По думите й Льошевалие живее във Франция от средата на 60-те години, когато заминава със своя съпруг. Връщала се е в България за да представя свои произведения, но никога в такъв мащаб, както в момента. Експозицията обхваща периода от най-ранните й емблематични произведения от 70-те и 80-те години. Представени са нейните най-знакови серии от скулптури, рисунки и инсталации, които са пристигнали от нейното ателие в Париж, както и от една френска фондация.
"През годините тя представя предимно в Париж, в Женева, присъства във фондовете на множество световни галерии и частни колекции. Но тя е много добре позната в Япония, където представя редица самостоятелни изложби", каза Братанова.
Изкуството на Льошевалие е определено като "машина за полет над ограниченията". Защо е така?
"Свободата е ключът към нейното творчество. Първостепенният код и тези първи композиции от прозорци, които тя блокира, тя запушва с едни гипсови обеми, след което ги изрязва. Тя ги гори именно като начин на освобождение. Те са изцяло блокирани, но наистина са израз на нейното непреодолимо желание да бъде свободна. Това идва от този най-черен период в живота й, когато нейният баща изчезва безследно. Тя израства в семейството на своя баща адвокат и майка лекар, заедно със своята сестра Здравка", сподели Братанова.
Льошевалие е имала други планове за живота си, искала е да учи в Консерваторията, но сънува сън, в който създава скулптура и нейният татко се връща. След постъпването си в НХА достъпът до академията й е забранен и благодарение на неин професор продължава обучението си и завършва специалност "Скулптура" през 1962 година. Три години по-късно заминава за Париж. По думите на кураторката Бистра Льошевалие е изключително свързана с материята и за творбите си използва както естествени, така и изкуствени материали. Често използва гипс, хартия, плат и въжета.
"При нея е много важна нейната изключителна способност да трансформира материята. От плоскост към обем и обратно със своята наистина винаги вродена способност за търсене на нови форми", каза Братоева.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Днес ще бъде предимно слънчево, след обяд ще има разкъсана висока облачност. Времето ще бъде почти тихо, съобщиха от НИМХ. Дневните температури ще се повишат и максималните ще бъдат между 7° и 12°, в София - около 8°. Над планините ще бъде предимно слънчево с разкъсана облачност. Ще духа умерен, по билата - до силен северен вятър. Максималната..
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..