Гостуваме на празника на община Етрополе. В началото с нас е Теодора Ботева, представител на местен бизнес:
"Произвеждаме пластмасови бутилки за бебета, биберони и шишета за хранителни добавки. Произвеждаме по японска технология, оборудването е от най-висок клас, служителите са високо квалифицирани - около 90 души, сериозна цифра за малък град. Английска фирма ни дистрибутира по цял свят. Качеството ни е водещ фактор.
Развитието на всеки един бизнес в Етрополе е тясно свързано с Общината. Забелязваме повишена заинтересованост на кмета. Много често хората се изненадват от нашето предприятие. Важно е да задържим персонала, да останем в Етрополе. Понякога машините не са толкова важни, колкото хората. Зад тях се крие основния резултат. Община и бизнес трябва да гледат в една посока."
А ето и разказа на инж. Владимир Александров, кмет на Община Етрополе:
"Един от най-големите проблеми ни е пречиствателната станция, към днешна дата запазваме съществуващото съоръжение и да го надградим. Етрополци пият добра вода, но понякога има мътност при валежи. Никога не сме имали общинско предприятие по чистотата, надявам се в агуст вече да я имаме. Също създаваме и социално предприятие за осигуряване на топъл обяд за нуждаещите се. Ще се икономисат значителни средства.
Следва да направим забележителен паметник на Васил Левски - триметрова фигура в цял ръст. Той ще се изгради по програма извън местния бюджет.
Проблемите ни са от най-различен тип, важен е екипът. Ще се почувствам удовлетворен, ако спра трудовата миграция, тя е към 15-16%, реално трябва да останат 5%, това ще е напредък. Смея да твърдя, че освен спорт, в общината детските градини и ясли са на високо ниво. В градината имаме солна стая. В едно от училищата ни има голям басейн. В гимназията имаме дуално обучение - цензът на децата позволява да започнат веднага работа или да продължат в МГУ.
Един кмет е успешен като намери правилен диалог с бизнеса. Ако е добронамерен, успехите неминуемо ще дойдат. Етрополе има голям потенциал. Имам броено време, нямам намерение да се окопавам. На Антарктида има връх с име Етрополе - надявам се проф.Пимпирев да забие там етрополския флаг. Мечтая да живея в Етрополе като европейски град."
Слушаме и Галя Дикова, директор на Исторически музей Етрополе:
"Етрополе е древен град, който пази своята памет, традиции, празници. Учителят Тодор Пеев е съратник на Левски и председател на революционния комитет тук. Наблизо са открити кости на незнаен четник на Ботев. Музеят е мястото, където съхраняваме историята. Изложбата при нас на колегите от Троян "Сливово-ракиени истории" съдържа богат илюстративен материал - как домашният занаят става голяма продукция. Има разказ за празника на сливата, прераснал във фестивал. Изложбата ще остане до средата на септември.
Върху страниците на една от 4-те запазени старопечатни библии у нас, носи много информация за 400-те години, в които е използвана. Тя ще бъде дигитализирана и така ще я имаме в експозицията във виртуален вид. Ще може да се търсят приписките на свещениците между страниците ѝ. Музеят ни е в прекрасната сграда на конака от 1853, част е от 100-те национални туристически обекта. Надявам се да въведем експозициите в 21-и век."
Към нас се присъединява Пенка Василева, производител на шафран:
"В 2019 се чудехме какво да правим с малката ни наследствена земя и решихме да опитаме да отглеждаме шафран. От 2021 съм член на Сдружението на шафранопроизводителите. От изкл/чително значение е как се отглежда, В България е бутиково, всичко е ръчно. Така се роди шафрановата ни приказка. Климатът е благоприятен, шафранът ни е изкл/чителен, първо качество, сертифициран е в Европа.
Използва се във фармацията, кулинарията, дори и при замесване на хляба може да се сложи щипка шафран."
Борислав Витков, треньор по таекуондо също има какво да ни каже:
"От дете започнах с джудо, от 1989 - с таекуондо, първо - състезател, после треньор и съдия. Очарова ме - може да тренират от малки деца до пределна възраст. Започваме от 4-5 годишни. Най-подходяща възраст е около 12-14 без ограничение.
