Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Четвърто издание на форума "Наука за бизнес" се провежда в Интер Експо Център

Снимка: fb/Българска академия на науките

Четвъртото издание на форума "Наука за бизнес“ се провежда в Интер Експо Център. Събитието се организира от Българската академия на науките (БАН) и Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП). Целта е да бъдат представени добрите практики и успешни примери за партньорство между бизнеса и учените от Академията.

За четвърта поредна година стремежът на двете институции е да срещнат българските предприемачи с постиженията на научните среди.

Екипи от научноизследователски институти на БАН показват научни открития и продукти с приложение в икономиката.

Сред иновациите, които учените представят на форума “Наука за бизнес“ са  - възможност за получаване на атомна енергия с хидростатично налягане, пилотна линия за производство на литиево-йонни батерии, материали за обезвреждане на парникови газове, биосензорна технология за детектиране на пестициди, получаване на огнеупорни мулитови керамични изделия с помощта на 3d принтиране, прототип на умна боксова круша и други.

В предаването “Ритъмът на столицата“ събеседник по темата бе д-р Марин Пандев – директор на Единния център за иновации към БАН, който уточни, че събитието е част и от програмата на БАН за отбелязване на нейната 155-а годишнина.

По думите му, тази година във форума е отделена специална секция, където са представени успешни проекти между науката и бизнеса.

“Като сме се опитали представянията да бъдат по-скоро от фирмите, които са работили с институти на Академията“, посочи той.

Какво още трябва да се направи, за да се подобри връзката между науката и бизнеса, така че да си бъдат взаимно полезни?

„Опитваме се да бъдем съвсем отворени към бизнеса през последните години, като някак си сътрудничеството трябва да се засили и да бъдат по-видими продуктите, които се създават в Академията и въобще на експертизата, която има там. Хубаво е и бизнесът да заявява своя интерес, да задава въпросите, които го интересуват и налагат да бъдат решени от академични звена. В Академията има изключително много подготвени експерти, както и специализирана апаратура, която за една малка или средна фирма би било много трудно да закупи“, изтъкна д-р Марин Пандев.

Подбраните разработки, които ще бъдат представени на форума са в най-актуалните сфери, водещи както в Европейския съюз, така и за нашата държава.

“Освен технологии, тази година сме се опитали да отворим място и за услуги, които Академията би могла да предлага. В рамките на изградените вече Центрове за компетентност и върхови постижения институциите придобиха много сериозна апаратура, която би могла да бъде полезна за бизнеса в някаква посока“, изтъкна д-р Марин Пандев.

“Изключително съм щастлив, че тази инициатива е успешна вече четвърта година, но ми се иска това сътрудничество да бъде процес и да е все по-засилено, защото според мен, и двете страни имат интерес към това. За учения е изключително важно да види своя труд, приложен на практика, а за бизнеса би било полезно стратегическо предимство да притежава иновативен продукт, направен съвместно с научен екип, а и бизнесът е много по-наясно, как един такъв продукт, би могъл да навлезе на пазара“, каза още той.

Нов елемент във форума тази година, е участието на БАН в най-голямата европейска мрежа за технологичен трансфер и подпомагане на научни организации и фирми. Идеята е да се подпомагат съвместни проекти и да се търси реализация в чужбина, разкри д-р Марин Пандев.

Още интересни аспекти, чуйте в разговора на Невена Николова в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Габриел Тачев

Софийски разкази: Какво не знаем за ж.к. „Люлин"

Габриел Тачев за Историческа работилница "Люлин" и посветената на квартала експозиция: "Идеята започна като на шега - открихме първа витрина, която да стане част от музейна експозиция. Общият брой експонати са за две витрини. Започваме с предисторията: Модерно предградие като майката на Люлин. До 1976 кварталът се казва "Модерно предградие". Имаме..

публикувано на 24.05.25 в 16:00
С Лилия ИлиЕва

Адресите на любовта – 33-ма звездни мъже с Лилия ИлиЕва

Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..

публикувано на 24.05.25 в 14:00
С Мартин и Чавдар Кодинови

За езика – аналогово и дигитално

Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..

публикувано на 24.05.25 в 09:54

"Форум", 23.05.25: Тръмп блокира възможността чуждестранни студенти да учат в "Харвард". Какво следва?

Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: -   ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата -   Тръмп блокира възможността..

публикувано на 23.05.25 в 19:05
Столична библиотека

Столичната библиотека отбелязва 24 май с празнична програма

Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..

публикувано на 23.05.25 в 18:01

Третото издание на "Нова българска типография" демонстрира постиженията на българските дизайнери

Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..

публикувано на 23.05.25 в 17:06

Най-добре платената индустрия в България остава IT сектора, други отрасли с остра нужда от кадри

Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..

публикувано на 23.05.25 в 16:48