Атмосферата бе с привкус на носталгия, малко тъга, спомени и много любов.
"Това не е просто концерт, а много специално събитие, приятелите, които го организираха, бяха написали, че ще се чуе до небето", каза Ева Перчемлиева, сестра на Иван Перчемлиев-Газа, който през 90-те бе част от легендарната хип-хоп група "Нокаут". С много тъга и обич Ева си спомни: "Те се сформираха пред очите ми. Когато бяхме деца, двамата с Газа бяхме бунтари, знаещи, можещи, четящи хора, които се борят за истината – това беше нещо, което водеше брат ми във всичко – истината."
Ева разказа с любов за времето, когато са творили заедно, всеки в различна посока, но с възхищение един към друг.
Освен пеенето, Газа е имал страст и към рисуването, още от детските си години.
"Има невероятни картини и графити, които останаха след него, много от които изобщо не бях виждала. Много се надявам някой ден да успея да направя сериозна изложба с хип-хоп, на неговите неща", допълни Перчемлиева.
За началото, края и градските истории за създаването на българската хип-хоп културани разказаха и други приятели и съмишленици на Иван Перчемлиев-Газа, неговата дуетна половинка от „Нокаут“ – Иван Гайдаров-Гайдара сподели:
"Този концерт за мен е едно връщане към началото и много спомени наведнъж. За първи път ще ми се наложи да изпея сам песни, които сме създали заедно преди много години. Това за мен е доста емоционално. Все не можех да си го представя. Ще ми помагат доста момчета от сцената, надявам се и публиката да помага."
30 години по-късно, как ти се отразява обичта на феновете?
"Супер ми се отразява, дори леко ме изненадва, защото когато започнахме, не сме си представяли, че нещата ще се случват по този начин", посочи Гайдара. Той направи паралел за предизвикателството да правиш музика преди 30 години и лукса, който всеки артист може да си позволи в творчеството си днес.
Какво беше вашето лично отношение с идеята да започнете да правите музиката, която правите?
"Смятахме, че виждаме нещата по по-добър начин от повечето хора, а музиката бе средство, чрез което споделяхме идеите си, за да се чуят от повече хора. Такава беше мотивацията ни в началото", разкри Гайдара. Той не знаеше как ще се чувства на сцената, за пръв път пеейки песните без своя приятел, но беше сигурен в едно:
"Ще гледам да не давам много свобода на чувствата си, но ще изляза и ще го направя в негова памет, по най-добрия начин."
Сред нас бе и рапърът NDOE, един от основните организатори на събитието.
"Концертът организираме ние, неговите приятели, защото го загубихме без време, той е един от нас, един от нй-талантливите бийтмейкъри, занимаваше се основно с хип-хоп музика, пионер в българския рап, много хора се вдъхновяват и вървят постъпките му, той беше голям наш приятел, не просто колега, така че да празнуваме тази идея“, изтъкна той.
За градската култура и хип-хопа ни сподели още един много важен човек, рапърът F.O., който бе част от концерта със своя собствена история.
"Нямаше да съм това, което съм, ако не беше Газа. Той е първият ми продуцент, той ме откри, учил ме е как се работи в студио и как се пишат текстове", сподели той.
Важно е да се радваш на живота навреме, защото друго не ти остава, каза още F.O.
Още от срещите на Яна Спиридонова и атмосферата на концерта, чуйте в звуковия файл.
Репортаж Удължаването на Слатинския участък от третия диаметър на метрото се очаква да приключи през 2027 г. Трасето ще обслужва над 75 000 пътници, което е над средното натоварване на линиите на метрото. Освен това участъкът ще минава през територия, която не е добре обслужена транспортно. Участъкът е изцяло подземен. Пет са метростанциите,..
Днес ще бъде предимно слънчево и почти тихо. Преди обяд на места в низините и котловините ще има мъгла или ниска облачност. Топло време с максимални температури между 12° и 17°, по крайбрежието на морето 9°-12°, в София – около 13° . По Черноморието в сутрешните часове облачността ще бъде значителна, но бързо ще намалее и през по-голямата..
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..