25 младежки компании участваха със свои проекти на националния финал на Младежкия бизнес форум "Изгряващи звезди", организиран от Джуниър Ачийвмънт (Junior Achievement, JA Bulgaria).
След цял ден презентации и търговско изложение по алеите на Морската градина в Бургас, журито определи като най-добра ученическа компания на България за 2023-2024 учебна година "Green Filters" от ЧЕГ "Иван Апостолов" в София.
Зад проекта са четирима 11-окласници, които са изработили работещ прототип на процес, който преработва цигарените филтри в активен въглен, който след това може да бъде използван за пречистване на въздух и вода.
Двама от екипа на проекта – Александра Сивова и Михаил Джурков, разказаха, че са искали да предложат нещо, което ще има позитивно влияние върху околната среда. Разбрали са, че в цигарените филтри има растителна целулоза и пластмаса, не от памук. Обсъдили идеята да получат активен въглен от тях – първо с учители, а след това и с учени от Института по органична химия към БАН, които доста са им помогнали. Участвали са в няколко състезания, усъвършенствали са презентацията си.
"Състезанието е сред най-значимите инициативи на JA. Година след година финалистите стават все по-добри, по-подготвени. Бяхме изключително затруднени да определим победителите", каза пред БНР-Радио София Георги Илиев, мениджър Маркетинг и ключови партньорства в JA.
Сред ученическите проекти тази година е имало високотехнологични, традиционни, настолна игра, базирана на българския фолклор, с екологична или социална насоченост.
"Пътят на "Green Filters" е показателен. Истинският предприемач вярва в идеята си и не се отказва. Ако е базиран на бизнес решение, проектът може да се надгражда във времето. На изложението бяха подредени щандове, можеха продуктите да се видят и поръчат", допълни Илиев.
В момента компанията победител се готви за участие на Европейския финал GEN-E от 2-4 юли в Катания, Италия.
Там българите от "Green Filters" ще се конкурират с млади предприемачи от над 40 страни.
"Ще бъде нещо като "Евровизия", но по-полезна", допълва Георги Илиев с усмивка.
Европейското състезание ще се излъчва и онлайн.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова.
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..