Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лечението с антибиотик след ухапване от кърлеж не е задължително

Снимка: Диана Тенчева

В този епизод водещ специалист по клинична лаборатория пояснява трябва ли да пием с антибиотик веднага след ухапване от кърлеж, дори след като сме установили с лабораторно изследване, че кърлежът е заразен?

Ще научите още как да разчитаме правилно резултатите от различни лабораторни изследвания и как се формират референтните стойности? Защо не бива да се плашим, когато резултатът ни показва гранична стойност? Какво да правим, ако имаме два различни резултата от едно и също изследване?

Темата е продължение на епизода за лабораторните изследвания и инфекциозните заболявания през пролетния сезон.

Слушайте епизода тук.

Гост по темата е:

⭕ Д-р Благовеста Пенчева – водещ специалист по клинична лаборатория в страната

Д-р Благовеста Пенчева – специалист по клинична лаборатория в страната

От разговора ще научим:

⭕ Как да предпазваме децата от ухапване от кърлежи

⭕ Трябва ли да се приема антибиотик след ухапването от кърлеж като превенция

⭕ В кои случаи е наложително да се приема антибиотик

⭕ По кои външни белези  при ухапването и при положителен тест за заразен кърлеж трябва да се започне терапия

⭕ За кои болести се изследват кърлежите

⭕ Колко вида е лаймската болест

⭕ Как е правилно да се премахва кърлежът

⭕ Къде се съхранява кърлежът

⭕ Как се определят референтните стойности, за да бъдат чувствителни

⭕ Как са се променили референтните граници по линия на СЗО през последните години

⭕ Защо референтната стойност за холестерола при българите е различна

⭕ Защо няма нужда от изследвания като такива за клетъчен имунитет, особено ако няма вродени имунни дефицити


"Хората трябва да знаят, че ако кърлежът бъде отстранен в първите 12 до 24 часа, вероятността да се зарази ухапаният е минимална, посочи за БНР д-р Благовеста Пенчева – водещ специалист по клинична лаборатория.

"Не съм привърженик на това ухапаният от кърлеж да пие антибиотик превантивно. Дори да е изследван кърлежът и дори да е положителен, ако пациентът няма изразена клинична картина и е отстранен кърлежът в рамките на първите 24 часа, според мен не е редно пациентът да взема антибиотик

Ако на мястото на ухапването се появи зачервяване подобно на "биволско око" - има централна червена част, след това по-бледа и много изразен червен ръб, или човекът има по-изразена реакция в мястото на убождане и кърлежът е положителен след изследване в лаборатория, тогава има показания за терапия, уточни д-р Пенчева.

Тя обясни, че кърлежите се изследват за лаймска болест, която има ранна и късна фаза. След консултация със специалист се предприема антибиотично лечение по схема, ако има наличие на лаймска болест. "Аз съм категорична, че за да има лечение, трябва да има клиника. Смятам, че лабораторни изследвания не се лекуват. Лекува се, когато има изразена типична клинична картина, допълни специалистът.

Д-р Пенчева препоръча ваденето на кърлежа да става от медицинско лице, за да се вземе достатъчно материал за изследване и да бъде по-правилния начин изваден. Един ден е достатъчен, за да се получи резултатът.

Имайки предвид, че пациентите трябва за бъдат на първо място самите те отговорни за здравето си, да не разчитат само на лабораторните изследвания, а да се предпазват, д-р Пенчева допълни, че е много лесно да посегнем към най-новия антибиотик, за да се оправим за три дни, но ако в бъдеще ни се наложи антибиотично лечение за нещо по-сериозно, ще ни трябва повече време и повече антибиотици, за да се излекуваме.

Д-р Пенчева разказа как се формират от СЗО критериите за референтните стойности за различните изследвания и защо е нормално 5% от клинично здравите хора за излизат от референтните стойности. И това не означава, че те имат проблем, когато резултатът е на границата.

Д-р Пенчева посочи, че може да се получат два различни резултата за кратък период при изследване за цитонамазка, ако материалът не е взет правилно. Тогава патологът не може да види променените клетки.

По отношение на референтите стойности, като пример може да се даде и референтните граници за холестерол за българите.

