Текущата 2024 година може да се превърне в най-горещата в историята на метеорологичните записи. От юни 2023 година насам всеки месец е бил най-горещият на планетата в сравнение със съответния месец през предходните години. Това се посочва в месечния бюлетин на програмата на Европейския съюз за наблюдение и мониторинг на Земята „Коперник“.
Май т.г. е бил най-топлият пети месец от 1940 г. насам. Температурните рекорди потвърждават колко важна е темата за изменението на климата, защото отражението му е върху всичко живо на Земята.
Въздействието на екстремните горещини се усеща все повече, включително в Европа, която се затопля два пъти повече от средното за света. Това неминуемо се отразява и на хората. Тялото ни се бори да регулира температурата в резултат на продължително излагане на високи температури и други фактори и това е проблем. Състоянието, в което изпадаме се нарича топлинен стрес.
От 15 години съществува универсален термален климатичен индекс. Той е изобретен за здрав човек и измерва топлинния стрес според топлоусещането, обясни пред БНР-Радио София Зорница Спасова от "Климатека".
Тя уточни, че за нашите географски ширини за горещо време говорим, когато температурата достигне или надмине 32 градуса.
Жълт код се обявява при 34-38 градуса.
В жегите най-уязвими са възрастни хора, малки деца, хронично болни, бременни и други.
Според последни проучвания цветът на дрехите не е от такова значение, каквото се смяташе, но е важно те да са свободни около тялото и да са от естествени материи.
Вече има разработени материи, които могат да намалят топлоусещането с 3 градуса.
Зорница Спасова изреди три заболявания, свързани с прегряването: леките мускулни крампи, топлинното изтощение, свързано със загуба на вода и сол, и най-тежкото – топлинния удар.
Тя препоръча престоят в „нормална“, гореща среда да се редува с период на охлаждане. Поне 3 часа дневно да бъдем в климатизирани помещения.
Трябва особено да внимаваме при топлинните вълни – когато има 3 и повече дни с високи температури.
В такива периоди е добре да ограничим кафето, алкохолът да се спре, да се пият подсолени течности.
Най-горещо става не в 12, а към 14 часа. Избягвайте излизането точно по това време
Чуйте разговора на Лъчезар Христов.
Фондация "Първите 3 минути" стартира кампания за закупуване на автоматичен дефибрилатор в Столичната библиотека. Пред Радио София председателят на фондацията Мариана Манушева каза, че единственият начин, по който може да се помогне на човек със сърдечен арест, е в първите минути да се направи сърдечен масаж, изкуствено дишане и използването..
Общо 1500 домакинства от ж.к. "Надежда“ 1 са включени в проекта на Столичната община "Зелени острови“ от 2019 г. до момента. "Зелените острови“ са ограждения, в които са поставени отделни контейнери за различните видове отпадъци - опаковки, хранителен и остатъчен отпадък. При стартирането на проекта в него се включват 300 домакинства от..
Множество сигнали за бомби бяха подадени тази сутрин в различни училища в няколко града на страната. Става дума за учебни заведения в Стара Загора, Враца, Варна, Перник и София. От пресцентъра на МВР информираха, че полицейски екипи незабавно са реагирали и съобщенията се проверяват. Злоумишлените съобщения са били получени на служебните електронни пощи..
Полицията в София задържа двама младежи, откраднали 11 модула от зарядни за електромобили. Стойността на откраднатото е над 20 хиляди лева, научи БНР. Престъплението е било извършено в началото на месец януари. Арестуваните са на 19 години. Част от откраднатите модули на зарядни станции са били открити в трети човек, на когото са..
В сутрешните часове, когато температурите ще са малко под нулата, в Западна България ще има условия за поледици. Ще бъде почти тихо, съобщиха от НИМХ. Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София – около минус 2°. Преди обяд облачността ще се задържи значителна, но ще започне да се разкъсва и намалява и към края на деня над по-голямата..
Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", предизвиквани от Константин Лавсов, обсъждаха горещи новини и по-дълготрайни проблеми: Инаугурацията на Тръмп Прекалено ли беше вниманието на българските медии и дали не е резултат на политическа поръчка? Какво (не) каза новият американски президент в речта си след клетвата? Мощните, богати..
Ново изследване, водено от природозащитната организация WWF, сочи, че жизненоважните услуги, с които дивата природа осигурява ежедневния ни живот, не получават нужното обществено внимание . Експертите предупреждават, че този пропуск може да има пагубни последствия както върху околната среда, така и върху нас – хората. Изследването,..