"Олимпиадата е цикъл от 4 години, който разделя едни олимпийски игри от други", посочи спортният журналист Камен Алипиев-Кедъра. В предаването "Радиокафе" той коментира големите спортни събития, които току-що отминаха - "Евро 2024" и тенис турнира "Уимбълдън", както и какви са очакванията за наближаващите олимпийски игри в Париж, Франция.
"Спортът като цяло е един процес, който за разлика от живота не продължава 70-80 години, едно спортно поколение има доста по-къс живот, максимум 20-25 години. Едно от най-важните неща е то да работи с човек, който разбира от работата си и познава всяко едно от децата с които работи, за да може да извлече от него максималният потенциал. Испанците просто имат една много стабилна спортна система, както и французите, които в последните години виждаме да се развиват изключително добре както в колективните, така и в индивидуалните спортове", коментира журналистът.
"В момента е абсолютно ясно на всички, че испанският футбол е доминиращият футбол в Европа праз 21 век. Те са действащи олимпийски шампиони по баскетбол, с един отбор, който спечели титлата през есента на 2022 година, когато никой не ги смяташе за фаворити, те отново излязоха без голяма част от звездите си, една група ветерани с няколко по-млади момчета и отново показаха това, което и сега – отборен дух и тук няма нищо случайно, нито става въпрос за супер звезди. Истината се крие в цялостната организация и цялостната спортна система на Испания, която безотказно работи, година след година", подчерта още той.
Кедърът акцентира и върху богатата обща култура на страната. Сред 11-те прочути личности на Испания фигурират имената на Салвадор Дали, Пабло Пикасо, Ел Греко, Мигел де Сервантес, Франциско Гоя и независимо дали харесваш някого или не, можеш да видиш, че и в спорта и в изкуството и в архитектурата в страната на баските са известни със своята непримиримост, а Билбао, в момента е един от центровете на Европейската култура.
Ние защо не сме така?
"Просто защото ние за да сме така, трябва всеки да се огледа в себе си, да си върши работата качествено и да не се оплаква толкова, защото доста хора са живели доста по-зле от нас през всичките години, дори в години на капитализъм", изтъкна Камен Алипиев-Кедъра.
Отново за футбола:
"За мен едно от най-необяснимите неща е огромния хейт по Гарет Саутгейд, който води отбора на Англия от осем години, преди него Англия ни е била на финал на Европейско първенство, сега те са 2 пъти на финал", сподели журналистът.
Още от коментара му, може да проследите в разговора. Браво казахме и за успеха на нашите момичета в женския волейбол, където отборът ни за девойки до 18 години стана европейски шампион. Това е едва втората европейска титла за женското направление във волейбола в България, след легендарната победа на женския национален отбор срещу отбора на Съветския съюз през 1081 година, отбеляза още Камен Алипиев-Кедъра.
По думите му хората, които се занимават със спорт знаят как се случват нещата. "Ние имаме готовите рецепти, но никой като че ли не иска да ги прилага. За да приложиш една рецепта за развитие, ти трябва да промениш една система, която е много закостеняла", изтъкна той.
"В България има изключителен потенциал и в женския волейбол и баскетбол, но за съжаление той не се използва. Смятам, че с малко повече инвестиции и усилия, женските отбори по волейбол и баскетбол могат да стигнат до много по-добри позиции, отколкото мъжките", категоричен бе Кедъра.
В анализа за тенис турнира "Уимбълдън" се включи и един от най-големите почитатели на тениса сред рокаджиите – Жоро от "Остава".
Чуйте повече в звуковия файл.
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..