Има сериозен интерес в малкия град - около 23-24 години вече. По-лесно се намират зали в провинцията. Имаме състезатели в националния отбор, Любка Петрова взе бронз, като отбор се класираха също трети в Европа."
Симеонка Петкова е от Фолклорна група „Димана“:
"Всичко започна в лятото на 1966. Направи се народен хор, даже бяхме ансамбъл с танцовия състав. Започнахме 26 жени, бяхме одобрени за Варненско лято. Ходили сме непрекъснато в чужбина, голяма спятост има между певиците. Щастлива съм, че на тази възраст още мога да пея. Общината също помага в спазването на традициите. Аз съм кокорбашийката на "Пеенето на пръстените.
На младите им идва отвътре. Участваме обикновено с изворен фолклор. Август отиваме в Стъргел."
Никол Шишкова е член на Детска фолклорна група „Звездица“:
"Имаме един и същ ръководител с "Димана" Казват ни да спазваме традициите. Любима ми е песента "Клюкарки". На празника танцувахме хора. Лятото излизам навън и чета книги - сега чета "Алиса в страната на чудесата" и "Пипи дългото чорапче". Искам да уча за ветеринар. Имаме две чинчили, кучета.
Слушаме жените от "Димана" със "Замръкнала е хубава Яна" и веднага след тях е последният ни гост, Симона Борисова, Танцов ансамбъл „Балканска Младост“.
"Призът ни показа, че етрополци можем да се подкрепяме в много добра кауза. Размерът на града няма значение. Ние сме горди и добри хора. Важно е желанието. На сцената живееш в една приказка. Тя продължава и след последния тон. Чувстваш се и изцеден, и изцелен. Мечтите на ансамбъла ни е да се развиваме, да изкараме деца - стойностни хора, които знаят корените си." Веднага след нея слушаме Детска фолклорна група „Звездица“:
В края на януари 2025 г. Главна инспекция по труда започна интензивни проверки в строителния сектор заради наблюдавания голям обем от извършване на строително-монтажни работи и допуснатите трудови злополуки в сектора. Кампанията ще продължи до края на март 2025 г. От началото на кампанията са посетени 383 строителни обекта, на които са заварени..
В началото на седмицата фокусът на вниманието на водещата на "Форум" Елена Пъневска и нейните коментатори тази седмица - д-р Наталия Футекова и Ангел Георгиев, са привлечени от различни злободневни теми. Ето, някои от тях: Забрана на търговията с вейпове - част от целта да се регулира безконтролното предлагане на цигари и алкохол на деца;..
Подготовка за еврозоната: общини променят десетки наредби и правилници, за да преминат от лева към еврото. Преминаването от лев към евро вече виждаме в няколко общински администрации. Изискването за актуализиране на всички общински наредби, правилници, инструкции и подзаконови нормативни актове и актове на държавните органи трябва да се случи до 24..
За масов отказ от пазаруване в супермаркетите призоваха граждански организации. Организаторите апелират към бойкот на хранителните магазини този четвъртък, 13 февруари, по примера на някои от съседните ни държави, които проведоха такива акции, а при други предстои (Гърция, в Румъния и Косово се провеждат днес). Всичко започна в края на януари,..
Четири фрапиращи лекции за живота обещават организаторите на среща-семинар "Надскачане" , която предстои на 12 февруари. "Първите лектори ще ви обърнат поне една представа за живота и ще дадат поне една мотивация да осъзнаете, че можете всичко", твърдят от фондация "Деси, къде си?". Новият проект на организацията под наслов "Новите..
Зачестиха случаите на опасни обществени прояви от хора с психични проблеми. Правните аспекти на проблема коментира адвокат Силвия Петкова. Първият проблем, който тя идентифицира е недостатъчност на местата в специализираните психиатрични болници и недостатъчност на специалистите лекари - психиатри. Показателен пример за този проблем е..
Психиатричната помощ у нас е недофинансирана, призна здравният министър доц. д-р Силви Кирилов. Той обеща повече пари за тази дейност през 2025 г. По думите му не се предвижда създаване на психиатрични клинични пътеки. Финансирането остава за сметка на здравното министерство. Категорично е необходима реформа в психиатричната помощ в страната. От над..