Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Дни на иновациите в образованието" се провежда в София

Д-р Александър Ангелов от организаторите, пред Радио София

Снимка: Радио София

Образователното изложение "Дни на иновациите в образованието" гостува в София, за да представи най-новите тенденции в развитието на световното образование. Събитието се организира от Център за творческо обучение в партньорство със Столична община и е отворено към представители на детски градини и училища. То ще се проведе днес, 13 юни 2024 г. в литературен клуб "Перото" в НДК.

Програмата включва две части, като първата се фокусира върху изкуствения интелект в образованието и неговата роля за оптимизиране на административните процеси и учебната среда.

Втората част ще разгледа въпросите за социално и емоционално развитие на децата, както и подходите на STEAM обучението.

Изложението е безплатно и в него могат да участват по двама представители от образователна институция от София град и Софийска област.

"Имаме достъп до всичко ново, но предизвикателството в България е  - как се прави. Имаме достъп и до технологии, до иновации и пътувания. И директори и учители пътуват доста интензивно Европа и по света за да видят как се прави, но проблемът е в реализацията", заяви д-р Александър Ангелов, управител на Център за творческо обучение в предаването "Ритъмът на столицата".

Една от причините, които създават трудности в промените е ролевият модел, изтъкна той и посочи конкретни примери, които може да проследите в разговора.

"Въпросът е, че дори директорите и учителите да имат солидно намерение да направят видима промяна има много фактори, които трудно се взимат предвид веднага и е нужно холистично да се работи с години, за да ги прескочиш и да се получи наистина. Според мен, проблемът е, че се прави на парче. Плюс е, че виждаме много работещи модели, минус е, че отнема много време, понякога се чупи и мотивацията, докато се изпълнят", изтъкна  експертът.

Добре е да се постигне персонализирано обучение, но въпросът е, дали учителите владеят методите и дали имат технологиите и инструментите, с които не да работят с всяко дете поотделно, а в рамките на часа или проекта който изпълняват. Той да е така композиран, че да има смислени и постижими задачи за всяко дете, подчерта още д-р Александър Ангелов, изтъквайки няколко причини защо това на практика е доста трудно.

"Тук има стандартен модел на преподаване и се гонят индивидуални резултати. На Запад има гъвкав модел на преподаване и се гонят груповите резултати. Затова, когато дадеш функционален тест, много от българските ученици не могат да се съпоставят адекватно с техни връстници от други държави", поясни още той.

Д-р Александър Ангелов е създател и управител на Център за творческо обучение и образователната компания CCT Poland, в Полша.

Член е на комисията за иновативни училища към МОН от самото ѝ създаване. Притежава над 15 години опит в образованието и дигиталните технологии. Посетил е над 1000 училища, детски градини и университети на 4 континента., Защитил докторска дисертация  на тема "Промяна на образователната организация при внедряване на облачни технологии", и е преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски".

В момента разработва учебни програми за учители в България и Полша, провежда обучения и консултира образователни организации да променят методиката, административните и  учебните процеси, така че да са по-свързани с предизвикателствата на света и да се възползват по-добре от силата на дигиталните технологии.

Д-р Александър Ангелов е отдаден на качеството в образователната трансформация - той и екипът му развиват нови партньорства и проекти с международно доказани експерти и адаптират работещи модели от света към образователната среда в страната. Той е първият Google сертифициран иноватор в България и Централна и Източна Европа.

"Дни на иновациите в образованието" е поредица от информационни събития и срещи с училища и детски градини в България, които се провеждат в партньорството на местните общини и регионални управления по образованието. Досега събитието беше посетено от стотици директори и учители в градовете Пловдив, Добрич, Русе, Благоевград, Пазарджик, Стара Загора, Сливен и Бургас.

Още интересни аспекти по темата чуйте в разговора на Данаил Конов в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00