Събеседник в предаването "Радиокафе" беше и Явор Николов от "Дронамикс" – една от успешните компании, която ни представя в България и по света, която днес получи отличието "Вдъхновител" за популяризирането на България у дома и по света.
Неговата лична история, която сподели с нас е свързана с прибиране в България, след много време прекарано в чужбина. Като студент заминава да учи в Германия, където прекарва близо 9 години, в този период живее една година в Щатите, после в Англия.
"След това започнах работа, която ме отведе в Мексико за три години и половина и в Шанхай, Китай. Всичко това беше едно излизане от зоната на комфорт, което винаги ме е привличало. Беше много обогатяващо", споделя той.
"Човек си дава сметка, че много неща, които приемаме за даденост, всъщност не са", допълва той. Разкрива, че докато е бил по света, винаги е мислил за връщане в България, но то дълго време не се случва.
"Връщането ми в крайна сметка бе породено от професионално предизвикателство. През тези 15 години в чужбина придобих доста опит в преобръщането на производствени компании, които са в криза. Всъщност, когато се върнах в България, задачата ми беше точно такава – като управител, да превърна един завод в криза, в производство, което може да се мери с най-добрите по света – годината е 2019", отбеляза той.
Как се работи в криза, кои са уроците, които научихте в тази ситуация?
"Беше много трудно. Тогава се преместих със семейството ми от Шанхай в Пловдив, беше голям шок, съпругата ми е от Мексико, синът ми се роди в Мексико, израсна в Китай и после се прибра тук. Адаптацията беше дълга, но тези предизвикателства сплотяват едно семейство", разказва Явор Николов. По думите му за работа в криза се изискват специфични умения и специфичен опит, защото човек няма право на много грешки.
"Когато една компания е в криза, 2-3 грешки могат да я потопят. Затова човек трябва да е много уверен, спокоен и да взима правилните решения, дори те де не постигат бързи ефекти, но да знае, че след време ще имат ефект. Важно е също да има устойчивост да изтърпи последствията, защото преодоляването на тези кризи не става бързо – около 2-3 години отнема едно такова преобръщане", поясни Николов.
Опитът, спокойствието и въвличането на хората в процеса са едни от най-важните неща.
Дори не хората да не им харесва ситуацията, могат да я приемат, ако им бъде обяснена ясно и прозрачно, категоричен е той.
"Мисля, че хората ако имат информацията, която аз имам, биха взели решенията, които взимам, за това комуникацията е изключително важна в една криза", каза Николов. В разговора ще чуете още защо този български гражданин на света решава да се върне в България и да развие своя бизнес тук.
В България има много работа, но малко квалифицирани хора, но това предизвикателство се среща и на много други места, твърди Явор Николов. Според него днес страната ни може да е много конкурентна като работа и заплащане а хора в чужбина, които вече имат сравними опции.
"Когато аз заминах това не беше така, имаше много малко сектори в които имаше такъв случай", отбеляза той.
"Мисля, че мисията ни е наистина да променим света от България. От България условно, защото компанията е международна – центърът на тежестта ни е в България, но имаме близо 200 души, които са извън нея", каза още Явор Николов.
Кои са ценностите, които ви обединяват?
"Със сигурност, честността. Да сме откровени и ясни един с друг, стремежът към една по-висша цел, да искаме да сме част от едно бъдеще, което е по-добро от днес, както и една форма на патриотизъм, да искаме това бъдеще, освен в целия свят и в България да е по-добро!", посочи той.
С Явор Николов разговаря Даниел Ненчев. Чуйте още от разговора в звуковия файл.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..