Сред разнообразието от теми, които екипът на "Добър вечер, София" подбира, намери място и археологията, в приятната компания на Юлияна Дечева – програмен директор "Куртурно-исторически и природен туризъм" и Весела Герчева – директор на Програма "Съвременни музейни експозиции" в Исторически и археологически музей към Нов български университет (НБУ).
Повод за гостуването на двете дами е новината, че се разкрива нова обучителна магистърска програма наречена “Съвременни музейни експозиции“ в Исторически и археологически музей, представяща музеят днес – интерактивен, диалогичен, отворен към бъдещето. Програмата ще се осъществява с подкрепата на фондация "Америка за България".
"По темата културното и историческо наследство, с тази програма, която имаме, винаги важен фокус са били посетителите. За нас преживяването – независимо дали на деца или възрастни, трябва да бъде интересно, да бъде завладяващо, да се удължи престоят в музеите.
Затова работим в няколко насоки относно културно-историческото наследство и музеите – от една страна за подобряване на музейната среда, да се разказват по-интересни истории, научният език да бъде представен по по-достъпен начин, за да могат да го разчитат и разбират различните публики, които да могат да използват всичките си сетива при посещение в даден музей", посочи Юлияна Дечева.
Тя разкри, че най-големият проект в културно-историческото наследство, по който фондацията работи е свързан с епископската базилика във Филипопол (Пловдив), в която историите от музея са разказани по разбираем и интересен начин, обособен е дори детски кът. Площта на музея е покрита с над 2 хил кв. м. мозайки, които са на различни слоеве, изобразени са различни дори екзотични птици.
Бакалавърска програма, която преподава музейни експозиции е първата, която се фокусира върху музейни експозиции, уточниха събеседниците. По думите им в много университети се изучава "Музеология", "Музеен мениджмънт" и "Административни програми", но програми, които се фокусират върху това как се създават музейни експозиции няма. С тази уникалност тя не може да надгради бакалавърска програма. Тя надгражда такива по история, археология, изкуствознание дори, както и дисциплини свързани с изучаване на хуманитарни науки.
"Програмата "Съвременни музейни експозиции" се фокусира върху експозиционния дизайн и експозиционния разказ и може би най-важното нещо, което бих казала. В тази програма студентите се обучават да се фокусират върху посетителите, че те са вай-важните в една музейна експозиция, защото тя е правена за тях. Разглеждат се начините по които можем да ангажираме посетителите“, подчерта Весела Герчева.
"Студентите се обучават да правят разказ, изваден от научната информация, от информацията за предмета, разказ, който е интересен и верен", допълни тя.
Благодарение на подкрепата на фондацията и ангажимента на НБУ, по програмата "Съвременни музейни експозиции" се отпускат стипендии, които покриват обучителната такса, разкриха още събеседниците.
Чуйте повече от разговора на Роман и Яна в звуковия файл.
Ева Перчемлиева - Тъканова, позната и от "Цинга Манга Фънк", и като преподавател по оперно пеене, записва поредица песни от български композитори: "Винаги съм имала интерес към авангарда. Иван Спасов е не просто композитор и диригент, той е един от тях, с особен поглед над света. Много съжалявам, че не съм го познавала лично. На 7 ноември ще..
Христо Йоцов за "Зодиак" - албум, който тази вечер, 3 ноември ще бъде представен на живо в София лайв клуб: "Генезисът на проекта се крие в документалиста Марио Кръстев. По време на КОВИД той е прочел всички книги на Харуки Мураками и му е благодарен, че го е върнал във времето. В края на миналата година ми се обади и ми каза, че иска да правя музика,..
Владимир Пасев, президент на Интеракт-клуб към Немската гимназия и Добромир Добринов - ротарианец за благотворителна проява , организирана от учениците: "Организацията е на 3 етажа - до 18 г., интеракт, до 35 г. - ротаракт и след 35 г. - ротарианци. Най-голямата ни кауза е полиомиелитът - почти сме го убили, само в две страни по света има останало."..
Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..
Александър Шпатов, председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..
Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..
Емблематичното чудовище „Франкенщайн“ на Мери Шели оживява в ново издание. Представя ни го Емил Минчев – писател и преводач: „Беше огромно предизвикателство, езикът преди 200 години е доста различен. Франкенщайн въвежда два нови жанра – научната фантастика и хоръра. Да не забравяме, че Мери Шели като го е писала, е била само на 19! За да..