От 2023 година Хърватия официално въведе еврото за разплащателно средство в страната. На конференцията беше обсъден опита на държавата и предизвикателствата, с които се е справила.
Би било погрешно да се каже, че Хърватия е била в по-уязвима позиция поради приемането на еврото, изтъкнаМислав Бъркич -главен съветник в Дирекцията за европейски въпроси на Национална банка на Хърватия.
„Индивидуалните и независимите оценки на Европейската централна банка и Евростат показват, че въздействието на приемането на еврото върху инфлацията е между 0.2 и 0.4 процентни пункта.Съответно, ако не бяхме приели еврото, инфлацията щеше да е 8 или 8.2, а не 8.4. Така че това беше много малък принос на еврото. Нашите оценки са подобни, но по-важни са на Евростат и ЕЦБ.За нас беше по-трудно да постигнем критерия с инфлацията, защото 2023 г., когато цените се покачват навсякъде и държавата приема еврото, това се отразява и на цените, особено на цените на услугите. Сигурен съм, че България ще бъде в по-благоприятна среда с по-ниска инфлация“, отбеляза Мислав Бъркич.
Той добави, че докладите на ЕЦБ сочат, че цените, които са се повишили най-много в Хърватия, са цените на услугите.
Горан Шараваня - гл. икономист в Хърватската търговска камара отчете, че страната е имала два основни проблема след въвеждането на единната европейска валута.
„Настройките на фискалната политика и нашият бюджетен дефицит, и динамиката на публичния дълг очевидно се насочиха в грешната посока. Присъединяването към Европейския съюз доведе до промяна в макроикономическата стабилност на страната, така че сега имаме повече или по-малко почти структурна повърхност в разплащателната сметка.Имаме позицията на бюджета в рамките на критериите от Маастрихт и намаляващ публичен дълг. Това се случи, защото имахме правилна координация между съответните министерства и Централната банка, и това е основното за преодоляване на нашите предизвикателства.Според мен това беше възможно, защото въпросът дали трябва да влезем като държава в еврозоната, в НАТО и в целия процес на евроатлантическа интеграция, никога не е стоял като въпрос. Въпреки че, когато става дума за приемане на еврото и какво ли още не, винаги е имало хора, които са били против него по различни причини“, обясни Горан Шараваня.
Той добави, че по-голямата част от хърватите са подкрепяли всички мерки - еврото, Шенген, Европейският съюз и НАТО. За да преодолеят инфлацията, Шараваня отбеляза, че Хърватия е въвела таван на цените на някои продукти, както и на горивата.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Полицията в София е установила и задържала част от участниците в инциденти и нападения в столичен мол преди близо два месеца. Случаите са докладвани преди месеци и на прокуратурата. След публикуване на видеоматериалите, на които се вижда как млади мъже се държат агресивно и предизвикват безредици в търговски център, от МВР са установили част..
Пратките, които идват от чужбина се движат на два потока и разпределението им зависи от доставчиците, обясни за Радио София Станислава Владимирова - държавен инспектор в Агенция "Митници". За едните е необходимо митническо оформяне, за да стигнат до получателя, а вторият вид пристигат директно към потребителите, тъй като вече са освободени на..
Днес вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но след обяд от северозапад бързо ще започне да се увеличава, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат в много широки граници – от 6°-7° в..
Днес коментаторите във "Форум" адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев отново обсъждаха актуални теми от деня, както и такива, които вълнуват хората от доста време: Технологиите: Защо автономните автомобили още няма зелена светлина в България и Европа? Идеи за организацията на движение в Столичната община – паркиране, зони, привилегии...
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..