че на 22 май 2024 г. фондация „Детски книги“ е обявила победителите в дванадесетото издание на Националната награда „Бисерче вълшебно“. В надпреварата за детските гласове са взели участие 90 издания, селектирани от 141 първоначални номинации. Правото си на глас са упражнили 10 835 деца от цялата страна. Градовете София, Силистра и Търговище остават в челната тройка по брой гласували деца, следвани от Попово и Павликени.

„Какво предпочитат да четат децата? И тази година избраха чудесни истории, които са свързани със семейството, приятелството, приемането. Те имат отношение и към опазването на околната среда“, уточни Валентина Стоева.

За трета поредна година са отличени с приза „Хвърчащите хора“ и учители, и библиотекари, които неуморно насърчават четенето сред децата.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00