Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Две седмици през юли

В НАТФИЗ - курс за български актьори на института "Лий Страсбърг"

Актьори от школата

След изключително успешно първо издание през 2022 г. и огромен интерес от гилдията, най-известният институт по актьорско майсторство "Лий Страсбърг", който има бази в Лос Анджелис и Ню Йорк, се завръща в София, за да проведе двуседмичен курс за актьори. И тазгодишното издание на проекта се реализира с финансовата подкрепа на Столичната община – Програма "Култура".

Американският режисьор, педагог, актьор и сценарист Лий Страсбърг, известен още като гуруто на актьорското майсторство и бащата на "Метода", дава на света едни от най-великите актьори, живели някога. Сред най-известните ученици на "Метода’" на Страсбърг са Ал Пачино, Мерилин Монро, Джеймс Дийн, Робърт Де Ниро, Анджелина Джоли, Скарлет Йохансон, Лейди Гага и много други.

Между 15 юли и 28 юли в столицата участниците ще могат да работят лично със самия Дейвид Лий Страсбърг, син на легендарния Лий Страсбърг и директор на института в Лос Анджелис, който ще води присъствени класове за първи път на територията на Балканския полуостров.

Курсът ще даде уникален шанс на актьорите да се докоснат до "Метода" – техниката, предпочитана от едни от най-легендарните актьори на Холивуд. Организатори на уъркшопа са актрисата Кристина Верославова, позната от сериалите "Татковци" и "Вина", и продуцентът Николай Мутафчиев.

По време на първото издание на актьорския курс са кандидатствали близо 200 души.

Важно е да се каже, че групата е от 16 човека. Не всеки който иска може да участва, тъй като има много сериозен подбор, който го правят преподавателите от Америка, групата е много малка с цел да има време за всеки, за да може знанията да се усвояват пълноценно, посочи тя.

Кристина Верославова с Гергана Пейкова

Критерий за подбора на участниците е на базата на изпълнен монолог, който се изпраща на английски език, като решаващи за кандидатите са уменията които ще покажат в него.

"Естествено, търси се органичност, влизане в образ, и най-хубавото е, че преподавателите не знаят кой кой е и колко е известен", поясни Верославова.

Преподавател през първите две седмици на курса в София ще бъде Диг Уейн, преподавател от академията в Лос Анджелис, член на престижното "Студио на актьори" (The Actors Studio).

Участниците ще имат занятия всеки ден от понеделник до петък: "Метод клас", "Клас за работа върху сцени" и "Клас за работа с камера", всеки с продължителност четири часа. Занятията ще се провеждат в НАТФИЗ.

"Метод клас" ще включва всички базови упражнения, разработени от Лий Страсбърг, които развиват концентрацията на актьора, неговите сетива и емоционална чувствителност. Самият Ал Пачино казва, че до днес тези упражнения са част от неговия ритуал.

Кулминацията на уъркшопа ще бъдат мастър класовете с Дейвид Страсбърг.

Курсът ще завърши с представление, в което актьорите ще изиграят пред публика работените от тях сцени. 

И второто издание ще даде възможност на един от участниците да спечели едногодишна стипендия за обучение Института по театър и кино "Лий Страсбърг" в Лос Анджелис. Важно е да се знае, че стипендията покрива единствено образованието в известния институт. Самолетен билет, квартира и други разходи се поемат от участника.

Какви са ползите, какви възможности дава  дава едногодишното обучение в "Лий Страсбърг“, чуйте от разговора на Гергана Пейкова с Кристина Верославова.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

До 31 юли променят частично движението при бул. "България" и Софийския околовръстен път

Проведен предварителен оглед на конструкцията на надлеза при пътния възел на бул. „България“ и Софийски околовръстен път, посока от бул. „Братя Бъкстон“ към кв. „Бояна“, налага промяна в движението, съобщиха от Центъра за градска мобилност. От днес (1 юли 2024 г.) до 31.07.2024 г. включително, се забранява влизането на пътни превозни средства,..

публикувано на 01.07.24 в 12:58

Любо Киров и музиката

Как се подготвя Любо Киров за своя нов музикален период? "Емоцията покрай издаването на албума наистина е голяма, защото всеки артист се вълнува. Докъде трябва да се вълнуваш от от обратната връзка и докъде трябва да отстояваш себе си като артист", сподели Киров пред БНР-Радио София. "Колко се угажда на публиката и колко се угажда на..

публикувано на 01.07.24 в 12:53

Безплатни беседи намясто за историята и археологията на Кокалянски Урвич

До средата на месец юли, желаещите да научат подробности за Кокалянски Урвич, могат да участват намясто в безплатни беседи за историята и археологията на обекта. В средата на миналия месец стартираха редовните археологически разкопки на Средновековния укрепен център Кокалянски Урвич, който се намира в непосредствена близост до София. Тази година..

публикувано на 01.07.24 в 10:46

Да посрещнеш Джулай морнинг на българското Черноморие

Десетки хиляди посрещнаха първите слънчеви лъчи на юли на българското Черноморие. Толкова хора има за първи път, сподели в ефира на Радио София Лили Големинова, която посрещна изгрева на къмпинг "Градина", край Созопол. За усещането да посрещаш всяка година Джулай морнинг на българското Черноморие, чуйте в звуковия файл.

публикувано на 01.07.24 в 09:12

Юли идва с горещини, в София днес около 33°

Днес ще бъде слънчево, след обяд с купеста облачност, но само на изолирани места в планините ще превали. В източната половина на страната ще духа слаб югоизточен вятър, в останалите райони ще остане почти тихо, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще са предимно между 33° и 38°, в София - около 33°. В планините ще бъде слънчево, след обяд с..

публикувано на 01.07.24 в 07:35
Етрополе

Етрополе като европейски град

Гостуваме на празника на община Етрополе. В началото с нас е  Теодора Ботева, представител на местен бизнес:  

обновено на 30.06.24 в 11:50

За да бъде наистина Дунав „хубав и син“

Тази седмица (на 29 юни) беше отбелязан за поредна година Денят на Дунав под мотото „Да пазим Дунав син“. Всяка една от Дунавските държави беше избрала как да го отпразнува – например, във Видин започна фестивала на изкуствата „Реката“, в Тутракан се проведе конкурс за изработка на творба от естествени материали „Флората и фауната на Дунава“, в..

публикувано на 30.06.24 в 11:23