Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметове обсъждат градските предизвикателства на форум във Виена

Сред тях е и софийският - Васил Терзиев

Снимка: Лили Големинова

Във Виена тече 13-ото издание на Форума за Дунавската стратегия. Това мащабно събитие по традиция се организира от страната, която е ротационен председател на Дунавската стратегия и в момента това е Австрия. Тя пое щафетата от Словения и ще я предаде на Босна и Херцеговина, след което държавите ще се редуват по азбучен ред.

Форумът беше открит от кмета на Виена Михаел Лудвиг, който подчерта, че „Дунав е в ДНК-то на виенчани, а в икономически план Дунавската стратегия е спомогнала много за факта, че Виена със своите вече над 2 милиона жители е пети по големина град в ЕС и втори сред немскоговорящите градове, с над 40 000 нови работни места след 2021 и повече стартъпи, отколкото някога сме очаквали “.

Имаше специално видео обръщение от еврокомисаря по кохезионните въпроси и реформите Елиза Ферейра, както и приветствие от Норберт Тотшних, министър на селското стопанство, горите и мениджмънта на водите на Австрия. Беше подчертано, че Дунав един от двигателите на икономиката в града, но и неизменна част от културата и музиката, с творби като „Хубавия син Дунав“, който често бива определян като неофициален химн на града.

Дунав е най-международната река в Европа, преминава през 14 държави със своите 2850 километра. Девет от тях са държави членки на ЕС, а пет са в предприсъединителен етап. Дунав е важен елемент от живота на над 112 милиона европейци (иначе казано – за всеки 5-и европеец).

Успоредно с Форума за Дунавската стратегия, във Виена се събират и министрите на външните работи на ЕС.

Можем да кажем, че Дунавската стратегия е като умален модел на общата картина в Европа и често именно оттук тръгват идеи и политики, които се тестват и после прилагат на всички нива“ – припомни Николаус Маршик, който отговаря за европейските въпроси в австрийското правителство.

Форумът е възможност за обсъждане на приоритетите на австрийското председателство като европейската сигурност, възстановяването на Украйна, устойчивото развитие, запазването на биоразнообразието.


За първи път в рамките на събитието имаше панел под надслов „Кметовете говорят“, в който седем кмета  споделиха какви са най-големите проблеми и предизвикателства за градовете, които ръководят.

Сред тях, редом с кметовете на Будапеща, Виена,  Загреб, Сараево, Кишинев и Одеса, беше и кметът на София. В своята презентация Васил Терзиев подчерта, че едно от най-важните неща за него е да върне на гражданите вярата в тези, които ги управляват, за да могат да участват активно в създаването на градските политики.

Пътят към това е пълната прозрачност при взимането на решения и разбираемото поднасяне на информацията на гражданите, като винаги се разяснява защо се прави даден проект и каква е следващата стъпка. Друга ключова за мен посока е децентрализацията и решението на проблемите от тези, които са най-близо до тях. Затова районните кметове трябва да имат повече инструменти за действие, така ситуациите ще се разрешават без забавяне“ – каза той.

Участието на бизнеса, на хората, на неправителствените организации в процеса на взимане на решения за града – това са целите пред кмета на София.

Кметът на Загреб също отбеляза ниската активност при избори и недостатъчното участие на гражданите като проблем и заяви, че негов приоритет е прилагането на Зелената сделка да е път за преодоляване на неравнствата, а кметицата на Сараево определи качеството на въздуха като ключова тема за своя град, кметът на Одеса подчерта колко важен е бил Дунав като свързващ път за износ на стоки за Украйна при затварянето на черноморските пристанища.

В края на панела кметовете се обединиха около идеята, че са необходими повече достъпни жилища за младите хора и тук Виена е добрият пример, и че за това е необходима подкрепа (включително и финансова) на общоевропейско ниво.

Форумът във Виена продължава и днес. Ще бъдат представени успешни проекти, свързани с различните параметри на Дунавската стратегия, която е свързана с всички важни теми на нашето време – от сигурността до образованието, от културата до транспортната свързаност и зеления преход.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Форум, 11.02.25: Професионалното образование и ролята му на трудовия пазар

Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..

публикувано на 11.02.25 в 18:55

Глоба между 2000 и 5000 лева при установено нерегламентирано изгаряне на отпадъци в София

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 11.02.25 в 17:48

Стартира 17-ото издание на Програма "Европа" на Столичната община

На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..

публикувано на 11.02.25 в 16:41

"Аника в градините на Людмил Георгиев" събира опитен графѝк с детското въображение

"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..

публикувано на 11.02.25 в 15:40
Снимката е илюстративна

Яна Алексиева: Основният проблем за употребата на вейпове от подрастващи е липсата на контрол

Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..

публикувано на 11.02.25 в 15:35
Димитър Коцев-Шошо

Димитър Коцев-Шошо представя романа си "Скарида", който излиза и на английски

Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..

публикувано на 11.02.25 в 15:29
Д-р Гергана Гешанова

Д-р Гергана Гешанова: Много държави се справиха с вейповете, като прекратиха вноса им

За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим".  "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..

публикувано на 11.02.25 в 14:44