По думите й Льошевалие живее във Франция от средата на 60-те години, когато заминава със своя съпруг. Връщала се е в България за да представя свои произведения, но никога в такъв мащаб, както в момента. Експозицията обхваща периода от най-ранните й емблематични произведения от 70-те и 80-те години. Представени са нейните най-знакови серии от скулптури, рисунки и инсталации, които са пристигнали от нейното ателие в Париж, както и от една френска фондация.
"През годините тя представя предимно в Париж, в Женева, присъства във фондовете на множество световни галерии и частни колекции. Но тя е много добре позната в Япония, където представя редица самостоятелни изложби", каза Братанова.
Изкуството на Льошевалие е определено като "машина за полет над ограниченията". Защо е така?
"Свободата е ключът към нейното творчество. Първостепенният код и тези първи композиции от прозорци, които тя блокира, тя запушва с едни гипсови обеми, след което ги изрязва. Тя ги гори именно като начин на освобождение. Те са изцяло блокирани, но наистина са израз на нейното непреодолимо желание да бъде свободна. Това идва от този най-черен период в живота й, когато нейният баща изчезва безследно. Тя израства в семейството на своя баща адвокат и майка лекар, заедно със своята сестра Здравка", сподели Братанова.
Льошевалие е имала други планове за живота си, искала е да учи в Консерваторията, но сънува сън, в който създава скулптура и нейният татко се връща. След постъпването си в НХА достъпът до академията й е забранен и благодарение на неин професор продължава обучението си и завършва специалност "Скулптура" през 1962 година. Три години по-късно заминава за Париж. По думите на кураторката Бистра Льошевалие е изключително свързана с материята и за творбите си използва както естествени, така и изкуствени материали. Често използва гипс, хартия, плат и въжета.
"При нея е много важна нейната изключителна способност да трансформира материята. От плоскост към обем и обратно със своята наистина винаги вродена способност за търсене на нови форми", каза Братоева.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
600 ученици в 11-и и 12-и клас в София, Пловдив, Пазарджик, Стара Загора, Велико Търново и Варна ще преминат през обучение по пътна безопасност. Целта на инициативата "Аз ще бъда отговорен шофьор" е да формира отговорно отношение на младежите, като участници в движението и като бъдещи водачи на моторни превозни средства. "Аз ще бъда отговорен..
В ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ днес бе подписано споразумение за сътрудничество между университета и Българското национално радио. Обществените институции не могат да работят в изолация и трябва да си помагат по пътя напред, защото всички работим в полза на обществото. Това подчерта по време на подписването на..
София да заеме мястото си на лидер в разговора за подобряване на качеството на въздуха и в него да се включат представители на научно-изследователската общност, но и обикновените граждани, които могат да допринесат за общинските политики. За това се обяви столичният кмет Васил Терзиев по време на откриването на научната конференция “ Предизвикателства..
Първата успешна операция за тази година бе извършена от екипите на проф. Маринчо Георгиев и проф. Красимир Янев от Клиниката по урология на Александровска болница . Благодарение на успешната трансплантация 31-годишна жена от Плевенска област получи втори шанс за живот . Неи н донор стана 54-годишният ѝ баща , като и двамата са в отлично..
Марката „Български държавен стандарт“ (БДС) гарантира единствено и само производството на кисело мляко или бяло саламурено сирене на територията на България. Суровината обаче, дали под формата на фуража, с който се хранят животните или млякото, от което се произвежда готовия продукт, доста често е внос от чужбина. Това коментира Симеон..
Европейска организация на рециклиращата индустрия и Европейска организация за управление на битовите отпадъци, призовават за незабавна финансова и законодателна подкрепа за бизнеса с текстил втора употреба, заради задълбочаващата се криза в европейския сектор за сортиране и рециклиране на текстил . В съвместно изявление двете организации обявиха, че..
Един от най-тежките, болезнени и важни обществени проблеми е насилието над деца. Преди дни в София се състоя конференция под надслов “Заедно срещу насилието над деца“, организирана от Национална мрежа за децата(НМД), Институт по медиация и управление на спорове (ИМЕУС), подкрепена от Държавна агенция за закрила на детето (ДАЗД). Според данните,..