Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Египетският лешояд се завръща у нас от ръба на изчезването

От Българското дружество за защита на птиците са установили рекорден брой от 35 заети гнездови територии от египетски лешояди

Снимка: БДЗП

Емблематичният египетски лешояд се завръща от ръба на изчезването, съобщават от Българското дружество за защита на птиците. Оттам са установили рекорден брой от 35 заети гнездови територии от египетски лешояди.

Установеното увеличение е с близо 20% спрямо предходната година и по този начин световно застрашеният вид у нас се възстановява до числеността, регистрирана през 2008 г. Увеличението е в резултат на сформирането на нови двойки в Източни Родопи и Североизточна България, каза пред Радио София Волен Акрумарев от БДЗП.

„Хората си представят, че това са някакви грозни птици, но всъщност това не е така. Лешоядите изпълняват изключително важна функция в природните екосистеми за поддържането на баланса и здравето в природата. През милионите години на еволюция, тези птици са се приспособили по най-ефективния начин да намират в природата труповете на умрели животни. Хранейки се с тях те спират разпространението на редица зарази“, обясни Акрумарев.


Акрумарев добави, че египетският лешояд е единственият вид в Европа, който извършва далечни миграции, подобно на щъркелите.

„Този емблематичен вид преживя един драматичен спад в числеността, като преди стотина година е имало хиляди двойки в България, след което видът започва да намалява. Допреди десетина години ние виждахме как популацията му се срива до нива от около 20-24 двойки и този вид беше изправен пред прага на изчезването“, уточни Волен Акрумарев.


По думите Акрумарев, египетският лешояд е една от най-интелигентните птици, като дори е наблюдаван в Африка да си служи със сечива.

„Сред птиците това е рядкост, но египетският лешояд е наблюдаван да чупи изоставени щраусови яйца, като за целта използва камъчета. Хвърляйки камъни по яйцето, той успява да го счупи и да се нахрани. В България наблюдаваме друго интересно поведение. Птиците сутрин патрулират около пътищата, в близост до гнездата си, където търсят смачкани животни. Те влизат в симбиоза с автомобилния трафик. Знаете, че по пътищата има много блъснати таралежи, змии, които стават храна на лешоядите“, каза Волен Акрумарев.

Независимо от добрите новини за увеличението на броя на египетските лешояди у нас, популацията на вида е все още критично ниска.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: Българско дружество за защита на птиците

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50