Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Пилигрим в Тайланд" - документален филм с кауза и различен ракурс към туризма

Авторите Ангелина Грозева и Илиян Кузмнов в "Радиокафе"

В предаването "Радиокафе“ разговаряме за "Пилигрим в Тайланд" - съвместен, общ филмов проект на журналистката от БНР Ангелина Грозева и писателят, общественик и социален предприемач Илиян Кузманов, който придобива международна известност с книгата си “Ако срещнеш Буда, убий го“, която е първата от български автор влязла в Топ 20 за най-продавани заглавия в “Амазон“. Преди 2 години издава и втори роман "Дяволът, аз го познавам“, който прави съвременен прочит на Данте, Гьоте и Булгаков. Социалните му дейности в България са в помощ на жени жертви на насилие и на трафик, на деца имигранти, на каузата за подобряване условията в затворите и други.  

Кузманов е сценарист и режисьор на лентата, която дава нов ракурс на туризма - като духовна наслада, а не масово явление.

"За мен филмът е още една социална кауза, защото в него разглеждаме един проблем с масовия туризъм и предоставяме устойчиви решения на проблема, как спонтанния, индивидуалния, свободния туризъм е нещо, което би трябвало все повече да култивираме и възпитаваме“, посочи Илиян Кузманов.

Тази тематика прави документалния филм “Пилигрим в Тайланд“ различен от повечето филми днес, които говорят за глобалното затопляне, унищожената природа, глад, война, алчност, корупция и псевдоморал, критикуващ либерализма най-общо. Това е филм за устойчиви решения, отговорен туризъм и духовно пътуване, изпълнено с удоволствие, спонтанност и свобода.

Авторите му разказват и за социалните предизвикателства пред туризма в Тайланд.

Как започва всичко?

Илиян Кузманов е гостувал в няколко предавания на журналистката Ангелина Грозева. Двама се обединяват в обща кауза в помощ на болно момченце, нуждаещо се от средства за лечение. По-късно Грозева получава покана от него да се включи в документалния проект.

“Първоначално се чудех дали ще се справя, дали ще успея, тъй като за първи път се занимавам с документален филм на такова ниво, но въпреки съмненията ми, реших, че каузата с туризма наистина е важна и с това, че всеки един от нас има личен дълг да променя средата около себе си. Освен това моите родители бяха еколози и от тази гледна точка си казах, че е хубаво да допринасям тази тяхна кауза да продължава, а в Илиян срещнах такова продължение. Мисля, че успяха да се срещнат творческите ни идеи и погледи“, споделя тя.

Известен факт е, че туристическият сезон в Тайланд се движи от една климатична зона в друга, затова туризма там се развива целогодишно, което се случва на доста малко места в света.

"В интерес на истината, да. Туристическият сезон е 9 месеца, като периода от май до август е дъждовен, но пък през останалото време е прекрасно. Три месеца продължиха снимките на филма, обиколен е целия Тайланд. Използвахме различни способи за транспорт – автобус, влак, коли, кораби, лодки, абсолютно всичко. И действително беше едно много интересно приключение“, разказа режисьорът и допълни:

"Времето беше много хубаво и за мен самият беше предизвикателство, тъй като преди това съм бил доста пъти там, но с пътувания и до много други места в Азия, докато в случая беше само там, пътуване в самия Тайланд и беше предизвикателство да го изминеш целия“.  

Посланието

“Това, което се опитвам да покажа и да кажа на публиката, излизайки от социалната кауза беше това, че в действителност всички ние можем да използваме времето ни за почивка, да правим и да виждаме някакви по-различни места от басейна и плажа. Можем да обърнем внимание на местната култура, да видим местното изкуство“, изтъкна Илиян Кузманов.

Екипът на филма включва Борислава Георгиева като ко-продуцент, Никола Александров като оператор и Даниел Ахмаков като монтажист. Премиерата ще бъде на 14.06.2024 г. от 18.30 в НЧ "РИЛА" Долна баня и на 19.06.2024 г., от 14:00 часа в Пазарджик.

Още за съвместния проект на Ангелина Грозева и Илиян Кузманов чуйте от разговора на Гергана Пейкова.


По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 08.04.25: Несистемните партии в българската политика - временна мода или устойчива тенденция

Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..

публикувано на 08.04.25 в 18:35

"За Земята": Замърсяването с азотен диоксид в София е целогодишно

Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..

публикувано на 08.04.25 в 17:15

Зелени иновации за устойчиво развитие

Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..

публикувано на 08.04.25 в 16:05
Снимки: Даниел Ненчев

Парите като изкуство

Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..

публикувано на 08.04.25 в 15:54

Предлагат регулация за брокерите на недвижими имоти

Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..

публикувано на 08.04.25 в 15:07

Новият випуск 2025/2027 по Програма "Училища за пример" стартира през юли

45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..

публикувано на 08.04.25 в 14:51
Снимка: Архив на Федерацията по фелинология в България

Домашни котки също ще участват на Международната изложба в София

През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..

публикувано на 08.04.25 в 12:57