През годините Асоциацията е успяла да създаде голяма клубна мрежа, казаха пред Радио София Николай Ангелов и Валентин Кацаров от „Асоциация дебати България“.
„Създали сме над 45 клуба в цялата страна, в повече от 10 града. Дебатите се развиват с пълна скорост, бих казал, против системата, по някой път. Където няма институционална подкрепа, хората се събират самостоятелно и си дебатират“, каза Николай Ангелов.
Валентин Кацаров е големият шампион тази година по дебати в България. Той е в 11 клас и е успял да извоюва победата както в самостоятелните, така и в отборните дебати.
„В началото беше леко страшно, но сега след като вече се занимават 3 години, ми е по-нормално и виждам, че имам някакви шансове“, обясни Валентин Кацаров.
България има национален отбор по дебати, където по-възрастните обучават по-младите участници. Има приемственост, каза той.
Преди състезание, участниците не знаят по какви теми ще дебатират.
„Трябва да си подготвен по изключително много и различни теми. Много често хората си мислят, че има само политически теми, но всъщност темите по някой път са философски, по някой път са свързани с медицина. Това е част от идеята – да се срещнеш и да се сблъскаш с много различни неща, които са част от света“, посочи Николай Ангелов.
Той уточни, че за да си добър дебатьор трябва да представиш обосновани аргументи.
„Тази игра те поставя в перфектната ситуация да ставаш по-емпатичен към останалите и към техните гледни точки“, каза Николай.
Той добави, че българските дебатьори са лидери на световната сцена, като само последните две години страната ни има два европейски шампиона, финалисти на световното първенство и на големите състезания по дебати.
„Миналата година след като успешно домакинствахме на Европейското първенство, сега официално обявяваме, че през 2025-2026 г. в София ще се проведе и Световното, което ще доведе над 1000 дебатьора от целия свят, от всички топ институции – Харвард, Принстън, Кеймбридж, Оксфорд. От над 25 държави са участниците“, обясни Валентин Кацаров.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В средата на седмицата във "Форум" коментаторите Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), спряха вниманието си върху след ните теми: Днешните протести на тема Насилие над деца . Дискусиите преди вота на..
"Пътят на музикантите" (Musicorum Via) е името на съвместна инициатива на Българската академия на науките и Националната музикална академия (НМА). Предстои поредица с поредица от концерти, която започва на 7 април в зала "Проф. Марин Дринов“ на БАН. В рамките на академичната година изявени студенти на Музикалната академия ще представят..
Мнозинството от българите ( 55% ) са готови да дарят свой орган на роднина или близък , ако има животоспасяваща нужда, а 19% отговарят, че не биха го направили. По темата за донорството една трета от българите признават, че изобщо не са запознати , а 34% посочват, че "по-скоро не са запознати". 40 на сто биха се съгласили да дарят..
Юлия Спиридонова, е една от най-четените и превежданите български писатели за деца и юноши . Книгите ѝ са превеждани на много езици. Носител е на множество награди като най-четен и обичан автор. Тя е номинирана за пореден път за наградата Астрид Линдгрен тази година . В разговор в предаването "Радиокафе“ тя коментира британския сериал а..
В аулата на Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ от 17:30 часа днес ще има изслушване на кандидатите за омбудсман, организирано от Форум „Гражданско участие“, Националният младежки форум, Български център за нестопанско право и други 9 НПО. Омбудсманът на Република България е..
През месец април Александър Георгиев, Жана Пенчева и Дарио Барето Дамас от артистичния екип STEAM ROOM представят своята нова творба drag ON forever. След премиерата в Стокхолм и българския дебют през 2023 г. спектакълът се завръща на софийска сцена, след това българското турне на представлението продължава с гостуване на публиката в град Габрово, на..
Новата книга на писателката Албена Ненкова "Не, аз благодаря!" стана основа и на моноспектакъла на Бориса Сарафова-Черкелова , носещ същото име. "Не, аз благодаря!" - разказ за малкия човек, намерил убежище в илюзията "театър". Това е на пръв поглед една история за гардеробиерката Невенка, която е останала по случайност сама в дома на..