Евродепутатите трябва се ангажират и да бъдат проактивни в осъществяването на редовен и конструктивен диалог с гражданските организации; веднъж годишно да осъществяват национална среща, на която да информират какъв е напредъкът в усилията им по темите, касаещи гражданското общество; да участват и подкрепят срещи, дискусии, инициативи и кампании по покана на гражданските организации.
Това заявяват в Манифест "В ритъма на гражданското общество" над 100 граждански организации, членове на мрежите на Форум "Гражданско участие" и Национален младежки форум.
"Това, за което работим и в което вярваме е, че гражданското общество има основополагаща роля за демократичните процеси. Именно заради това призоваваме членовете на Европейския парламент да насърчават и популяризират ролята на гражданското общество в процесите на вземане на решение и справяне с предизвикателствата, пред които сме изправени – коментира пред БНР-Радио София Георги Петров, директор на Форум "Гражданско участие". – Искаме да скъсим дистанцията между българина и европейските институции. Хората да научат как функционират те, с какво могат тези институции да им бъдат от полза на местно ниво. Да може граждани и институции взаимно да се разбират по-добре."
Масово хората не са запознати с дейността на институциите на ЕС. За да си обясним ролята ни в дадени процеси, имаме нужда от информационни кампании, от разясняване, отбеляза Атанас Радев, председател на Национален младежки форум. Политиката и управлението не се изчерпват само с изборите. Трябва да се повиши интересът гражданите към евроинституциите, да се осъзнае ролята на гражданските организации и инструментите им за участие в обществените процеси.
"Един от проблемите е, че политическите партии не могат или не искат да дебатират, бягат от участия. Искаме кандидатите за евродепутати да поемат конкретни ангажименти към гражданското общество. Младите да бъдат привлечени от политиката, да се интересуват от нея, да участват. Намерението ни е след година да се срещнем с хората, които подкрепят Манифеста и да видим какво е променено."
Още по темата чуйте в разговора на Лъчезар Христов.
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..