"Преди 10 години НЦЗПБ прави проучване по темата и се установяват относително високи референтни стойности за холестерола. При клинично здрави българи горната референта граница за холестерол се оказва над 6, което е много.

В България имаме по-висока смъртност от сърдечно-съдови заболявания. Затова в България не се приема 6,25 за горна референта граница за холестерол, а се приема 4 - 5 за общ холестерол. СЗО непрекъснато сваля критериите надолу за холестерола, като рисков фактор.

Това обаче има възможности за много широка интерпретация, защото има хора с 11 холестерол и никога не са имали сърдечно-съдови инциденти, той е рисков фактор, но е болест, изтъкна д-р Пенчева.


Очаквам вашите сигнали, коментари и предложения на имейл: gergana.hrischeva@bnr.bg

Всички епизоди на подкаста ще намерите:

Apple Podcasts през iTunes

Viber

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЦГМ: Картите за градския транспорт са удължени за дните на стачка

Картите за пътуване на над 400 000 клиенти столичния градски транспорт са безплатно и автоматично удължени, спрямо периода на валидност на техния превозен документ по време на синдикалния протест, възпрепятствал възможността им за пътуване с наземния градски транспорт в интервала 14-19 май 2025 г., съобщават от Центъра за градска мобилност(ЦГМ)...

публикувано на 02.07.25 в 13:42

В "Кремиковци" информират за мерките срещу свлачищни процеси в котлована на бившия рудник

Среща на тема "Потенциална опасност от свлачищни процеси в котлована на рудника" ще се проведе днес, 2 юли от 17:30 ч. в районната администрация на район "Кремиковци".   Във връзка с важността на темата е предвидена и втора среща на 7 юли (понеделник) от 18:00 ч. в заседателната зала на НЧ “Светлина 1906“, кв. „Кремиковци“.  От районната..

публикувано на 02.07.25 в 12:30
Цветомир Петров

Цветомир Петров: Не очаквам в СОС да има сътресения, въпреки шока

Всичко, свързано с изявленията на районните кметове на "Люлин" и "Младост" - Георги Тодоров и Ивайло Кукурин, както и на общинските съветници Драгомир Драгомиров и Димитър Шалъфов, стана доста турбулентно и бързо. Нито един от тях не са е свързал с председателя на Столичния общински съвет (СОС) Цветомир Петров , за да говори по темата за..

публикувано на 02.07.25 в 11:26
Снимка: Божидар Иванов, ФБ/Владая

Теч на вода съсипа улица във Владая, трябват половин милион за ремонт

Кътче от рая – така определят софийското село Владая младите хора, създали специален сайт за населеното място. Напоследък обаче жителите там като че не се чувстват като в рая... Например Жени Ваклинова-Гаджева написа в социалните мрежи: "Напоследък заприличваме на Венеция , изключая архитектурата, но на канали го докарваме. Остава..

публикувано на 02.07.25 в 09:45

В София - 30°, едва ли ще вали

Днес ще бъде слънчево. Развитие на купеста облачност ще има в следобедните часове над планинските райони. Само на изолирани места ще превали краткотраен дъжд. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат между 30° и 35°, за София - около 30° . По Черноморието ще бъде слънчево. Преди обяд ще..

публикувано на 02.07.25 в 07:20

Музиката на Йохан Щраус-син идва от Виена в България с целия си блясък

През 2025 г. целият свят празнува 200 години рождението на Йохан Щраус - син. Празнува и Виена, разбира се. Както сподели пред БНР-Радио София Георги Радев , който вече 13 години живее в австрийската столица – "празнува се през цялата година, навсякъде, през цялото време, на закрито и на открито". Той е човекът, който подготвя гостуването..

публикувано на 01.07.25 в 18:58

Амарантът е здравословна суперхрана и златна мина за земеделците

Във времето на модни диети и убеждаване в добри хранителни навици, на дневен ред сред привържениците на здравословното хранене са т.нар. суперхрани. Сред тях е и амарантът. За тази култура и нейните качества пред БНР-Радио София разказа Роман Рачков - агроном, специалист по тропично и субтропично земеделие, дългогодишен експерт по..

публикувано на 01.07.25 в 18:19